• BIST 106.839
  • Altın 173,099
  • Dolar 4,0730
  • Euro 4,9572
  • Ankara 23 °C
  • İstanbul 24 °C
  • Bursa 24 °C
  • Antalya 29 °C
  • İzmir 23 °C

Dr. Ersin Arslan davasında TTB müdahillik talebi kabul edildi

Dr. Ersin Arslan davasında TTB müdahillik talebi kabul edildi
Gaziantep'de 17 Nisan 2012 tarihinde bir hasta yakını tarafından görevi başında bıçaklanarak öldürülen Dr. Ersin Arslan'ın katil zanlısı, 17 Ekim 2012 günü Gaziantep 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın ilk duruşmasında hakim karşısına çıktı.

Duruşma öncesinde, saat 9.30-12.00 arasında TTB Genel Yönetim Kurulu (GYK) toplantısı Gaziantep Tabip Odası toplantı salonunda gerçekleştirildi. GYK toplantısının ardından, katılımcı tabip odalarıyla birlikte saat 13.00'de Gaziantep Adliyesi önünde bir basın açıklaması yapıldı. TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Özdemir Aktan, TTB İkinci Başkanı Prof. Dr. Gülriz Erişgen, TTB Genel Sekreteri Dr. Bayazıt İlhan, TTB Merkez Konseyi üyeleri Dr. Osman Öztürk, Dr. Filiz Ünal İncekara ve Dr. İsmail Bulca ile TTB Hukuk Bürosu'ndan Av. Ziynet Özçelik ve Av. Özgür Erbaş'ın yanı sıra Adana, Adıyaman, Amasya, Aydın, Bursa, Çanakkale, Edirne, Eskişehir, Gaziantep-Kilis, Isparta-Burdur, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kırklareli, Kocaeli, Mardin, Mersin ve Van-Hakkari Tabip Odalarının başkan ve yöneticilerinin katıldığı basın açıklamasında, bir kez daha sağlıkta yaşanan sıkıntıların sorumlularının hekimler ve sağlık çalışanları olmadığı anımsatıldı.

Gaziantep-Kilis Tabip Odası Başkanı Dr. Savaş Gürsoy burada yaptığı konuşmada, hekime ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin ve baskının meclisteki milletvekillerinin boynunda olduğunu ve bir an önce yasal düzenleme istediklerini ifade etti. Basın açıklamasını TTB Genel Sekreteri Dr. Bayazıt İlhan okudu. İlhan, daha önce kendisine kerelerce hatırlatılmış olmasına karşın Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın, kendisine bağlı bir devlet hastanesinde öldürülen bir hekimin duruşmasına katılmamış olmasını kınadı.

Basın açıklamasına CHP Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği Başkanı Dr. Önder Aydıngöz ve Gaziantep Aile Hekimleri Derneği temsilcileri de katıldılar.

“Tüm hekimler TTB’nin doğal üyesidir”

Saat 14.00'de başlayan duruşmaya, sanığın yaşının 18'in altında olduğu gerekçesiyle, tarafların yakınları dışındakiler alınmadı. Dr. Ersin Arslan'ın avukatlarının sanığın yaş tespitinin yapılması talebi Mahkeme tarafından kabul edildi. Mahkeme, “bütün hekimlerin doğal üyesi olmaları” gerekçesiyle Türk Tabipleri Birliği’nin ve Dr. Ersin Arslan’ın üye olması nedeniyle Türk Toraks Derrneği’nin davaya müdahillik taleplerini kabul ederken, Sağlık Bakanlığı’nın müdahillik talebini ise aralarında sadece “işçi-işveren” ilişkisi olduğu gerekçesiyle reddetti. Duruşma 8 Ocak 2013 tarihine ertelendi.

Duruşma sürerken, tabip odaları da eş zamanlı basın toplantısı/açıklaması ve etkinliklerle sağlık alanında şiddeti ve bozuk düzenin faturasının hekimlere çıkarılmasını protesto ettiler.

TÜRK TABİPLER BİRLİĞİ

Bu haber toplam 1729 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Sağlık Aktüel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0216) 606 17 18 | Faks : (0216) 606 17 19 | Haber Yazılımı: CM Bilişim