• BIST 94.655
 • Altın 144,935
 • Dolar 3,5508
 • Euro 3,8707
 • Ankara 15 °C
 • İstanbul 14 °C
 • Bursa 15 °C
 • Antalya 17 °C
 • İzmir 18 °C

Anesteziyoloji, Reanimasyon Ve Ağrı Tedavisi Branşına ait tıbbi malzeme pozitif liste ile ilgili önemli duyuru

Anesteziyoloji, Reanimasyon Ve Ağrı Tedavisi Branşına ait tıbbi malzeme pozitif liste ile ilgili önemli duyuru
Sosyal Güvenlik Kurumu Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü tarafından Anesteziyoloji, Reanimasyon ve Ağrı Tedavisi Branşına ait tıbbi malzeme pozitif liste ile ilgili önemli duyuru yayımlandı.

Sosyal Güvenlik Kurumu Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü tarafından Anesteziyoloji, Reanimasyon ve Ağrı Tedavisi Branşına ait tıbbi malzeme pozitif liste ile ilgili önemli duyuru yayımlandı;

 

T.C.
SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI
DUYURU 

 

 

02/08/2013

 

 

ANESTEZİYOLOJİ, REANİMASYON VE AĞRI TEDAVİSİ BRANŞINA AİT TIBBİ MALZEME POZİTİF LİSTE İLE İLGİLİ ÖNEMLİ DUYURU 

 

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü Tıbbi Malzeme Daire Başkanlığınca oluşturulan, Anesteziyoloji, Reanimasyon ve Ağrı Tedavisi Branşında kullanılan tıbbi malzeme taslak pozitif listesine, sektör temsilcilerinden, firmalardan ve hizmet sunucularından gelen talepler dikkate alınarak, bilimsel komisyon tarafından nihai şekli verilmiş olup ekteki tabloda yer almaktadır; 

 

Excel formatında düzenlenmiş olan söz konusu listeye, bu grupta malzemesi olan ve TİTUBB kayıt/bildirim işlemi tamamlanmış firmaların; ürün tanımları olan grubun karşısına ürünlerini duyuru tarihinden itibaren 10 iş günü içerisinde eşleştirmeleri gerekmektedir. 

 

1. Firmalar, 10 iş günü içerisinde ürünlerini Excel formatında yayımlanan listeye eşleştirilmek suretiyle hazırladıkları listenin CD’ye kaydedilerek, Kurumumuz Tıbbi Malzeme Daire Başkanlığına yazılı müracaat etmeleri gerekmektedir. 

 

2. Excel formatına yayınlanan listeye eşleşmeler Ek 2’de yer alan kurallar doğrultusunda yapılmalıdır. Yanlış eşleştirmeler Kurumumuzca değerlendirmeye alınmayacaktır. 

 

3. Anesteziyoloji, Reanimasyon ve Ağrı Tedavisi Branşında kullanılan ancak tıbbi malzeme pozitif listesinde yer almayan ürünler için firmalarca yeni sınıf açılması talebi 01.08.2012 tarihinde yayımlanan Tıbbi Malzeme Ödeme Komisyonunun Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönerge ekinde yer alan Tıbbi Malzeme Başvuru Kılavuzu kapsamında yapılacaktır. 

 

Bilgilerinizi rica ederiz. 

 

Ek 1: Anesteziyoloji, Reanimasyon ve Ağrı Tedavisi Branşında Kullanılan Tıbbi Malzeme Taslak Pozitif Listesi 

Ek 2: Eşleştirme Kuralları 

 

 

Eşleştirme Kuralları 

 

Anesteziyoloji, Reanimasyon ve Ağrı Tedavisi Branşında kullanılan tıbbi malzeme taslak pozitif listesi Excell formatında hazırlanmış olup 11 sütundan oluşmaktadır. Diğer branşlarda bugüne kadar yapılan eşleştirmelerde firmalar tarafından yapılan hatalar nedeniyle detaylı olarak aşağıdaki kuralların anlatılması hususu tarafımızca gerekli görülmüştür. 

 

Sütun başlıklarına göre ürün eşleştirmeleri yapılırken uyulması gereken kurallar sırasıyla aşağıdaki gibidir. 

 

1- Sütun A’da yer alan sıra numaraları sut kodu sayısını belirtmek için bilgilendirme amaçlı olarak listenin ilk sırasında yer almaktadır. Firmalar tarafından dikkate alınması gerekmemektedir. Bu sütun eşleşme yapılan dosyalarda silinebilir. 

 

2- Sütun B’de sut kodu yer almaktadır. Firmalar tarafından bu sütundaki bilgiler her bir ürün için tekrarlanarak girilecektir. 

 

3- Sütun C’de ilgili sut kodunun Tıbbi malzeme alan adı bulunmaktadır. Firmalar tarafından bu sütundaki bilgiler her bir ürün için tekrarlanarak girilecektir. 

 

4- Sütun D’de Barkod Numarası yer almaktadır. Ulusal Bilgi Bankasına kayıtlı tıbbi malzemelerin barkod numaraları her bir hücreye tek bir barkod girilmek suretiyle, ilgili sütuna sayı ise sayı metin ise metin formatında girilmelidir. Eğer sayının başında sıfır varsa metin formatında girilerek barkod numarasına ek herhangi bir işaret veya fazladan bir karakter kesinlikle girilmemelidir. (Örneğin; boşluk bırakılmak veya (‘),(“) karakterleri yazılmak suretiyle barkod no girilmemelidir.) Her bir barkod tek bir sut koduna eşleştirilir. Birden fazla sut koduna eşleştirme yapılması halinde ayrı bir tabloda söz konusu eşleştirmeler ayrıca düzenlenerek, gerekçeleri ile birlikte tarafımıza ulaştırılması gerekmektedir. 

