• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • Ankara 0 °C
  • İstanbul 11 °C
  • Bursa 5 °C
  • Antalya 15 °C
  • İzmir 11 °C

'Etik değil ayrıcalık kabul etmiyoruz'

'Etik değil ayrıcalık kabul etmiyoruz'
09.04.2012,de "Devletin Müfettişleri Hastanenin Kapısında Belli Oluyor" başlıklı yazımı okudunuz. Özel hastaneler bazı derneklere ayrıcalıklı işlem teklif ediyorlar...

09.04.2012,de "Devletin Müfettişleri Hastanenin Kapısında Belli Oluyor" başlıklı yazımı okudunuz. Özel hastaneler bazı derneklere ayrıcalıklı işlem teklif ediyorlar. Maliye müfettişleri ile hesap uzmanları ise ayrıcalıklı işlemleri etik bulmadıklarını ve kabul etmediklerini belirterek bunlardan etkilenmeyeceklerini ifade ettiler

Özel hastanelerle anlaşmalar yaparak üyelerine ayrıcalık sağladığı iddiasına yanıt veren Maliye Müfettişleri Derneği, özel-kamu mali yönetimi ve denetiminde 130 yılı aşkın bir geçmişe sahip bulunan Maliye müfettişleri camiası olarak, öncelikle bu tür ayrıcalık sağlayan girişimleri etik açıdan uygun bulmadıklarını belirtti. Cevapta "Maliye Müfettişleri Derneği bugüne kadar hiçbir özel sağlık kurumu ile Maliye müfettişleri camiasına ayrıcalık sağlamaya yönelik herhangi bir anlaşma imzalamadığı gibi bu konuda gelen bütün teklifleri de olumlu değerlendirmemiştir" dendi.

Hesap Uzmanları Derneği de bu konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: "Öncelikle bilinmesini isteriz ki; hesap uzmanları, kendilerine verilen görevleri hakkıyla yerine getirmeyi her şeyin üstünde tutan, adaleti ve idealizmi kendine şiar edinmiş, ülkemize sunulacak en değerli hizmetin, "dürüstlükten sapmaksızın işini en iyi şekilde yapmak" olacağı prensibiyle başarılarının temelini oluşturan etik değerlerine her koşulda bağlılıktan bir an olsun taviz vermeyen ve tüm bu nedenlerle kamuoyunda haklı bir üne kavuşmuş bulunan kamu görevlileridir.

Maliye Hesap Uzmanları Derneği, diğer tüm dernekler gibi üyelerinin hak ve menfaatlerini korumak amacıyla yukarıda sayılan nitelikleri haiz hesap uzmanları tarafından kurulmuş ve faaliyetlerini bu amaç doğrultusunda ilgili mevzuata uygun olarak yürüten bir dernektir. Derneğimiz, hiçbir zaman, dolaylı ya da doğrudan hesap uzmanlarının meslekleri gereği yerine getirmekle yükümlü oldukları görev ve sorumlulukları aksatacak veya onları etkisiz kılacak bir tutum içinde olmamış, tam tersine, bu konuda oluşabilecek yanlış anlaşılmalara mahal vermemek amacıyla, hesap uzmanı olmanın beraberinde getirdiği etik değerler çerçevesinde oldukça titiz ve hassas bir politika izlemiştir. Bu itibarla, derneğimizin bazı özel sağlık kuruluşlarıyla yaptığı anlaşmalar çerçevesinde indirimler elde etmesi, mesleki nüfuz kullanımıyla ilgili olmayıp tamamen ticari hayatın gerekleri çerçevesinde, üye sayımızın boyutuna paralel olarak ortaya çıkan bir durumdur.

Buradan hareketle, hiçbir somut bilgiye dayanmaksızın, tamamen genel ifadelerle, derneğimizin bazı özel sağlık kuruluşlarıyla anlaşmalar yaparak sağlık hizmetlerinde indirimler elde etmesini, "üye sayısına bağlı olarak ortaya çıkan bir pazarlık gücünün etkisi"nin ötesinde bir durum gibi yansıtılmaya çalışılması, etik değerleri temel şiar edinen hesap uzmanları camiasını derinden üzmüştür."

HESAP UZMANLARINA CEVABIM ŞUDUR
Aslında size cevabı Maliye müfettişleri bir şekilde vermiş ama benim de ilave edeceklerim var. Söz konusu özel hastaneler, sadece denetim yetkisi olan dernek veya vakıflarla bu tür ayrıcalıklı anlaşmalar yapıyor ve yapmak için her gün kapılarını çalıyor ya da üyeleri olağan vatandaşlar olan dernek veya vakıflarla ayrıcalıklı anlaşmalar yapmıyor ve yapmaya yanaşmıyor. Bu konuyu hiç düşündünüz mü? Üstelik üyelerinizin hepsinin zaten SGK kapsamında ilave ücret ödeyerek sağlık yardımı alma hakkı varken, ilave ücretleri düşürme veya daha nitelikli hizmet alma lüksünüzün içinde bu iş veya işyerleriyle ilgili üyelerinizin denetim yetkisi olmasının önemi yok mu? Mesela, özel hastaneler bu tür sözleşmeleri üye sayısı 10 binleri bulan sivil dernek veya vakıflarla yapmaya neden yanaşmıyorlar?

SGK müfettişleri sessiz

Kendi denetim kapsamında olan özel hastaneler ile ayrıcalıklı-indirimli sözleşmeler yapan SGK müfettişlerine ait derneklerden ise ses seda yok. Hem halk adına, millet adına özel hastaneleri denetleyeceksiniz hem de denetlediğiniz hastaneler daha sizi kapıdan girerken tanıyacak ve ayrıcalık tanıyacak. Bunun neresi etik, neresi ahlaki. Milletin hakkını kim koruyacak?

Ali Tezel / Bloomberg HT

Bu haber toplam 1401 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Sağlık Aktüel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0216) 606 17 18 | Faks : (0216) 606 17 19 | Haber Yazılımı: CM Bilişim