• BIST 116.603
  • Altın 172,438
  • Dolar 3,9676
  • Euro 4,9052
  • Ankara 5 °C
  • İstanbul 6 °C
  • Bursa 9 °C
  • Antalya 12 °C
  • İzmir 10 °C

İzinsiz 'sağlık taraması' yapılamayacak

İzinsiz 'sağlık taraması' yapılamayacak
Sağlık Bakanlığı, gönüllü kuruluşlarca yapılan sağlık taramalarını izne bağladı.

Birinci basamak sağlık kuruluşlarınca gerekli tarama ve mobil sağlık hizmetlerinin etkin bir şekilde yürütüldüğünü belirten bakanlık, özel sağlık kuruluşlarınca gezici sağlık hizmeti sunulmasına ihtiyaç kalmadığına karar verdi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, gezici sağlık araçları ve mobil sağlık üniteleriyle verilen gezici sağlık hizmeti uygulamalarında zaman zaman etik olmayan ve özellikle bazı özel sağlık kuruluşlarının mevzuat hükümlerine aykırı olarak kuruluşları lehine talep oluşturmaya yönelik fiil ve davranışlarda bulunduklarının tespit edildiğini açıkladı.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, 81 il valiliğine gönderdiği genelgede, belediyeler, kamuya yararlı dernek ve vakıflar ile meslek kuruluşları tarafından özel mevzuat gereğince sağlık taraması yapılmak istenmesi halinde, uyulması gerekli usul ve esasların daha önceden belirlendiğine işaret etti.

Bakan Akdağ, yürütülen çalışmalar sonucunda sağlık hizmetlerinin ülke genelinde erişilebilirliğinin artırılması ve koruyucu sağlık hizmetlerinin yaygınlaştırılması yönünde olumlu gelişmeler sağlandığına dikkat çekti. Akdağ, birinci basamak sağlık hizmetleri olarak tanımlanan uygulamalara, yakın zamanda aile hekimliği ve evde bakım hizmetleri de dahil edilerek koruyucu sağlık hizmetlerinin daha etkin hale getirildiğini belirtti. Bakan Akdağ, şunları kaydetti:

"Koruyucu sağlık hizmetlerine katkı sağlamak amacıyla bakanlığımızın yanı sıra özel sağlık hizmeti sunan kuruluşlar, kamuya yararlı dernek ve vakıflar ile sivil toplum kuruluşları tarafından gezici sağlık araçları ve mobil sağlık üniteleriyle gezici sağlık hizmeti verilmesi yönünde bakanlığımıza yapılan talepler üzerine bu hizmetin, amacına uygun olarak yürütülmesi için genelgeler ile usul ve esaslar belirlenmişti. Bu düzenlemeler kapsamında gezici sağlık araçları ve mobil sağlık üniteleriyle verilen gezici sağlık hizmeti uygulamalarında zaman zaman etik olmayan ve özellikle bazı özel sağlık kuruluşlarının mevzuat hükümlerine aykırı olarak kuruluşları lehine talep oluşturmaya yönelik fiil ve davranışlarda bulundukları bakanlığımızca müşahade edilmiştir. Ayrıca Aile Hekimliği ve Evde Bakım Hizmetleri uygulamalarının ülke genelinde yaygınlaştığı, bakanlığımıza bağlı birinci basamak sağlık kuruluşlarınca da tarama ve mobil sağlık hizmetlerinin etkin bir şekilde yürütülüyor olması hususları göz önüne alındığında, özel sağlık kuruluşlarınca gezici sağlık hizmeti sunulmasına ihtiyaç kalmadığına karar verilmiştir."

TARAMA YAPILAN KİŞİ DEVLET HASTANELERİNE YÖNLENDİRİLECEK

Bakan Akdağ, buna rağmen belediyeler, kamuya yararlı dernek ve vakıflar ile kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları tarafından özel mevzuatı gereğince sağlık taraması yapılmak istenmesi halinde; taramanın özelliği, kapsamı, yer ve süresi belirtilerek, tarama yapılacak ilin sağlık müdürlüğü aracılığıyla öncelikle bakanlıktan izin alınması gerektiğini bildirdi.

Yeni düzenlemeye göre, sağlık taraması yapacak özel sağlık kurumları, hazırlayacakları belgelerle bakanlığa başvuracak. Bakanlıktan ön izin alınmasını müteakiben başvuru sahibi, taramaya katılacak sağlık personeline ilişkin belgeleri, tarama uygulamasında kullanılacak gezici araç ve üniteye ilişkin belgeleri hazırlayacak. Gezici araç ve ünitede bulundurulacak tıbbi cihaz ve malzeme listesini içeren başvuru dosyası, tarama yapılacak ilin sağlık müdürlüğüne sunulacak. İl sağlık müdürlüğünce başvurunun uygun görülmesi halinde, taramayı yapacak kuruluş yetkilisi adına 'Tarama Yetki Belgesi' düzenlenecek. Tarama başlangıcında ve bitiminde müdürlüğe bilgi verilecek. Tarama kapsamı dışında herhangi bir tıbbi işlem yapılamayacak. Taramada kullanılacak araç ve materyalde ticari isim ve logo kullanılamayacak. Hasta hakları mevzuatına uygun hareket edilecek. Tarama yapılan kişilerden herhangi bir ücret talep edilmeyecek. Bu taramalar sonucu sağlık kurumlarına müracaatı gereken kişiler, ticari maksatlı istismarları önlemek için Sağlık Bakanlığı hastaneleri ve devlet üniversitesi hastanelerine yönlendirilecek. Tarama kapsamında yapılan işlemler ile tarama sonuçlarına dair tespit edilen tıbbi bulgular rapor halinde müdürlüğe sunulacak. Bakanlığın belirlediği hususlara riayet etmeyen kişi ve kuruluşlar hakkında ilgili mevzuata göre işlem yapılacak.Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 2790 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Sağlık Aktüel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0216) 606 17 18 | Faks : (0216) 606 17 19 | Haber Yazılımı: CM Bilişim