 

5- Sütun E’de etiket adı yer almaktadır. Tıbbi malzemeye ait etiket adı ilgili hücreye girilecektir. 

 

6- Sütun F’de Firma Tanımlayıcı numarası bulunmaktadır. Ulusal Bilgi Bankasın kayıtlı olunan firma tanımlayıcı numarası ilgili hücreye girilmelidir. 

 

7- Sütun G’de GMDN kodu bulunmaktadır. Ulusal Bilgi Bankasında kayıtlı olunan GMDN kodu ilgili hücreye girilmelidir. 

 

8- Sütun H’de Ek-2/B kodu bulunmaktadır. Söz konusu tıbbi malzemenin, Sağlık Uygulama Tebliği ekli Ek-2/B listesinde yer alan işlemlerden hangisinde kullanıldığı bilgisini içermektedir. Bir malzeme birden fazla işlemde kullanılabileceğinden ilgili malzeme için birden fazla Ek-2/B kodu söz konusu olabilmekte olup, bütün kodlar tek bir hücreye virgül ile ayrılarak girilmelidir. 

 

9- Sütun I’da Ek-2/C kodu bulunmaktadır. Söz konusu tıbbi malzemenin, Sağlık Uygulama Tebliği ekli Ek-2/C listesinde yer alan işlemlerden hangisinde kullanıldığı bilgisi yer almaktadır. Bir malzeme birden fazla işlemde kullanılabileceğinden ilgili malzeme için birden fazla Ek-2/C kodu söz konusu olabilmekte olup, bütün kodlar tek bir hücreye virgül ile ayrılarak girilmelidir. (Örneğin 618.200, 618.300, 618.400 gibi) 

 

10- Sütun J’de Teklif Fiyatı bilgisi yer almaktadır. Firma tarafından ilgili ürüne öngörülen KDV hariç TL cinsinden fiyat teklifi ilgili hücreye girilmelidir. Fiyat bilgisi sadece sayı olarak girilmeli, eğer fiyat kuruş bilgisi içeriyorsa kuruş kısmı virgül ile ayrılmalıdır. Binlik basamaklar ise sadece nokta ile ayrılmalıdır. (Örneğin 1850 TL 45 kuruş = 1.850,45 olarak para birimi bilgisi olmadan girilmelidir.) 

 

11- Sütun K’de Firma Bilgisi yer almaktadır. Eşleştirmeyi yapan firma sırasıyla, Firmanın Ad/Unvan bilgisini, eşleştirmeyi yapan kişinin iş telefon numarası, e-posta adresi ve adı soyadını ilgili hücreye yazmalıdır.

 

Duyurunun aslı için tıklayınız

Duyurunun eki için tıklayınız

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 4204 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Bedeli Ödenecek İlaçlar Listesinde Yapılan Düzenlemeler Hakkında Duyuru 2017/1619 Nisan 2017 Çarşamba 16:13
 • Tıbbi malzeme listeleri tıbbi malzeme alan tanımlarına eşleştirmesi yapılmış ve Medula’da kayıtlı bulunan malzemelere ilişkin firmalarca yapılacak sildirme talepleri hakkında düzeltme duyurusu13 Nisan 2017 Perşembe 17:19
 • İl bazında tıbbi malzeme fatura inceleme dağılımı hakkında duyuru13 Nisan 2017 Perşembe 14:53
 • Bedeli Ödenecek İlaçlar Listesinde Yapılan Düzenlemeler Hakkında Duyuru 2017/1513 Nisan 2017 Perşembe 14:49
 • İlaç Geri Ödeme Komisyonu Çalışma Takvimi hakkında duyuru-13.04.201713 Nisan 2017 Perşembe 13:05
 • Tıbbi malzeme listeleri tıbbi malzeme alan tanımlarına yönerge doğrultusunda yapılan C grubu başvurularına ait barkodların sisteme tanımlanması duyuru 4208 Nisan 2017 Cumartesi 10:01
 • Tıbbi malzeme listeleri tıbbi malzeme alan tanımlarına eşleştirilmesi yapılmış olan greft ürün grubu ürünleri itiraz başvuruları ile ilgili önemli duyuru 4008 Nisan 2017 Cumartesi 09:55
 • Tıbbi malzeme listeleri tıbbi malzeme alan tanımlarına ürünlerin eşleştirilmesi ile ilgili önemli duyuru 3908 Nisan 2017 Cumartesi 09:35
 • Tıbbi malzeme listeleri tıbbi malzeme alan tanımlarına yönerge doğrultusunda yapılan C grubu başvurularına ait barkodların sisteme tanımlanması duyuru 3806 Nisan 2017 Perşembe 17:15
 • Tıbbi malzeme listeleri tıbbi malzeme alan tanımlarına yönerge doğrultusunda yapılan D grubu başvurulara ait barkodların sisteme tanımlanması duyuru 3706 Nisan 2017 Perşembe 10:03
 • EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Sağlık Aktüel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0216) 606 17 18 | Faks : (0216) 606 17 19 | Haber Yazılımı: CM Bilişim