• BIST 116.603
  • Altın 172,438
  • Dolar 3,9676
  • Euro 4,9052
  • Ankara 4 °C
  • İstanbul 6 °C
  • Bursa 9 °C
  • Antalya 10 °C
  • İzmir 9 °C

Haberal'dan Genel Kurul'a "organ ticareti" uyarısı

Haberal'dan Genel Kurul'a "organ ticareti" uyarısı
Haberal, Sağlık Bakanlığı'nın organ nakli konusunda çalışan uzmanların önünü açması gerektiğini söyledi.

Meclis Genel Kurulu'nda, "tam gün" tasarısı olarak bilinen, "torba tasarının" görüşmeleri sırasında, CHP Zonguldak Milletvekili Profesör Doktor Mehmet Haberal söz aldı.

Organ nakli konusunda devletin, üniversitelerin önün açması gerektiğini söyleyen Haberal; Organ ticaretinin önlenmesi ve organ bağışının artırılması için çalışma yapılması gerektiğini vurguladı. Haberal, tüm milletvekillerine de organ bağışında bulunmalarını önerdi.

Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair "torba tasarının" görüşmeleri sırasında, CHP Zonguldak Milletvekili Profesör Dr. Mehmet Haberal da söz aldı.

Organ nakli konusunda Türkiye'de yaşanan gelişmeleri hatırlatan Haberal, Sağlık Bakanlığı'nın organ nakli konusunda çalışan uzmanların önünü açması gerektiğini söyledi.

"Bir kere daha bu maddeleri okuduktan sonra gördüm ki, transplantasyonun -yani organ nakillerinin- bugün ulaştığı düzey iyi değerlendirilememiş. Nereden başladık nereye geldik? İlk transplantasyonu hacettepe'de, 3 kasım 1975'te üniversitede yaptık. O zaman ülkemizde yasa yoktu. Ancak vasiyetnameyle yani velilerin imzalarıyla ilk transplantasyona başladık. Daha sonra esas gerçek ortaya çıktı. Ülkemizde yasa yok. Yasanın olabilmesi için, toplumumuza ölen insanların organlarının hastaların tedavisinde kullanılması gerektiğinin gösterilmesi gerekiyordu. O nedenle, ilk kez, avrupa transplantasyon birliğinden 10 ekim 1978'de ilk kadavra böbreğini getirdik ve gösterdik ki ölen insanların organları hastaların tedavisinde kullanılabiliyor. Daha sonra avrupa'dan, amerika'dan bu devam etti. Ve o dönemde Türkiye büyük millet meclisi ve senatoda bu konular uzun uzun tartışıldı ve 2238 sayılı yasa çıkarıldı. 

Ben, bugün, o yasa'nın çıkmasına katkı sağlayan hem o günkü Türkiye büyük millet meclisinin çok değerli üyelerine hem senato üyelerine hem dönemin diyanet işleri başkanlığına, basına, herkese çok teşekkür ediyorum. O gün çıkarılan yasa, bugün bile dünyanın en çağdaş yasalarının başında geliyor. Neden? Çünkü, bugün, gerçekten ülkemizde organ nakli artık gelişmiş ülkelerin bulunduğu düzeye ulaşmıştır. Şu anda, bu konuda, Türkiye ilk sıralarda yer almaktadır. Nasıl olmuş bu? Bir, bu yasa sayesinde. iki, 21 aralık 1982'de yine o zamanki konsey tarafından çıkarılmasını sağladığımız 2594 sayılı yasa'yla olmuştur. O yasa'nın özelliği, 2238 sayılı yasa'nın 11'inci maddesinde "beyin ölümü teşhisi konulan hastaların yanında eğer yakınlarından herhangi birisi yok ise rıza aranmaksızın organ alınabilir." Şeklinde belirlenmişti ve onun arkasından, işte, ülkemizde karaciğer transplantasyonu, kalp transplantasyonu ve diğer transplantasyonlar yapılabilir duruma gelmişti. Dolayısıyla, bugün ülkemizin transplantasyon konusunda ulaştığı düzey, gerçekten, hepimizin gurur duyacağı bir düzeydedir. Aslında devletin görevi… Şimdi, ben o maddeye baktığım zaman, her şey getirilip sağlık bakanlığının üzerinden organize ediliyor. O zaman, soruyorum: Acaba üniversitelerin yeri nedir? Çünkü o dönemde sağlık bakanlığında herhangi bir şey yoktu, üniversitelerde bütün bu işlemlere başlandı. Dolayısıyla, öyle bir organizasyon yapıyoruz ki her şeyi getiriyoruz, sağlık bakanlığına bırakıyoruz. Peki, sağlık bakanlığı bunları nasıl organize edecek? Bana göre, devletin görevi, devlet standardı koyar, devlet altyapıyı yapar, devlet kontrol eder, onun dışında devlet bu işleri yapacak insanların önünü açmak durumundadır. "

"Bu yasalar gerçekten bugün dünyanın övünülebilecek yasalarının başında gelmektedir. O kadar ki dünya sağlık örgütü bile 2238 sayılı yasa ve 2594 sayılı yasa'yı benden talep ederek 1991'de kriterlerini koymuştur. Bu kadar mükemmeldir bu yasalar. Orada esas en önemli şey, bugün bile bütün ülkelerin en önemli sorunu olan organ ticareti konusudur. Bu, organ ticareti konusunu nasıl gideririz? İki: organ bağışını acaba nasıl artırabiliriz? Eğer bunları biz tartışırsak, bunları burada yeteri kadar değerlendirebilirsek o zaman, sanıyorum, yasa değişikliğine bile gerek kalmadan daha çok kronik organ hastasının yeniden yaşam kazanmasını sağlamış olacağız. Dolayısıyla, ben buradan bu vesileyle bir kez daha bütün değerli milletvekillerini ve toplumumuzu organ bağışına davet ediyorum. Çünkü birçok insanımız sağlam organıyla hayatını kaybetmekte, birçok insanımız da o sağlam organlara ihtiyaç duyarak hayatını kaybetmekte. Onun için, bu vesileyle eğer komisyonumuz ve bizler öncülük yaparsak o zaman sanıyorum bu yasaların değişikliğine gerek kalmadan toplumumuza çok daha önemli katkı sağlamış oluruz. " diye konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 1700 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Sağlık Aktüel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0216) 606 17 18 | Faks : (0216) 606 17 19 | Haber Yazılımı: CM Bilişim