• BIST 83.067
  • Altın 146,530
  • Dolar 3,7912
  • Euro 4,0490
  • Ankara -7 °C
  • İstanbul 2 °C
  • Bursa -1 °C
  • Antalya 7 °C
  • İzmir 4 °C

Sigortalıların meslek hastalığı şüphesi ile ilgili başvuruları

Sigortalıların meslek hastalığı şüphesi ile ilgili başvuruları
5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamındaki sigortalıların meslek hastalığı şüphesi ile ilgili başvurularında sevke gerek var mıdır?

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamındaki sigortalıların meslek hastalığı şüphesi ile ilgili başvurularında sevke gerek var mıdır?

Konu ile ilgili Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünün 24.11.2014 tarihli ve 2014.5409.1101 sayılı yazısında;

“Bahse konu hakkında Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığından alınan görüş yazısında “10.06.2011 tarih, 2011/49 sayılı Kurum Genelgesinin 3.2.3 maddesinde “Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri kapsamındaki sigortalıların meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücü kaybı oranlarının tespitinde esas alınacak sağlık kurulu raporlarını düzenlemeye, Sağlık Bakanlığı Meslek Hastalıkları Hastaneleri ile Eğitim ve Araştırma Hastaneleri ve Devlet Üniversite Hastaneleri yetkilidir.”, 3.2.4 maddesinde ise “İlk defa meslek hastalığı şüphesi ile sosyal güvenlik il müdürlüklerine/sosyal güvenlik merkezlerine müracaat eden sigortalılar 3.2.3.’de belirtilen sağlık hizmet sunucularına sevk edilecektir.” denildiği, buna göre 2011/49 sayılı Genelgenin 3.2.4 madde hükümlerinin uygulanmasına devam edildiği” belirtilmektedir.”

Yazının aslı için tıklayınız

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 4363 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Sağlık Aktüel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0216) 606 17 18 | Faks : (0216) 606 17 19 | Haber Yazılımı: CM Bilişim