• BIST 110.932
  • Altın 175,003
  • Dolar 4,0605
  • Euro 4,9845
  • Ankara 16 °C
  • İstanbul 17 °C
  • Bursa 19 °C
  • Antalya 20 °C
  • İzmir 19 °C

2012 SGK Sözleşmesinde Zeyilname-2 ile yapılan değişiklikler

2012 SGK Sözleşmesinde Zeyilname-2 ile yapılan değişiklikler
Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü tarafından ZEYİLNAME-2 ile sözleşmede neler değişti?

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü tarafından 2012 yılı Sosyal Güvenlik Kurumu Özel Sağlık Hizmeti Sunucularından Sağlık Hizmeti Satın Alım Sözleşmesinde yapılan değişikliklere ilişkin ZEYİLNAME-2 21.06.2013 tarihinde yayımlandı.

2012 SGK Sözleşmesinde Zeyilname-2 ile yapılan değişiklikler şöyle;

1- Sağlık hizmet sunucusunun ruhsatında sözleşmeye konu olan branşın çıkarılması halinde 10 (on) iş günü içinde bildirim zorunluluğu getirildi. Değişiklik öncesi sadece yeni branş eklenmesi bildiriliyordu.

2- Göreve yeni başlayacak hekimler için başlangıç tarihinden itibaren 3 (üç) iş günü içinde kuruma bildirim süresi 5 (beş) iş günü olarak düzeltildi. Doktor ayrılışları gibi doktor başlayışları da 5 (beş) iş günü içerisinde yapılmak zorunda.

3- Cezai şart tutarı 3.000 TL olan aşağıda yer alan fiillerin ceza tutarları 1.000 TL, olarak değiştirilmiştir.

Ceza tutarı değişen fiiller;

-Belirlenen randevu sürelerinin geçmesi,
-Hastaya yapılacak ödemeler için kurum tarafından istenen belgelerin 10 iş günü içerisinde kuruma gönderilmemesi,
-İlave ücret tabelasının usulüne uygun olmaması,
-Kampanya ya da tarama kapsamında check-up, tetkik, tahlil ya da tedavileri listelerinin süresi içinde teslim edilmemesi
-Mevzuata uygun olarak hekim ve sağlık personeli bulundurmaması
-Hekim başlangıç ve ayrılışlarının süresi içerisinde bildirilmemesi

4- SUT’a göre, Kurumca örneklemeye dâhil edilmeksizin tamamı incelenen fatura konusu işlemlerin Kuruma ayrı ayrı fatura edilmediğinin tespiti halinde, her bir fatura için 2.000 TL, olan cezai şart tutarı “ 200 TL,” olarak değiştirildi.

5- Kurum Mevzuatına Aykırı İlave Ücret alınması ilişkin ceza maddesi yeniden düzenlendi. İlave ücret alınan her bir hasta için fazla alınan ilave ücret bedelinin 10 (on) katı, ancak Kurum mevzuatına aykırı olarak alınan ilave ücret bedelinin ilgili kişiye iadesi durumunda uygulanacak olan cezanın yarısı, olarak düzeltildi. Daha önce 5 katından az olmamak üzere 2.000-10.000 arası aylık fatura tutarına göre değişiyordu

6- SUT’ta belirtilen kurallar uyarınca Kuruma fatura edilmemesi gereken bir işlemin fatura edilmesi ile ilgili cezai şart sözleşmeden çıkarıldı.

7- Sağlık Bakanlığı veya Kurum mevzuatıyla, “tekrar kullanılmaması gereken tıbbi malzeme” olarak belirlenmiş olan malzemelerin, tekrar kullanımı halinde bedelleri ödenmez ve her bir kullanım ile ilgili cezai şart sözleşmeden çıkarıldı.

8- Sağlık Bakanlığınca yasaklanan ilaç ve tıbbi malzemelerin verildiği ve/veya kullanıldığının tespit edilmesi halinde her bir ilaç ve tıbbı malzeme için uygulanan ceza; aynı zaman içerisinde tespit edilen birden fazla ilaç ve tıbbi malzeme için bir ceza uygulanacak. Yani tespit tarihinde 3 adet bile yasaklı kullanım olsa bir adet ceza uygulanacak. Değişiklik öncesi her biri için ayrı ceza uygulanıyordu.

