• BIST 96.400
  • Altın 144,302
  • Dolar 3,5616
  • Euro 4,0009
  • Ankara 9 °C
  • İstanbul 17 °C
  • Bursa 17 °C
  • Antalya 15 °C
  • İzmir 19 °C

C tipi tıp merkezlerinde ameliyat yapılması bilmeceye döndü!..

Dr. Feza Şen

C tipi tıp merkezlerinde ameliyat yapılması bilmeceye döndü! Yapılabilir mi? Yapılamaz mı?

Temmuz 2013’te yapılan yönetmelik değişimiyle tıp merkezleri A, B ve C olarak sınıflandırıldı.

Yönetmelik yayınlandığı tarihte var olan tüm Tıp Merkezleri C kabul edildi.

A ve B tipi olabilecek Tıp Merkezlerinin standartları belirlendi ve mevcut merkezlerden başvuranlara ruhsat harcı alınmadan A veya B tipi Tıp Merkezi olarak ruhsat düzenleneceği belirtildi.

Buraya kadar sorun yok duruyor…

Mevcutlar bu durumda C tipi Tıp Merkezi .. Ve bilmece burada başlıyor…

“C tipi Tıp Merkezlerinden cerrahi izin belgesi olanlarda ameliyat yapılabilir mi?” sorusunu farklı cevaplar veriliyor…

Kimler mi veriyor ???

Faklı illerdeki Sağlık Müdürlükleri farklı cevaplar veriyor.…

Ve sorunun cevabı, son top olarak SGK yetkililerinin önüne yuvarlanıyor.

“Bizde sorun yok ama yeni yılda SGK, C tipi Tıp Merkezleri ile anlaşma yapmayabilir.. “

Yönetmeliği düzenleyen Sağlık Bakanlığının konuyu net hale getirmesi lazım..

Yarın bu C tipi Tıp Merkezlerinde ameliyat esnasında bir hasta ölüverir,…

Gazeteler manşetlerini “Ameliyat izni olmayan C tipi Tıp Merkezinde hasta öldü” diye atar…

C tipi merkezlerde tazminat davaları ile baş başa kalır. Çünkü yönetmelik çelişkili..

Yeni yönetmelik ile serbest muayenehanesi olan bir hekimin C tipi Tıp Merkezinde ameliyat/tedavi yapmasına izin kesinlikle verilmiyor..

Ama C tipi Tıp Merkezine direk başvuran bir hastaya kadrolu hekimi tarafından bu merkezde ameliyat yapılabilecek mi, sorusunun da cevabı net değil..

1. Halen fiziki koşulları nedeniyle A veya B tipi olarak ruhsat alamayan C tipi Tıp Merkezlerinde ameliyat yapabilecekler mi ???

Bazıları diyor ki, mevcut kapasitesiyle devam edebilir..

Olaya Taşınmayı tarif eden ek madde 1’in birinci fıkrası a bendi kapsamında bakarsanız; sanki sorun yok gibi duruyor.

Taşınmak için başvuru yapanlar “bu süre içerisinde mevcut kapasitesi ile devam edebilir.” Diyor.

Fakat bu madde kapsamında mevcut haliyle devam edebilme taşınma şartına bağlanmış olarak gözüküyor.

2. Taşınmak istemeyenler C tipi Tıp Merkezleri bu maddeden faydalanarak ameliyat yapmaya devam edebilir mi?

Diğer maddelere baktığınızda ise cevap net…

A ve B olmayan ve taşınmak için başvuru yapmayan C tipi Tıp Merkezleri ameliyat yapamaz..

Bu sonucu nerden çıkarıyoruz, diye yönetmelik içindeki çelişkilere bakalım…

Çelişki 1: A ve B tipi Tıp Merkezlerindeki zorunlu birimler yönetmeliğin 12/A maddesinde tanımlı.. Ve 12/A maddesinin c fıkrasında ameliyathane tanımlı olup A ve B tipi merkezlerde ameliyathane zorunludur diyor. Mevcut olan C Tıp Merkezlerinden bahsedilmiyor.

Çelişki 2: Ek madde 1’in 1. Fıkrası b bendinde taşınma başvurusu yapanlara mevcut kapasitesiyle devam edebilir diyor. Mevcut haliyle devamı taşınma koşuluna bağlıyor.

Çelişki 3: Ek madde 1’in 12. Fıkrasında ise konu belirgin hale geliyor. Mesleğini serbest icra eden hekimlerden muayenehanesine başvuran hastaların tedavisini A ve B tipi Tıp Merkezlerinde yapabilir diyor. Serbest hekimlerin C tipi Tıp Merkezlerinde hasta tedavisine bile izin verilmemiş oluyor.

En çok özel sağlık kuruluşunun bulunduğu ilde tıp merkezlerine umut dağıtılırken, başka bir İl Sağlık Müdürlüğü ise serbest hekimler C tipi Tıp Merkezlerinde ameliyat yapamaz diye sorulara yazılı cevap yazıyor.

C tipi Tıp Merkezleri, mevcut binalarını değiştirmek için taşınma başvurusu yapmazlarsa durumları çıkmazda gibi duruyor.

Mevcut tıp Merkezleri C tipi..

Hangisi doğru diye soruyoruz sayın yetkililere…

C tipi Tıp Merkezlere de önerimiz; hukuki olarak bağlı oldukları Sağlık Müdürlüklerinden yazılı cevap istesinler bu konu için…

Yakında SGK yetkilileri de bu karmaşayı çözemeyip yapılan ameliyat ücretlerini ödemezse bakın siz olanlara….

Yeni yönetmelikte C tipi Tıp Merkezleri ile ilgili çelişkiler bununla da sınırlı değil..

Sahiplik maddesi de eşitlik ilkesine aykırı düzenlenmiş.

Sahipleri hekim olan C tipi Tıp Merkezleri ameliyat yapamazken, % 49 hissesine kadar hekim dışı ortağı olan sermayelere ait A ve B tipi Tıp Merkezleri ameliyat yapabiliyor…

Bu arada A tipi Tıp Merkezine uygun bina yapan bir münferit yatırımcının, bu yatırım sonra Özel Hastane ruhsatı alması işletme olarak daha efektif; hasta fark ücretleri açısından…

Saygılarımla..

Dr. Feza Şen
Bursa Sağlık Kuruluşları Derneği Genel Sekreteri
0 532 277 88 27

fezasen@megamed.org
www.fezasen.com

Bu yazı toplam 7286 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Sağlık Aktüel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0216) 606 17 18 | Faks : (0216) 606 17 19 | Haber Yazılımı: CM Bilişim