• BIST 110.932
  • Altın 175,003
  • Dolar 4,0605
  • Euro 4,9845
  • Ankara 10 °C
  • İstanbul 14 °C
  • Bursa 12 °C
  • Antalya 14 °C
  • İzmir 16 °C

MEDULA Kullanım Kılavuzu - (19.07.2010)

MEDULA Kullanım Kılavuzu - (19.07.2010)
Sosyal Güvenlik Kurumu Genel Sağlık Sigortası tarafından Medula Web Servisleri "MEDULA Kullanım Kılavuzu V 3.1.0 (19.07.2010) " yayınlandı.

Sosyal Güvenlik Kurumu Genel Sağlık Sigortası tarafından Medula Web Servisleri "MEDULA Kullanım Kılavuzu V 3.1.0 (19.07.2010) " yayınlandı.

MEDULA Kullanım Kılavuzu V 3.1.0' i indirmek için tıklayınız.


Değişen Bölümler

 

Versiyon

3.1.0

Yayınlanma Tarihi

09.07.2010

Değişen Bölümler

DiabetTakipFormuKayitDVO'da tanılar ICD10 olarak gönderilecek. Listede olmayan hastalıklar içinde digerHastalikTaniKodu alanından ICD10 kodu gönderilecek. DiabetTakipFormuKayitDVO'ya glukoMetre, insulinPompasi, insulinPompasiVerTarihi ve insulinPompasiDegTarihi alanları eklendi. TakipFormuHastalikDVO'ya aşağıdaki hastalıklar eklenmiştir. 12: Hiperkolesterolemi 13: Hiperlipidemi

 

 

Versiyon

3.1.0

Yayınlanma Tarihi

01.07.2010

Değişen Bölümler

ESWL işlemlerinde rapor kontrolü yapılacaktır. Bu nedenle ESWL raporlarının kaydedilebilmesi için ESWLRaporBilgisiDVO da değişiklikler yapılmıştır. İlaç raporları kaydedilirken Etkin Madde kodu ile birlikte kaydedilecektir. Etkin Madde kodları kurumumuz sitesinde ayrıca duyurulmuştur. IlacRaporDVO'ya RaporEtkinMaddeDVO eklenmiştir. RaporDVO'ya IlacTeshisBilgiDVO eklenmiştir. İlaç raporları kaydedilirken TeshisBilgisiDVO ve TaniBilgisiDVO yerine IlacTeshisBilgiDVO kullanılacaktır. İlaç raporlarındaki etkin maddeler için SUT kurallarının okunabileceği Yardımcı işlemler web servisi altındaki etkinMaddeSutKuraliGetir metodu geliştirilmiştir. Diabetes Mellitus hastaları için takip formu Medula Sistemine kaydedilecektir. Takip Formu kayıt,okuma ve silme metotları 4.6 -Takip Formu Kayıt Metotları başlığı altında bulunmaktadır. Hizmet kayıttaki diş işlemleri kaydedilirken alt ve üst çenin sağ ve sol tarafı için birer tane diş hizmeti kaydedilebilmesi için DisBilgisiDVO da değişiklik yapılmıştır. DisBilgisiDVO'a sagAltCeneAnomaliDis, sagUstCeneAnomaliDis, solAltCeneAnomaliDis ve solUstCeneAnomaliDis eklenmiştir.

 

 

 

ProvizyonGirisDVO da test ortamında yakinlikKodu alanı eklenmiştir.Yurtdışı sigortalı provizyonu için bu alan

 

kullanılacaktır.

 

 

 

TahlilBilgisiDVO sınıfına sonuc ve birim alanları eklenmiştir. Sonuç alanı tahlil bilgisinin sonuç değeri için

 

kullanılırken, birim alanı da sonuc alanının birimini tutmak için kullanılır.

 

 

 

TetkikveRadyolojiBilgisiDVO sınıfına sonuc, birim ve aciklama alanları eklenmiştir. Sonuç alanı tetkik ve radyoloji

 

bilgisinin sonuç değeri için kullanılırken, birim alanı da sonuc alanının birimini tutmak için kullanılır. Açıklama da

 

istenirse radyolojik tetkike ait 200 karakterlik açıklama yapmak için oluşturulmuştur.

 

 

 

HizmetDetayDVO'daki epikriz özet bilgisi için kullanılan aciklama alanı da 255 karakterden 1000 karaktere

 

çıkarılmıştır. Örnekleme sonunda artık epikriz rapor özeti çıktısı alınabilecek ve bu 1000 karakterlik alan da bu çıktıda

 

görüntülenebilecektir.

 

 

 

Not: Bu değişiklikler test sunucusunda yapılmıştır. HBYS sistemlerinde gerekli değişiklikleri yapabilmek için

 

test servislerini kullanınız.

