• BIST 117.110
  • Altın 167,984
  • Dolar 3,9327
  • Euro 4,8374
  • Ankara 15 °C
  • İstanbul 7 °C
  • Bursa 12 °C
  • Antalya 18 °C
  • İzmir 20 °C

Hastanede bıçaklanan güvenlik görevlisine 'beyaz kod' uygulanmadı

Hastanede bıçaklanan güvenlik görevlisine 'beyaz kod' uygulanmadı
Bir hasta yakını tarafından bıçaklanan güvenlik personeli, sağlık çalışanı kabul edilmediği için olay "sağlık çalışanına şiddet" kapsamında değerlendirilmedi ve şiddete uğrayan sağlık çalışanların için kullanılan Beyaz Kod uygulaması kullanılmadı.

Türk Tabipleri Birliği ve Türk Psikiyatri Derneği, konuyla ilgili ortak basın açıklaması yaparak, sağlıkta taşeron personel uygulaması kaldırılana kadar 'beyaz kod' uygulamasının ilgili yönetmelikte belirtildiği şekilde statüsüne bakılmaksızın tüm sağlıkemekçilerini kapsamasının sağlanması istendi. Yapılan yazılı açıklamada şu sözlere yer verildi:

TAŞERON FİRMA ÇALIŞANI SAĞLIK ÇALIŞANI KABUL EDİLMEDİ

10.05.2015 tarihinde Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi Psikiyatri Polikliniğinde çalışan güvenlik personeli, psikiyatri uzmanlarından birini bıçaklamaya gelen hasta tarafından bıçaklanmıştır. Olay sonrası sağlık personeli ameliyata alınmış olup hayati tehlikeyi atlatmıştır. Taşeron firma çalışanı olan personel, sağlık çalışanı kabul edilmediği için sağlık bakanlığı tarafından hastanelerde uygulanan “Beyaz Kod” uygulaması kendisi için kullanılmamış ve olay sağlık çalışanına şiddet kapsamında değerlendirilmemiştir. Çalışan, hastane personeli de kabul edilmediği için hastane de hukuki sürece dâhil olmamıştır.

SAĞLIK EMEKÇİLERİ GÜVENCESİZ ORTAMDA ÇALIŞMAYA ZORLANIYOR

Taşeron aracılığıyla çalışan, çalışma ortamının risklerini azaltmak, güvenliği sağlamak için çaba gösteren güvenlik personelleri, güvencesiz çalışma koşullarında görevlerini yapamaz hale gelmiştir. Bu olay sağlık emekçilerinin güvencesiz ortamda, hukuksal açıdan yoksun bırakılmış bir şekilde çalışmaya zorlanmasının sonuçlarını bir kez daha gözler önüne sermektedir. Çok tehlikeli iş yeri statüsünde olan hastanelerde, iş güvenliği önlemleri kâğıt üzerinde bırakılmaktadır. Taşeron şirketlerin keyfi bildirimleri esas alındığı için birçok işyerinde sağlık hizmeti veren emekçiler sağlık çalışanı olarak tanımlanmamaktadır.

TAŞERONLAŞMA İLE BİRLİKTE SAĞLIK ÇALIŞANLARI AÇLIK SINIRINDA ÇALIŞTIRILMAKTA

Sağlıkta taşeronlaşma ile birlikte; sağlık çalışanları açlık sınırı altında sendikasız bir şekilde çalıştırılmakta, iş güvencesinden mahrum bırakılmakta, ucuz ve güvencesiz işçilik anlayışı ile sağlık emekçilerinin geleceği, güvenliği ve hastalarımızın sağlığı taşeron şirketlerin üç kuruşluk karı için akıl almaz oyunlarına kurban edilmektedir.

Sağlıkta dönüşüm politikaları, tüm sağlık emekçilerine yönelik şiddeti giderek arttırmaktadır. Son yıllarda hayata geçirilen 663 sayılı Kanun Hükmünde Kanun gibi düzenlemeler ile sağlık emekçileri arasında ayrımcılığa olanak tanıyan uygulamalar en kısa sürede ortadan kaldırılmalıdır.

BEYAZ KOD STATÜYE BAKILMAKSIZIN UYGULANMALI

Türk Tabipleri Birliği ve Türkiye Psikiyatri Derneği olarak;

Sağlıkta şiddeti körükleyen politikalardan bir an önce vazgeçilmesini ve meslek örgütlerinin görüşlerini dikkate alan yasal düzenlemelerin hayata geçirilmesini, sağlıkta taşeron personel uygulamasının bir an önce kaldırılmasını, sağlıkta taşeron personel uygulaması kaldırılana kadar "Beyaz Kod” uygulamasının ilgili yönetmelikte belirtildiği şekilde statüsüne bakılmaksızın tüm sağlık emekçilerini kapsamasının sağlanmasını talep ediyoruz.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 1901 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Sağlık Aktüel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0216) 606 17 18 | Faks : (0216) 606 17 19 | Haber Yazılımı: CM Bilişim