• BIST 107.303
  • Altın 152,986
  • Dolar 3,7141
  • Euro 4,3624
  • Ankara 15 °C
  • İstanbul 20 °C
  • Bursa 17 °C
  • Antalya 20 °C
  • İzmir 20 °C

Aylıksız izne ayrılan memurun sağlık gideri

Aylıksız izne ayrılan memurun sağlık gideri
Aylıksız izne ayrılan memurun, sağlık giderleri karşılanır mı?

Aylıksız izne ayrılan Devlet memurlarının tedavi giderleri Devlet tarafından karşılanmaktadır.

Bu konuda 5510 sayılı Kanunun 45. maddesinde yer alan hüküm şu şekildedir:

"Bu Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamında sigortalı sayılanlardan, ilgili kanunları gereğince kullandıkları aylıksız izin sürelerinin bitiminden sonra göreve başlayanlar ile göreve başlaması için tanınan süreler ile bir yıl ve daha az süreyle aylıksız izne ayrılanların aylıksız izin sürelerinde bu Kanunun 67 nci maddesinde aranan 30 günlük prim ödeme şartı aranmaz. Bu durumdaki sigortalıların aylıksız izinli oldukları süreler için prime esas kazanç alt sınırının altında olmamak kaydıyla aylıksız izne ayrıldıkları tarihteki prime esas kazançları üzerinden % 12 oranında genel sağlık sigortası primi işverenlerince ödenir. Ancak askerlik hizmeti nedeniyle aylıksız izne ayrılanların genel sağlık sigortası priminin ödenmesinde, bir yıllık süre sınırı uygulanmaz."

Kanunun bu maddesine göre, genel sağlık sigrtası primleri kamu kurumlarınca ödenmektedir.

diğer taraftan, bu konuda SGK tarafından 2015 yılında bir açıklama bulunmaktadır. Bu açıklamaya göre de tedavi ödemelerine esas genel sağlık sigortası primleri kamu kurumlarınca ödenmektedir. SGK duyurusunu görmek için tıklayınız 

Memurlar.Net - Özel

Bu haber toplam 975 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Sağlık Aktüel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0216) 606 17 18 | Faks : (0216) 606 17 19 | Haber Yazılımı: CM Bilişim