• BIST 81.901
  • Altın 146,149
  • Dolar 3,7772
  • Euro 4,0057
  • Ankara 2 °C
  • İstanbul 7 °C
  • Bursa 8 °C
  • Antalya 15 °C
  • İzmir 14 °C

10 gün göreve gelmeyen çekilmiş sayılır. Hafta sonları dahil mi?

10 gün göreve gelmeyen çekilmiş sayılır. Hafta sonları dahil mi?
657'nin 94. maddesine göre 10 gün göreve gelmeyen çekilmiş sayılmaktadır. Peki bu süreye hafta sonu günleri dahil midir?

657 sayılı Kanunun 94. maddesi şu şekildedir:

"Devlet memuru bağlı olduğu kuruma yazılı olarak müracaat etmek suretiyle memurluktan çekilme isteğinde bulunabilir. Mezuniyetsiz veya kurumlarınca kabul edilen mazereti olmaksızın görevin terk edilmesi ve bu terkin kesintisiz 10 gün devam etmesi halinde, yazılı müracaat şartı aranmaksızın, çekilme isteğinde bulunulmuş sayılır."

Bazı idare mahkemesi kararlarında, bu süreye hafta sonlarının dahil olmadığı yönünde kararlar verilmektedir.

Oysaki, Cumartesi ve Pazar günlerinin bu süreye dahil edilmemesi halinde, kanunun aradığı "kesintisiz 10 gün" şartının yerine gelmesi hiçbir zaman mümkün olmaz.

Danıştay 16. Dairesinin 2015/9334 Esas nolu kararı bu şekildedir. Söz konusu karar 138 nolu Danıştay kararları dergisinde yayımlanmıştır.

Memurlar.Net - Özel
Bu haber toplam 1131 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Sağlık Aktüel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0216) 606 17 18 | Faks : (0216) 606 17 19 | Haber Yazılımı: CM Bilişim