 

 

 

Gerçek ortamdaki sağlık tesis bilgileri (sözleşme,doktor,vs.) test ortamına aktarılmıştır. Test ortamındaki tesis

 

muayene kullanıcılarının şifreleri 123456 olarak değiştirilmiştir. Tesislerin şifrelerini değiştirmeleri

 

gerekmektedir.

 

 

Versiyon

3.1.0

Yayınlanma Tarihi

02.04.2010

Değişen Bölümler

Yardımcı İşlemler web servisine kesintiYapilanIslemler metodu eklenmiştir. - Tesis kodu ve evrak referans numarası kullanılarak evrak referans numarasına ait katılım payı kesintileri ve inceleme birimi tarafından yapılmış kesinti bilgilerine ulaşmanızı sağlar.

 

 

Versiyon

3.1.0

Yayınlanma Tarihi

29.03.2010

Değişen Bölümler

Provizyon tipi alanına K: Kurum Sevki alanı eklendi.( Sut'un 4.2.B-14 maddesine bakınız. ) Takip tipi alanına S: Kurum Sevkli Kontrol Muayenesi alanı eklendi. (Sut'un 4.2.1.B-2 maddesine bakınız.) AmeliyatveGirisimBilgisiDVO sınıfına "ozelDurum" String alanı eklendi. DigerlslemBilgisiDVO sınıfına "ozelDurum" String alanı eklendi. DisBilgisiDVO sınıfına "ozelDurum" String alanı eklendi. HastaYatisBilgisiDVO sınıfına "ozelDurum" String alanı eklendi. IlacBilgisiDVO sınıfına "ozelDurum" String alanı eklendi. KonsultasyonBilgisiDVO sınıfına "ozelDurum" String alanı eklendi. MalzemeBilgisiDVO sınıfına "ozelDurum" String alanı eklendi. MuayeneBilgisiDVO sınıfına "ozelDurum" String alanı eklendi. TahlilBilgisiDVO sınıfına "ozelDurum" String alanı eklendi. TaniBilgisiDVO sınıfına "ozelDurum" String alanı eklendi. TetkikveRadyolojiBilgisiDVO sınıfına "ozelDurum" String alanı eklendi. Değişiklikler 01.04.2010 tarihinden itibaren geçerli olacaktır. Rf ajan bedelleri işleme dahil edildiği için Rf seçeneği kaldırılmıştır. Kurum sevkli(Sgk ilgili birimlerince sevk edilen) işlemler %100 örneklenecektir. Yenidoğan takibini bebeğin kendisiyle devam etmek için yeni doğan takibine bağlı takip alırken bebeğin tc'si, devredilen kurum ve sigortali türü bilgisi ile provizyon alınır.Diğer durumlarda bağlı takip alırken tc göndermeyin.

 

 

Versiyon

3.0.2

Yayınlanma Tarihi

03.03.2010

Değişen Bölümler

Yeni Medula V3 gerçek ortam web servis URL adresleri ; (Eski adresler 29.03.2010 tarihine kadar geçerlidir) Hasta Kabul Süreci: • https://medula.sgk.gov.tr/medulaws/services/HastaKabulIslemleri/wsdl/HastaKabulIslemleri.wsdl Hizmet Kayıt Süreci:

 

 

 

• https://medula.sgk.gov.tr/medulaws/services/HizmetKayitIslemleri/wsdl/HizmetKayitIslemleri.wsdl

 

Faturalama Süreci:

 

• https://medula.sgk.gov.tr/medulaws/services/FaturaKayitIslemleri/wsdl/FaturaKayitIslemleri.wsdl

 

Yan Süreçler:

 

Rapor Bilgisi Kayıt :

 

• https://medula.sgk.gov.tr/medulaws/services/RaporIslemleri/wsdl/RaporIslemleri.wsdl

 

Yardımcı web servisler:

 

• https://medula.sgk.gov.tr/medulaws/services/YardimciIslemler/wsdl/YardimciIslemler.wsdl

 

 

Versiyon

3.0.2

Yayınlanma Tarihi

28.01.2010

Değişen Bölümler

Yardımcı İşlemler web servisine getOrneklenmisTakipler metodu eklenmiştir.

 

 

Versiyon

3.0.2

Yayınlanma Tarihi

20.08.2009

Değişen Bölümler

RaporKaydet sürecindeki RaporGirisDVO değiştirildi. Not1: ESWT ve FTR işlemleri için Rapor zorunlu hale getirildi. FTR ve ESWT raporlarının süresi 1 yıldır. Aynı vücut bölgesi için 1 yıl içinde sadece 1 tane ESWT veya FTR raporu alınabilir. 1 kişi 1 yıl içinde farklı vücüt bölgelerinden toplamda en fazla 2 tane ESWT veya FTR raporu alabilir. Rapor sürecine iki tane metod eklendi. -raporBilgisiBulRaporTakipNodan: Rapor takip numarası ile rapor bilgilerine ulaşmanızı sağlar. -raporBilgisiBulTCKimlikNodan  : TC kimlik numarası ile belirli rapor türündeki raporların bilgilerine ulaşmanızı sağlar. Not2 : 01.09.2009 tarihinde bu değişiklikler gerçek ortama aktarılacaktır. Medula V3 gerçek ve test ortamı URL adresleri klavuzun sonunda yer alan sıkça sorulan sorular bölümünde yer almaktadır.