9- Bozuk, zamanı geçmiş ilaç, kan ve kan bileşenleri ve/veya tıbbi malzemelerin verildiği ve/veya kullanıldığının tespit edilmesi halinde her bir ilaç, kan ve kan bileşeni ve/veya tıbbi malzeme için uygulanan ceza; aynı zaman içerisinde tespit edilen birden fazla ilaç ve tıbbi malzeme için bir ceza uygulanacak. Yani tespit tarihinde 3 adet bile bozuk, zamanı geçmiş kullanım olsa bir adet ceza uygulanacak. Değişiklik öncesi her biri için ayrı ceza uygulanıyordu.

10- Aşağıda yer alan 4 ayrı cezai fiil maddesine ilişkin cezalar yeniden düzenlendi.

- Sağlık hizmeti sunulmadığı halde Kuruma fatura edildiğinin tespiti,
-Faturanın veya faturaya dayanak oluşturan belgelerin gerçeğe aykırı olarak düzenlendiğinin tespiti
-Kurum tarafından sağlık yardımları karşılanmayan kişilere sunulan sağlık hizmetinin Kurum tarafından sağlık yardımları karşılanan kişiler üzerinden fatura edilmesi
-Fatura ve/veya eki belgeler üzerinde Kurum zararına sebebiyet verilecek şekilde tahrifat yapıldığının tespiti
hallerin de 10.000 TL’den az olmamak üzere işlem bedellerinin 5 (beş) katı, olan cezai şart tutarları bir yıl içerinde kuruma fatura edilen ortalama tutara göre 2.000 TL ile 10.000 TL’den az olmamak üzere işlem bedellerinin 5 (beş) katı tutarında olarak düzenlendi.

11- Sözleşmeden çıkartılan 6. ve 7. maddelere ait 3 ay süreli fesih maddesi de sözleşmeden çıkartıldı.

12- 2 yıl fesih süresi olan Denetimle görevli olanların görevlerini yapmasını engellemek amacıyla cebir ve tehdide başvurma fiiline ilişkin fesih süresi 1 yıl olarak değiştirildi.

13- 2 yıl fesih süresi olan Sağlık Bakanlığınca yasaklanan ilaç ve tıbbi malzemelerin verildiği ve/veya kullanıldığının tespit edilmesine ilişkin fesih süresi 1 yıl olarak değiştirildi.

14- 2 yıl fesih süresi olan Bozuk, zamanı geçmiş ilaç, kan ve kan bileşenleri ve/veya tıbbi malzemelerin verildiği ve/veya kullanıldığının tespit edilmesine ilişkin fesih süresi 1 yıl olarak değiştirildi.

15- Sözleşmenin feshinin kaldırılması ve yeniden sözleşme yapılması için kurumca belirlenen ceza tutarı son bir yıl içerisinde ki aylık fatura tutarının peşin olarak ödenmesi şeklinde değiştirildi. Değişiklik öncesi 250 bin TL den az olmama koşulu ile 1,5 katı ceza ödeme mevcuttu.

16- Bir fatura dönemindeki fiiller için (istisna tutulan fiiller hariç) uygulanacak cezai şart toplamı ilgili fatura döneminden önceki son 1(bir) yıl içerisindeki aylık ortalama tutarın %5’ini geçemez. Bu oran değişiklik öncesi %20 idi.

Ancak, cezai şarta/şartlara konu olan fiilin/fiillerin, gerçekleştiği tarihten sonraki fatura döneminde/dönemlerinde tespit edilmesi halinde; fatura dönemi dikkate alınmaksızın cezai şartlar toplanır; cezai şartın/şartların tebliğ edildiği tarihten bir önceki fatura dönemine ilişkin Kuruma MEDULA üzerinden iletilen toplam tahakkuk tutarının %20’sini geçmeyecek şekilde uygulanır.” şeklinde düzenleme yapıldı.

 

2012 SGK Sözleşmesi birleştirilmiş halini indirmek için tıklayınız

 

Sağlık Aktüel - www.saglikaktuel.com

 

YASAL UYARI: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Sağlık Aktüel’e (www.saglikaktuel.com) aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazı sadece Sağlık Aktüel (www.saglikaktuel.com) tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 17602 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Sağlık Aktüel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0216) 606 17 18 | Faks : (0216) 606 17 19 | Haber Yazılımı: CM Bilişim