• BIST 110.932
  • Altın 175,077
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • Ankara 3 °C
  • İstanbul 11 °C
  • Bursa 7 °C
  • Antalya 16 °C
  • İzmir 13 °C

4- C davası Danıştay'da

4- C davası Danıştay'da
4-C statüsünde çalışanların 'ücretsiz yemek hakkından faydalanmaları' istemiyle Danıştay'a dava açtı.

Türkiye Sağlık ve Sosyal Hizmetler Kolu Kamu Görevlileri Sendikası (Türk Sağlık-Sen), 4-C statüsünde çalışanların ''ücretsiz yemek hakkından faydalanmaları'' istemiyle Danıştay'a dava açtı.

Sendika tarafından açılan davada, 4-C'li çalışanlardan kurumlarında yemek ücreti alınması uygulamasının Anayasanın kanun önünde ''eşitlik ilkesi'' ile bağdaşmadığı, Maliye Bakanlığı'nın yiyecek yardımı konulu ''4-C'lilerden yemek ücreti alınması'' yönündeki yazısının hukuka uygun olmadığı ifade edildi.

Dava dilekçesinde, Maliye Bakanlığı'nın söz konusu yazısında, 2010 yılında çalıştırılacak 4-C'li personelin, çalıştıkları kurum ve kuruluşlarda yemek servislerinin bulunması halinde buralardan, yemek maliyetinin yarısından az olmamak kaydıyla, ''2010 Merkezi Yönetim Bütçe Uygulama Tebliğinde'' yer alan esaslar çerçevesinde sözleşmeli personel için belirlenen yemek bedelini ödemeleri koşuluyla yararlandırılmalarının öngörüldüğü hatırlatıldı.

4-C'li personelin ücretli olarak yemek servisinden faydalandırılmasını öngören söz konusu genel yazının ''hukuka ve hakkaniyete aykırı'' olduğu savunulan dilekçede, Devlet Memurları Yiyecek Yardımı Yönetmeliği'ndeki ''personele ücretsiz yemek yardımı'' yapılmasına ilişkin hükümler örnek gösterildi.

Devlet Memurları Yiyecek Yardımı Yönetmeliği'nden, kamu kurumlarında çalışan personele yiyecek yardımı yapılmasının zorunlu olduğunun anlaşıldığı belirtilen dilekçede, ''Bunun karşılığında personele para verilemeyeceğine göre öğle yemeği verilecektir. Bu durumda söz konusu personelden hakkı olan ve ücretsiz yararlanması gereken yardıma karşılık ayrıca para alınması hukuka aykırılık teşkil etmektedir'' denildi.

ANAYASA VE ULUSLARARASI SÖZLEŞMELERE AYKIRI
Devlet Memurları Yiyecek Yardımı Yönetmeliği'nde yataklı tedavi kurumlarında görev yapanların, hasta için oluşturulmuş yemek servislerinden ücret ödemeden yararlanacağının düzenlendiği anımsatılan dilekçede, söz konusu yönetmelikte ''Yiyecek yardımı yemek verme şeklinde yapılır. Bu yardım karşılığında nakden bir ödemede bulunulmaz'' ifadesinin yer aldığına dikkat çekildi.

Dilekçede ayrıca, Yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliğine göre ''Kurumlarda kadrolarında bulunan tüm personel ile yönetmelikler gereği hastanede staj yapan öğrencilere, kurumlarda vardiyaya kalan personele çalışma sürelerine isabet eden öğünlerde yemek verilir'' hükmünün yer aldığı, buna rağmen 4-C'lilerin hakkı olan ve ücretsiz yararlanması gereken yemek yardımına karşılık ayrıca para alınmasının hukuka aykırı olduğu vurgulandı.

Dilekçede, kamu kurum ve kuruluşlarındaki diğer personeller yemek servisinden ücretsiz faydalandırılırken, söz konusu personelle aynı işi yapan ve çok zor şartlarda, iş durumunun ne olacağını bilmeden, ne zaman işe başlayacağı kaygısını çekerek, aldığı düşük ücretle yaşamaya çalışan geçici personelin ücretsiz yemek hizmetinden faydalandırılmamasının Anayasanın ''Kanun Önünde Eşitlik'' maddesine aykırı olduğu vurgulandı.

Dilekçede, ''4-C'lilerin hakkı olan ve ücretsiz yararlanması gereken yemek yardımına karşılık ayrıca para alınmasının hukuka aykırı olduğu'' vurgulanarak, Maliye Bakanlığı'nın Yiyecek yardımı konulu ve 4-C'lilerden yemek ücreti alınmasını öngören yazısının yürütmesinin durdurulması ve iptali istendi.
 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 1719 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Sağlık Aktüel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0216) 606 17 18 | Faks : (0216) 606 17 19 | Haber Yazılımı: CM Bilişim