• BIST 89.764
  • Altın 145,514
  • Dolar 3,6255
  • Euro 3,9111
  • Ankara 2 °C
  • İstanbul 9 °C
  • Bursa 6 °C
  • Antalya 11 °C
  • İzmir 9 °C

HİV tedavisi gören kişi, memur olabilir mi?

HİV tedavisi gören kişi, memur olabilir mi?
HİV tedavisi görüyorum, memurluğuma engel mi?

Merhabalar,
Bir kuruma memur olarak atandım. Ancak içimi kemiren bi olay var. Ben 1 yıldır HİV tedavisi görüyorum ve raporlu olarak ilaç kullanıyorum. Endişemse şu bu durum benden sağlık raporu istediklerinde ortaya çıkacak ve bu benim hakkımı elimden almalarına sebep olur mu günlerdir kendimi yiyiyorum. Hiç bir yerde bir bilgi bulamadım. Lütfen bana acil yanıt verin şimdiden teşekkürler

Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik'in 25. maddesinin 5. fıkrası şu şekildedir:

"Atamasının yapılması uygun görülen adaylar, atama işlemleri yapılmadan önce, kamu kurum ve kuruluşları tarafından hazırlanan atama başvuru formunda kimlik, adli sicil, askerlik durum ve sağlık beyanında bulunurlar. Kamu kurum ve kuruluşları tarafından kimlik, adli sicil, askerlik ve sağlık durumu hususlarında adaylardan yazılı beyanları dışında ayrıca bir belge talep edilmez. Adayların kimlik beyanlarının doğruluğu Kimlik Paylaşımı Sistemi üzerinden veya doğrudan nüfus cüzdanı kontrol edilerek teyit edilir. Adayların askerlik ve adli sicil beyanlarının doğruluğu idare tarafından yetkili askeri ve adli mercilerden teyit edilir. Adayların atama işlemleri, atama başvuru formunda belirtilen bilgilerin teyidi sürecinin tamamlanması beklenmeksizin devam ettirilir."

Bu maddeye göre ise atama sırasında adaylardan sağlık raporu istenememektedir.

Diğer taraftan, 657 sayılı Kanunun 48. maddesi şu şekildedir:

"7. 53 üncü madde hükümleri saklı kalmak kaydı ile görevini devamlı yapmasına engel olabilecekakıl hastalığı bulunmamak."

Bu maddeye göre, memurluk görevini devamlı surette yapmaya engel bir akıl hastalığınız olmadığı sürece atanırsınız. Bir sorun yaşamazsanız.

Memurlar.Net - Özel
Bu haber toplam 1335 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Sağlık Aktüel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0216) 606 17 18 | Faks : (0216) 606 17 19 | Haber Yazılımı: CM Bilişim