• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • Ankara 5 °C
  • İstanbul 12 °C
  • Bursa 6 °C
  • Antalya 14 °C
  • İzmir 16 °C

2011 Yılı İçin Eczane Sözleşmelerinin Yenilenmesi Hakkında Duyuru

2011 Yılı İçin Eczane Sözleşmelerinin Yenilenmesi Hakkında Duyuru
Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından "2011 Yılı İçin Eczane Sözleşmelerinin Yenilenmesi Hakkında Duyuru" yayımlanmıştır.

Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından "2011 Yılı İçin Eczane Sözleşmelerinin Yenilenmesi Hakkında Duyuru" yayımlanmıştır.

 

T.C.

MALİYE BAKANLIĞI

Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü

 

Sayı :B.07.0.BMK.0.18.100.9

Konu: Eczane Sözleşmelerinin Yenilenmesi

 

18.02.2011- 1998

2011 YILI İÇİN ECZANE SÖZLEŞMELERİNİN

YENİLENMESİ HAKKINDA DUYURU

 

Bilindiği üzere, 3816 sayılı Ödeme Gücü Olmayan Vatandaşların Tedavi Giderlerinin Yeşil Kart Verilerek Devlet Tarafından Karşılanması Hakkında Kanun uyarınca yeşil kart verilerek tedavileri karşılanan hak sahipleri, henüz genel sağlık sigortasına devredilmemiştir. 

Ayrıca, ilgili kanunları gereğince genel sağlık sigortasına devredilmeyecek ve kamu kurumları tarafından sağlık hizmeti verilmeye devam olunacak kişiler de bulunmaktadır. Bu kapsama girenlerin reçeteli ilaçlarının temini; 31/01/2009 tarihinde Bakanlığımız ile Türk Eczacıları Birliği arasında imzalanan “Eczanelerden İlaç Teminine İlişkin Protokol” çerçevesinde ilgili kurumlarla anlaşma yapan eczaneler tarafından gerçekleştirilmektedir. 

Yukarıda anılan hak sahiplerinin ilaçlarının teminine yönelik olarak eczaneler ile yapılmış olan sözleşmelerin ise her yıl yenilenmesi gerekmektedir. Ancak, sözleşme yenileme sürecinde, bağlı olunan vergi dairesince onaylanmış olarak eczanelerden ibrazı istenen ve örneği 23/10/2008 tarihli ve 27033 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmış olan (6) Sıra No’lu Tedavi Yardımına İlişkin Uygulama Tebliğinin ekinde (EK-3/B) yer alan formun, beyan döneminden önce temininde yaşanan güçlükler dikkate alınarak, sözleşmenin yenilenmesi aşamasında vergi dairesi onayı olmaksızın eczacı tarafından doldurulup imzalanarak sözleşmeye eklenmesi yeterli kabul edilecektir. Eczaneler, beyan dönemi içinde vergi dairesinden söz konusu formun onaylı halini bilahare temin ederek ilgili kuruma teslim edeceklerdir. 

Eczacının, sözleşmesini yenilerken teslim ettiği formda belirtilen hasılat tutarı ile beyan döneminde vergi dairesine onaylatarak ibraz edeceği formda belirtilen hasılat tutarı arasında fark bulunması ve bu farkın eczacı iskonto oranlarında değişiklik yapılmasını gerektirdiği hallerde; sözleşme üzerinde belirtilen iskonto oranları, ilgili kurum ve eczacı tarafından imzalanarak düzeltilecektir. Hatalı iskonto oranı ile ilgili kuruma fatura edilmiş olan reçeteler eczaneye iade edilecektir. Eczaneler, bu şekilde, kendilerine iade edilen faturaları yeni iskonto oranlarına göre düzelttikten sonra kuruma teslim edeceklerdir. Bu faturaların ödenmesi işlemleri kurumlara teslim edildikleri tarih esas alınarak gerçekleştirilecektir. Yeni iskonto oranları devreye girdikten sonra, indirim oranı değişen eczanelerce 01/02/2011 tarihinden itibaren karşılanmış tüm reçeteler yeni iskonto oranına göre düzeltildikten sonra kuruma fatura edilecektir. Bu dönemde karşılanan ve yalnızca iskonto oranı değişikliği nedeniyle tutarı yeniden hesaplatılan reçetelere ilişkin çıktıların yenilenmesi zorunlu değildir. 

Eczanelerin bu duyuru gereğince sözleşmelerini 21/03/2011 günü mesai saati bitimine kadar yenilemeleri, 2010 yılı satış hasılatlarını gösterir vergi dairesinden onaylı Tebliğ eki (EK-3/B) formunu ise 09/04/2011 tarihine kadar kurumlara ibraz etmeleri gerekmektedir. 

Bilgi edinilmesi ve gereği önemle duyurulur.

 

İ. İlhan HATİPOĞLU

Bütçe ve Mali Kontrol

Genel Müdürü

Bu haber toplam 3838 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Sağlık Aktüel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0216) 606 17 18 | Faks : (0216) 606 17 19 | Haber Yazılımı: CM Bilişim