• BIST 117.914
  • Altın 167,369
  • Dolar 3,9140
  • Euro 4,8233
  • Ankara 14 °C
  • İstanbul 8 °C
  • Bursa 18 °C
  • Antalya 17 °C
  • İzmir 22 °C

Maliye Bakanlığı beklentiye giren emeklilere olmaz dedi

Maliye Bakanlığı beklentiye giren emeklilere olmaz dedi
Daha önceki yazılarımızda 6360 sayılı Kanun'un hem memurlara hem de memur emeklilerine mali yönden sağladığı getiriyi anlatmaya çalışmıştık. Ancak, Maliye Bakanlığı'nın,...

Daha önceki yazılarımızda 6360 sayılı Kanun'un hem memurlara hem de memur emeklilerine mali yönden sağladığı getiriyi anlatmaya çalışmıştık. Ancak, Maliye Bakanlığı'nın, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı'na vermiş olduğu 13.03.2014 tarihli ve 2245 sayılı görüş yazısıyla emeklilerin sevinci kursaklarında bırakıldı. Bu kanun sonrasında Büyükşehir Belediyesi bulunan illerdeki memurlara mali olarak hangi haklar verildiği ile emekli memurlara mali yansımasını görüş doğrultusunda izah edeceğiz.

Kanun sonrasında hangi memurun maaşı ne kadar artacak?

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun birçok maddesinde büyükşehir belediyesi sınırları içerisinde görev yapan personellerin ödemelerinin farklılaştırıldığına dair hükümler olduğu görülecektir. Ayrıca, hem yan ödeme kararnamesinde hem de 375 sayılı KHK ekinde yer alan cetvellerde büyükşehir belediyelerinin bulunduğu illerdeki personele ilave ödemeler yapıldığı görülecektir.

Özellikle 657 sayılı Kanun'un IV sayılı Makam Tazminatı cetvelinde yer alan düzenlemede büyükşehir belediyelerinde görev yapan bazı personelin makam tazminatı alması ile bazılarının almakta oldukları makam tazminatlarının artmakta olduğunu görüyoruz. İşte bu maddeye göre büyükşehir belediyesi sınırları içerisinde bazı görevlerde bulunmak makam tazminatı ve bu paralelde de görev tazminatı almayı gerektirmektedir.

Örnek: Balıkesir ilinde görev yapan Milli Eğitim İl Müdürü, makam tazminatı olarak 1000 gösterge tutarında ödeme almakta iken yeni düzenleme sonucunda bu rakam Balıkesir'in büyükşehir olmasıyla 1500 gösterge rakamına çıkmıştır. Örneğe göre makam ve görev tazminatındaki artış tutarı ise; 1000 x 0,076998 = 77 TL olacaktır.

Ancak, 666 sayılı KHK sonrasında ödemeler ücret ve tazminat gösterge rakamları üzerinden yapıldığı için yukarıda belirtilen tutar emekli aylığına yansıyacaktır. 666 sayılı KHK çerçevesinde fark ödemesini hesaplayacak olursak; Bu il müdürünün önceki ücret göstergesi 48.080, tazminat göstergesi ise 25.200 iken Balıkesir'in Büyükşehir Belediyesi olması nedeniyle ücret göstergesi 49.130, tazminat göstergesi ise 25.775 olmuştur. Maaş hesaplamasını merak eden okuyucularımızın 'Yeni sisteme göre örneklerle maaş hesabı' başlıklı yazımızı okumalarını tavsiye ederiz.

Ayrıca, 666 sayılı KHK ile getirilen ek ödeme oranlarının düzenlendiği cetvellere baktığımızda yine büyükşehir belediyesi bulunan illerde görev yapan bazı personele ilave imkanlar sağlandığı görülmektedir.

Yani, 666 sayılı KHK ile getirilen düzenlemeye göre (II) sayılı cetvelde 375 sayılı KHK'nın Ek 10'uncu maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri kapsamında yer alan personelin Ücret ve Tazminat Gösterge Cetveli'nde yine büyükşehir belediyesinde görev yapanların göstergeleri daha yüksek düzenlenmiştir.

Büyükşehir belediyesi personeline her defasında 2.310 TL ödenebilecek

Diğer yandan, büyükşehir belediyesinde veya büyükşehir belediyesi sınırları içerisindeki kamu kurumlarında çalışan birçok memura yan ödeme kararnamesi ile de mali iyileştirmeler sağlanmıştır. Yani büyükşehir belediyesi sınırları dahilinde görev yapan bazı personellerin hem zamları hem de tazminatları daha yüksek düzenlenmiştir.

5216 sayılı Kanun'un 22'nci maddesine göre, büyükşehir belediyelerinde çalışan başarılı memurlara her defasında 2.310 TL tutarında olmak üzere en fazla iki defa ikramiye ödenmektedir. Bu kanunun personel istihdamı başlıklı 22'nci maddesinde; '.....Sözleşmeli ve işçi statüsünde çalışanlar hariç belediye memurlarına, başarı durumlarına göre toplam memur sayısının % 10'unu ve devlet memurlarına uygulanan aylık katsayının (30.000) gösterge rakamı ile çarpımı sonucu bulunacak miktarı geçmemek üzere hastalık ve yıllık izinleri dahil olmak üzere, çalıştıkları sürelerle orantılı olarak encümen kararıyla yılda en fazla iki kez ikramiye ödenebilir' hükmüne yer verilmiştir.

Bu hüküm çerçevesinde büyükşehir belediyelerinde çalışan memurlardan başarılı olanlara encümen kararıyla yılda en fazla iki defayı geçmemek üzere her defasında 30.000 * 0,076998 =2.310 TL tutarında ikramiye ödenebilmektedir. Diğer belediyelerde aynı statüde çalışan personele ise 20.000 * 0,076998 = 1.540 TL ödenmektedir.

Sürpriz maaş artışları emekli aylıklarına yansıyacak mı?

Ahmet Ünlü'nün yazının devamını okumak için tıklayınız.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 1384 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Sağlık Aktüel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0216) 606 17 18 | Faks : (0216) 606 17 19 | Haber Yazılımı: CM Bilişim