• BIST 1.131
 • Altın 473,494
 • Dolar 7,7769
 • Euro 9,1031
 • Ankara 28 °C
 • İstanbul 26 °C
 • Bursa 29 °C
 • Antalya 38 °C
 • İzmir 32 °C

2015 Yılı Seyahat Kartlarına ilişkin duyuru

2015 Yılı Seyahat Kartlarına ilişkin duyuru
Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından 2015 Yılı Seyahat Kartlarına ilişkin duyuru yayımlandı

T.C.
MALİYE BAKANLIĞI
Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü

23.12.2014

Sayı: 77112040-125.07-48-629-11361
Konu: Seyahat Kartı

………………...BAKANLIĞINA
…………………MÜSTEŞARLIĞINA
…………………BAŞKANLIĞINA
…………………GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE
…………………VALİLİĞİNE
……….………...REKTÖRLÜĞÜNE

6245 sayılı Harcırah Kanununun 48 inci maddesinde, memuriyet mahalli dahilinde seyyar olarak vazife gören memur ve hizmetlilere, bu Kanun kapsamına giren kurumlar tarafından işletilen taşıtlarda seyahat için fotoğraflı birer kart verileceği ve bu kartların kimlere, hangi taşıtlar için ve hangi şartlarla verileceğinin İçişleri, Maliye ve Ulaştırma Bakanlıklarınca müştereken tespit edileceği hükme bağlanmıştır.

Bu hükme uygun olarak seyahat kartlarının kimlere, hangi şartlarda verileceği ve uygulamaya ilişkin esaslar; 16, 23 ve 30 Seri No'lu Harcırah Kanunu Genel Tebliğleri ve 8/12/1995 tarihli ve B.07.0.BMK.0.17-27-48-629/32571 sayılı Genel Yazımızla belirlenmiş, nihai olarak da İçişleri ve Ulaştırma Bakanlıkları ile Bakanlığımız tarafından müştereken imzalanan ve 1/1/2003 tarihinden itibaren yürürlüğe giren protokol kapsamında, 30 Seri No’lu Tebliğde belirlenen illere (Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Bursa, Konya ve Gaziantep) diğer büyük şehirler de eklenilmiş ve uyulması gereken hususular yeniden belirlenmiştir.

Diğer taraftan, 5018 sayılı Kamu Malî Yönetimi ve Kontrol Kanunu uyarınca 31/12/2005 tarihli ve 26040 3. Mükerrer sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren İç Kontrol ve Ön Malî Kontrole İlişkin Usul ve Esaslar'ın 21 inci maddesinde de, "6245 sayılı Harcırah Kanununun 48 inci maddesi uyarınca İçişleri, Maliye ve Ulaştırma Bakanlıkları tarafından müştereken belirlenen esaslar çerçevesinde, seyahat kartı verilecek personel listesi, birimlerin teklifleri değerlendirilerek malî hizmetler birimi tarafından kontrol edilir. Buna ilişkin talepler yukarıda belirtilen esaslar ile Bakanlık tarafından yapılan düzenlemelere uygunluk ve bütçe ödeneğinin yeterliliği yönünden en geç üç işgünü içinde kontrol edilir. Uygun görülmeyen talepler gerekçeli bir yazıyla ilgili birime gönderilir." hükmü yer almıştır.

Bu kapsamda, 2006 yılından itibaren seyahat kartlarına ilişkin teklifler, ilgili düzenlemeler çerçevesinde kurumların malî hizmetler birimi tarafından değerlendirilmeye başlanmış ve uygulama bu şekilde yürütülmüştür.

Buna göre, yukarıda belirtilen uygulamanın aynı şekilde devam ettirilebilmesi için seyahat kartı talebiyle ilgili tekliflerin hazırlanması ile hazırlanan tekliflerin değerlendirilmesi ve kontrol sürecine ilişkin olarak 2015 yılında uyulması gereken hususlar aşağıda belirtilmiştir.

 • Seyahat kartı verilmesine ilişkin taleplere, 2014 yılına ilişkin uygun görüş yazısı ve eki onaylı seyahat kartı formunun örneği eklenecektir.
 • Taleplerin hazırlanmasında, 2014 yılında uygun görülen sayılar aşılmayacaktır. Ancak, isim ve unvan değişikliği yapılabilecektir.
 • Malî hizmet birimleri, seyahat kartı taleplerini, 6245 sayılı Kanun ile bu Kanuna dayanılarak Bakanlığımız tarafından yapılan düzenlemelere uygunluk ve bütçe ödeneğinin yeterliliği ile hizmetin gerekliliği yönlerinden değerlendirip kontrol edeceklerdir.

