• BIST 115.450
  • Altın 166,641
  • Dolar 3,9399
  • Euro 4,8592
  • Ankara 6 °C
  • İstanbul 9 °C
  • Bursa 13 °C
  • Antalya 18 °C
  • İzmir 12 °C

Total Parenteral Nütrisyon İçin Güvenli ...

Total Parenteral Nütrisyon İçin Güvenli ...
Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından "Total Parenteral Nütrisyon İçin Güvenli Uygulamalar Rehberi" konulu 2010/44 sayılı genelge yayınlandı.
 
T.C.
SAĞLIK BAKANLIĞI
Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü
 
Sayı : B.10.0.THG.0.12.00.03 -216.99/24718                                                        17.06.2010
Konu: Total Parenteral Nütrisyon İçin
           Güvenli Uygulamalar Rehberi
 
 
DOSYA
 
GENELGE
(2010/44)
Bakanlık Makamının 16/05/2007 tarihli ve 7716 sayılı onayı ile yürürlüğe konulmuş olan “Hastane Enfeksiyonları Bilimsel Danışma Kurulu’nun Teşkili, Görevleri ile Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönerge” gereğince, 25/09/2009 tarihli 20441 sayılı Bakan Oluru ile oluşturulan Hastane Enfeksiyonları Bilimsel Danışma Kurulu’nun 28 Mayıs 2010 tarihli toplantısında alınan karara göre;
Hastanelerimizdeki mevcut ve yeni açılacak olan Parenteral Nütrisyon Ünitelerinin (PN) standardize edilerek hastane kaynaklı infeksiyonlara bağlı mortalite ve morbiditenin azaltılmasına yardımcı olmak ve kurumun hizmet kalitesinin artırılmasına katkı sağlamak amacıyla Parenteral Nütrisyon uygulamalarının belirli standartlar doğrultusunda yapılması gerekmektedir. Bu nedenle hazırlanan “Total Parenteral Nütrisyon İçin Güvenli Uygulamalar Rehberi” ile tüm yataklı tedavi kurumlarında, PN işleminin hazırlandığı yerin ve dolum ünitelerinin özellikleri, dolum cihazının bakımı, dolum işlemi, bölümün temizliği, personel ile ilgili özellikler, PN ilaç etkileşimi, PN solüsyonlarının depolanma, saklanma, taşınma ve teslimi, PN uygulaması gibi konular standardize edilmiştir.
Ayrıca, söz konusu rehber hakkında tüm klinisyenlerin bilgilendirilmesi, rehbere uygun çalışmalarının sağlanması, merkezlerin büyüklük hasta profili ve yapısına göre nütrisyon ekiplerinin kurulması gerekmektedir. PN solüsyonlarını ünitelerinde kendileri hazırlayan merkezlerin, deneyimli eczacıları nütrisyon destek ekiplerine dahil etmeleri önemlidir. Dolum ünitesinde hazırlanan tüm solüsyonlar, dozları, uyumlulukları ve geçimlilikleri yönünden mutlaka bir eczacı tarafından değerlendirilmeli ve bir sağlık teknisyeni tarafından eczacı gözetiminde hazırlanmalıdır. TPN hazırlama ekibine konuya ilişkin eğitim verilmeli ve eğitimin sürekliliği sağlanmalıdır. Ayrıca bu ekip, klinikte TPN uygulayan ekibe eğitim vermelidir.
Yataklı tedavi kurumlarında yer alan Parenteral Nütrisyon Ünitelerinin Total Parenteral Nütrisyon İçin Güvenli Uygulamalar Rehberi’ne uygunluğu yönünde denetlenmesi gerekir. Bu nedenle; 26.03.2009 tarih ve 30-12286 (2009/22) sayılı Genelge gereği Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitelerinin denetlenmesi amacı ile oluşturulan komisyona bir diyetisyen ve bir eczacının da eklenmesi ile oluşturulacak alt komisyon tarafından Parenteral Nütrisyon Ünitelerinin de denetlenmesi, ilk denetimin 2010 yılı Aralık ayı sonuna kadar gerçekleştirilmesi ve denetim raporlarının Sağlık Müdürlüklerince her yılın Aralık Ayı sonuna kadar toplu olarak Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığına iletilmesi gerekmektedir.
Belirtilen hususlara titizlikle uyulması ve uygulamanın bu doğrultuda yapılması hususunda gereğini rica ederim.
 
 
                                                                                  
                                                                                           Prof. Dr. Nihat TOSUN
                     Bakan a.
      Müsteşar V.
 
 
 
 
EK: Total Parenteral Nütrisyon İçin Güvenli Uygulamalar Rehberi ( 12 sayfa)
 
DAĞITIM      :
A Planı                                              


Bu haber toplam 7750 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Sağlık Aktüel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0216) 606 17 18 | Faks : (0216) 606 17 19 | Haber Yazılımı: CM Bilişim