• BIST 107.015
  • Altın 172,048
  • Dolar 4,0658
  • Euro 4,9307
  • Ankara 22 °C
  • İstanbul 24 °C
  • Bursa 20 °C
  • Antalya 22 °C
  • İzmir 25 °C

Hasta ve yakınlarından taahhütname ve senet alınmaması konulu Genelge

Hasta ve yakınlarından taahhütname ve senet alınmaması konulu Genelge
Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan Genelgede Acil hasta ve yakınlarından taahhütname ve senet alınmaması gerektiği belirtilmiştir.

Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan Genelgede Acil hasta ve yakınlarından taahhütname ve senet alınmaması gerektiği belirtilmiştir;

 

T.C.

SAĞLIK BAKANLIĞI

Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü

 

Sayı: B.10.0.TGH.0.10.00.15/251-07/       15 Aralık 2011

Konu: Hasta ve yakınlarından taahhütname ve senet alınmaması

 

GENELGE

2011/62

 

İlgi:     a) 30/03/2004 tarih ve 5089 (2004/47) sayılı Genelgemiz.

           b) 26/06/2008 tarih ve 2008/13 sayılı Başbakanlık Genelgesi.

           c) 10/08/2010 tarih ve 2010/16 sayılı Başbakanlık Genelgesi.

           d) 14/05/2010 tarih ve 19732 (2010/30) sayılı Genelgemiz.

           e) 31/01/2011 tarih ve 4601  (2011/6) sayılı Genelgemiz.

 

Sağlıkta Dönüşüm Programı gereği Bakanlığımız sağlık hizmet sunumunda hasta odaklı hizmet sunumunu benimsemiş ve hasta mağduriyetinin önüne geçilmesini hedeflemiştir.

 

Bu bağlamda; muayene, tetkik, tahlil ve tedavi giderlerini karşılayamadıkları gerekçesiyle hastane idarelerince hasta veya hasta yakınlarından senet veya taahhütname adı altında belge alınmaması ilgi (a) da kayıtlı Bakanlığımız genelgesi gereği kesin olarak yasaklanmıştır.

 

Keza, acil sağlık hizmetlerinin sunumu konusunda Başbakanlık tarafından yayımlanan ilgi (b) ve (c) de kayıtlı genelgeler gereği, hastanelerin acil servislerine başvuran hastaların sosyal güvencesi olup olmadığına bakılmaksızın acil tıbbi ve cerrahi müdahalelerinin öncelikle ve ön şartsız olarak sağlanması, ilgili iş ve işlemlerin acil müdahale sağlandıktan sonra yapılması esastır.

 

İlgi (e) de kayıtlı genelge ile de, Bakanlığımıza bağlı hastanelerin acil servislerinde işlevi kalmayan vezneler kaldırılarak hasta ve yakınlarından para tahsilatı ile hasta refakatçilerinden refakat ücreti alınması engellenmiştir.

 

Uygulamaya ilişkin bugüne kadar yapılmış olan bu düzenlemeler sonucunda olumlu gelişmeler kaydedilmiş olmakla birlikte, son zamanlarda münferit de olsa bazı hastane idarelerince hasta ve hasta yakınlarından senet veya taahhütname adı altında imzalı belge alındığı bilgisi basın ve şikayet yolu ile Bakanlığımıza ulaşmaktadır.

 

16/10/2009 tarihli ve 27378 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren "Yataklı Sağlık Tesislerinde Acil Servis Hizmetlerinin Uygulama Usul ve Esasları Hakkında Tebliğ"in 14'üncü maddesinin ikinci bendinde; "Acil servislere müracaat eden ancak herhangi bir nedenle geçerli kimlik belgesi, sağlık karnesi veya hasta sevk evrakı ibraz edemeyen hastaların kimlik bilgilerinin ve adresinin belirlenmesi, hasta ve yakınlarının bilgilendirilmesi amacıyla Ek-8'deki Hasta Bilgilendirme Formu doldurulur. Bu hastalardan hiçbir surette senet veya taahhütname alınmaz" hükmü uyarınca acil hastalarına ve ilgi (a) da kayıtlı Bakanlığımız genelgesi gereği poliklinik veya taburcu aşamasındaki yatan hasta veya hasta yakınlarına, hastanın kimlik bilgilerinin ve adresinin belirlenmesi dışında, kesinlikle senet-taahhütname ya da bu anlama gelebilecek herhangi bir evrak imzalattırılmayacaktır. Ayrıca hastane yönetimlerince bu amaçla kullanılmak üzere bastırılmış olan basılı matbuatların da uygulamadan kaldırılması ve Tebliğ eki Hasta Bilgilendirme Formu (Ek-8) haricinde başka basılı form kullanılmaması için kurum amirlerince gerekli tedbirlerin alınması uygun olacaktır.

 

Bilgilerinize, konuya ilişkin uygulamanın ilgili genelge ve tebliğ hükümleri ile yukarıda belirtilen düzenlemelere uygun olarak yürütülmesinin sağlanması, konuya gerekli hassasiyetin gösterilmemesi halinde sorumlular hakkında idari yaptırımlara gidileceğinden uygulamanın il sağlık müdürlükleri ve ilgili kurum amirlerince titizlikle takip edilmesi ve gerekli önlemlerin alınması hususlarında konunun kamu ve özel tüm sağlık kurum ve kuruluşlarına imza karşılığı tebliğini önemle rica ederim.

 

Prof.Dr. Nihat Tosun

Bakan a.

Müsteşar

 

DAĞITIM

Gereği:                                             Bilgi:

A Planı                                       Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığına

YÖK Başkanlığına

OHSAD Başkanlığına

Genelgenin aslı için tıklayınız

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 21585 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Sağlık Aktüel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0216) 606 17 18 | Faks : (0216) 606 17 19 | Haber Yazılımı: CM Bilişim