• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • Ankara 14 °C
  • İstanbul 16 °C
  • Bursa 17 °C
  • Antalya 23 °C
  • İzmir 21 °C

Emekliler sağlıkta katkı payı ve ilave ücretten rahatsız

Emekliler sağlıkta katkı payı ve ilave ücretten rahatsız
-Türkiye Emekliler Derneği Başkanlar Kurulu, 98 şube başkanının katılımıyla emeklilerin sorunları başta olmak üzere güncel ekonomik ve sosyal konular değerlendirmek üzere toplandı

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Başkanlar Kurulu, sağlık hizmetlerinde, kamu ve özel hastanelerinden yararlanmada büyük bir farklılık ortaya çıktığını, katkı payı ve ilave ücretin özel hastanelerde yüksek belirlenmesinin emeklileri mağdur eden bir uygulamaya dönüştüğünü belirterek, "Özel hastanelerde 12 lira katılım payı ve yüzde 200'e kadar ilave ücret talep edilmesi, sağlık hizmetlerini paralı bir yöne götürmüştür" yönünde karar aldı.

TÜED Başkanlar Kurulu, 98 şube başkanının katılımıyla emeklilerin sorunları başta olmak üzere güncel ekonomik ve sosyal konular değerlendirmek üzere Ankara'da toplandı. Toplantıda, söz alan şube başkanları, bölgesel sorunları ve emeklilerin karşılaştığı konuları gündeme getirdi.

Toplantının sonuç bildirgesinde, 2014 yılında emekli aylıklarına yapılan zamlarda, eşitlik sağlanamadığı ifade edilerek, "SSK ve Bağ-Kur emeklilerine altı aylık tüketici fiyat artışları esas alınarak ilk 6 ayda yüzde 3,27 zam yapılmış, memur emeklilerine ise ortalama yıllık 140 lira seyyanen zam uygulanmıştır. Bu uygulama, yeni bir eşitsizlik getirdiğinden, gelecek dönemler için emekli aylıklarına yapılacak zamlarda eşitliği sağlayacak bir sistem getirilmelidir. Emekli aylıklarına yapılacak zamlar planlanırken, tek başına yüzdeli artışların emeklileri mağdur ettiği gerçeği görülmeli, seyyanen ve yüzdeli zamlar seçenekli olarak öngörülmeli, emeklilere refahtan pay verilmelidir" kararı alındı.

2000 yılı sonrasında emekli olanların intibaklarının yapılmamasının emekli aylıklarında yeni bir eşitsizliğe neden olduğu ve özellikle 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun 1 Ekim 2008 sonrasında çalışarak emekli olanların aylıklarında yaşattığı düşüşlerin yeni bir haksızlığı ortaya çıkardığının ileri sürüldüğü bildiride, "İntibak ile birlikte emekli aylığı hesaplama kriterleri olan güncelleme katsayısı ve aylık bağlama oranları çalışılan dönemler için eşitlenmeli" talebine yer verildi.

-"Derece ve kademesi olan gösterge sistemine geçilmeli"

Bildiride, gösterge sisteminin kaldırılmasının eksikliğinin de daha net görmeye başlandığı ifade edilerek, "Emekli aylıklarında eşitliğin sağlanması için, derece ve kademesi olan gösterge sistemine geçilmelidir" önerisinde bulunuldu.

Sağlık hizmetlerinde, kamu ve özel hastanelerinden yararlanmada büyük bir farklılık ortaya çıktığını, katkı payı ve ilave ücretin özel hastanelerde yüksek belirlenmesinin emeklileri mağdur eden bir uygulamaya dönüştüğünün belirtildiği bildiride, "Özel hastanelerde 12 lira katılım payı ve yüzde 200'e kadar ilave ücret talep edilmesi, sağlık hizmetlerini paralı bir yöne götürmüştür. Emeklilerin bu paraları ödeme gücü olmadığından, kamu ve özel arasındaki böylesine uçurumun olması, hakkaniyetli görülmemiştir" yönünde karar alındı.

Toplantının sonuç bildirgesinde ayrıca, emekliler çalıştıkları dönemlerde, sağlık primlerini en yüksek değer üzerinden ödediğine dikkat çekilerek, şunlar kaydedildi:

"Sosyal güvenliğin koruması olan sağlık haklarına erişimin önündeki engeller kaldırılmalı, emeklilerden bir ücret alınmadan sağlık hizmetlerinden yararlanma sağlanmalıdır. İlaç bedeli, reçete ücreti ve ilaç fiyat farkı ile ödeme gücü olmayan emeklilerin sağlık hizmetinden yararlanmasını zorlaştıran bu uygulamalardan vazgeçilmelidir. Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) uygulamaları, emeklileri koruyacak şekilde değerlendirilmelidir."

-"Ücretsiz ulaşım kartı yaşı 60'a indirilsin"

Çalışanlar gibi emeklilerin de maaşları karşılığında banka promosyonu almalarının sağlanması için Başbakanlık Genelgesi'nde değişiklik yapılmasının talep edildiği bildiride, yaşlılara yönelik ücretsiz kart uygulamasının yine yasayla tanınan yaş haddi sınırının sonuna kadar kullandırılması ve yaş kriterinin 65'ten 60'a çekilmesi için belediyelerin yetkilerini kullanması istendi.

TÜED Başkanlar Kurulu, emekliler adına bildirideki talep ve beklentilerinin en kısa sürede hayata geçirilebilmesi için TBMM gündeminde olan yeni "Torba Yasa"da yer almasını hükümetten büyük bir ümitle beklediklerini vurguladı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 2687 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Sağlık Aktüel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0216) 606 17 18 | Faks : (0216) 606 17 19 | Haber Yazılımı: CM Bilişim