-Uygun görülen taleplere ilişkin seyahat kartı formu onaylanacak, uygun görülmeyen talepler ise gerekçeli bir yazıyla ilgili birime gönderilecektir.

 • 2014 yılındaki sayının aşılmasını gerektiren zorunlu durumlarda ise, kurumun 2015 yılı bütçesinin mevcut ödeneklerinin yeterli olması ve ilave ödenek talep edilmemesi kaydıyla, malî hizmetler biriminden ek talepte bulunulabilecektir.
 • Seyahat kartlarından, hafta tatili ile resmi tatil günleri hariç iş günlerinde 07.00-19.00 saatleri arasında; su, doğalgaz ve elektrik arızalarında fiilen çalışanlar ise tatil günleri dahil günün her saatinde yararlanabileceklerdir.
 • İlgili mevzuatı uyarınca seyahat ücretinden muaf tutulanlara seyahat kartı verilmeyecektir.
 • Seyahat kartlarına, kart sahibinin fotoğrafı yapıştırılacak; kurum adı, görev unvanı ve fiilen yapılan görev açıkça yazılacak, kartların şekli ve rengi ile diğer özellikleri taşıtı işleten ilgili kuruluşça tespit edilecektir.
 • Kartların herhangi bir nedenle (emeklilik, istifa vb.) iade edilmesinin gerekli olduğu hallerde, geri kalan süreye ilişkin ücret iade edilecek veya seyahat kartı koşulları taşıyan başka bir personel adına düzenlenmek suretiyle değiştirilebilecektir.
 • Birimlerce, 6245 sayılı Kanunun 48 inci maddesi kapsamında yürütülecek hizmetlerin, söz konusu maddede sayılan unvanlara sahip memur ve hizmetliler tarafından gördürülmesine azami gayret sarf edilecektir.
 • Aşağıda belirlenen bedellerden ayrı olarak, gerek kurum bütçesinden gerekse kart verilen kişiler tarafından vize, kart basım bedeli gibi adlar altında herhangi bir ödeme yapılmayacaktır. 

Diğer taraftan, 2015 yılı için geçerli olmak üzere seyahat kartları KDV hariç;

 • Ankara, İstanbul ve İzmir büyükşehir belediye sınırları içerisinde aylık 69,65  TL.
 • Diğer büyükşehir belediye sınırları içerisinde aylık 51,90 TL,

-       Diğer yerlerde ise aylık 38,90 TL,

karşılığında verilecektir.

Bilgilerini ve gereğini arz/rica ederim.

 

EKLER:

1 - Seyahat Kartı Formu (1 adet-1 sayfa)

 

 

SEYAHAT KARTI FORMU

KURUMU:                                                                      BİRİM:

 

UNVANI

 

ANKARA

 

İSTANBUL

 

İZMİR

 

DİĞER BÜYÜKŞEHİRLER

BÜYÜKŞEHİR OLMAYANDİĞER

 İLLER

 

TOPLAM

Tahsildar

 

 

 

 

 

 

Yoklama Memuru

 

 

 

 

 

 

Mutemet

 

 

 

 

 

 

Veznedar

 

 

 

 

 

 

Satın alma Memuru

 

 

 

 

 

 

Tebliğ Memuru

 

 

 

 

 

 

Dağıtıcı

 

 

 

 

 

 

Takip Memuru

 

 

 

 

 

 

Mübaşir

 

 

 

 

 

 


 

Uygun Görüş Talep Edilen Kadroların

 

UNVANI

Fiilen Yaptığı Görev

 

ANKARA

 

İSTANBUL

 

İZMİR

DİĞER BÜYÜKŞEHİRLER

 

TOPLAM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kayıtlarımıza Uygundur ..…/.…/2015

 

 

 

 

 

Uygun Görülen Kadroların

 

UNVANI

Fiilen Yaptığı Görev

 

ANKARA

 

İSTANBUL

 

İZMİR

DİĞER BÜYÜKŞEHİRLER

 

 

TOPLAM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2015 Yılı için Uygun Görülmüştür…../……/2015

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 3277 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Sağlık Aktüel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0216) 606 17 18 - (0224) 334 1 335 | Faks : (0216) 606 17 19 | Haber Yazılımı: CM Bilişim