 

 

Versiyon

3.0.1

Yayınlanma Tarihi

06.07.2009

Değişen Bölümler

18 yaş altı için provizyon isteklerinde medula sistemi provizyon işleminin yanı sıra hata kodu olarak 9000 ve uyarı mesajı olarak da "Provizyon sorgulamasını yaptığınız çocuğun ana yada babasına ait TC kimlik numarası adı, soyadı, ve ikametgah adresi bilgileri ile GSS tescili için mahalinizdeki SGK İl/Merkez Müdürlüğüne başvurması için yönlendiriniz!" şeklinde bir uyarı mesajı dönecektir.Sorgulama sonucunda provizyon işlemi gerçekleştirilecek olup yine takip no dönecektir, 9000 hata kodu hata olarak değerlendirilmemelidir. Uyarı mesajı olarak algılanıp saglık hizmeti alan kişiye mesajda belirtildiği üzere yönlendirme işlemi yapılmalıdır.

 

 

Versiyon

3.0.1

Yayınlanma Tarihi

21.05.2009

Değişen Bölümler

*updateTedaviTipiOnkoloji metodu çıkarıldı. updateTedaviTipi metodu eklendi. *updateProvizyonTipi metodu eklendi. *HastaYatisOkuCevapDVO'ya yeni doğan tarih,yeni doğan çocuk sıra no ve donör TCK alanları eklendi. *HizmetOkuCevapDVO içinde HizmetDVO'ya odemeSorguDurum alanı eklendi. *TakipDVO'ya yeni doğan tarih ve yeni doğan çocuk sıra no alanları eklendi. Not: Hasta yatışı kapatıldıktan sonra paket işlem girilemiyordu.Eğer yatış kapatıldıktan sonra 15 gün içerisinde ayaktan ilk takip alınmamışsa ya da başka ayaktan üzerinden bağlı ayaktan takip alınmamışsa yani ameliyat sonrası 15 gün kontrol muayenesi kuralını ihlal edecek bir takip alınmamışsa sistem yatışı kapatılmış yatan takibine paket işlem girmeye izin verecektir.

 

 

Versiyon__3.0.

 

 

 

Yayınlanma Tarihi

27.03.2009

Değişen Bölümler

*updateTedaviTipiOnkoloji metodu eklendi. Not : Medula V3 gerçek ortam URL adresleri klavuzun sonunda yer alan sıkça sorulan sorular bölümünde yer almaktadır.

 

 

Versiyon

3.0

Yayınlanma Tarihi

20.02.2009

Değişen Bölümler

• TakipAra metodunun giriş ve çıkış parametrelerinin içeriği değişmiştir. • TakipDVO 'ya sevkDurumu alanı eklendi. • HastaBilgileriDVO 'ya sigortaliTuru alanı eklendi. • Tedavi Tipi alanına 16 : ESWT değeri eklendi. • HizmetOkuGirisDVO ' ya hizmetSunucuRefNolari parametresi eklenmişitir.

 

 

Versiyon

3.0

Yayınlanma Tarihi

02.02.2009

Değişen Bölümler

* Sevk Bildir metodu eklendi. * Takip tipi alanına Y : Yoğun Bakım P : Hizmetin İptal Olması veya Yarım Kalması eklendi. * Tedavi Tipi alanına 15 : Plazmaferez Tedavisi değeri eklendi. * HastaBilgileriDVO dan sosyalGuvenlikNo, karneNo, yakinlikKodu bilgileri çıkarılmıştır. * HastaCıkısCevapDVO 'ya yatisBaslangicTarihi, yatisBitisTarihi alanları eklenmiştir. * HastaCikisIptal metodunun giriş parametresi HastaCikisIptalDVO olarak değişmiştir. * HastaYatışOkuCevapDVO aynı hasta basvurusuna birden fazla yatış kaydı olabilecek durumlar için güncellenmiştir. * FaturaGirisDVO ve FaturaCevapDVO 'ya faturaRefNo alanı eklenmiştir. * Takip oku metodunda TakipDVO 'ya faturaTeslimNo alanı eklenmiştir.

 

 

Versiyon

3.0

Yayınlanma Tarihi

26.12.2008

Değişen Bölümler

Kalvuz da hatalı ve eksik bilgiler düzeltilmiştir. Düzeltilen bölümler sarı renkle gösterilmiştir.

 

Bu haber toplam 13818 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Sağlık Aktüel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0216) 606 17 18 | Faks : (0216) 606 17 19 | Haber Yazılımı: CM Bilişim