• BIST 110.175
  • Altın 174,238
  • Dolar 4,0829
  • Euro 4,9876
  • Ankara 21 °C
  • İstanbul 24 °C
  • Bursa 25 °C
  • Antalya 22 °C
  • İzmir 23 °C

Meslek Hastalığı Tanı Kodlarının AHBS ve HBYS sistemine entegrasyonu

Meslek Hastalığı Tanı Kodlarının AHBS ve HBYS sistemine entegrasyonu
Meslek hastalıkları verilerinin daha güvenilir ve sağlıklı olarak elde edilmesi amacıyla “Meslek Hastalığı Tanı Kodlarının Aile Hekimliği Bilgi Sistemi ve Hastane Yazılım Sistemine Entegrasyonu” planlanmaktadır.

Meslek hastalıkları verilerinin daha güvenilir ve sağlıklı olarak elde edilmesi amacıyla “Meslek Hastalığı Tanı Kodlarının Aile Hekimliği Bilgi Sistemi ve Hastane Yazılım Sistemine Entegrasyonu” planlanmaktadır;

 

T.C.
SAĞLIK BAKANLIĞI
Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü
 
 
 
 Sayı   : B.10.0 TSH 0.30.00.01-150150                                      13.06.2011
 Konu : Meslek Hastalıkları
 
…………………………… VALİLİĞİNE
(İl Sağlık Müdürlüğü)
 
Çalışanların sağlığı ve güvenliğinin korunması, geliştirilmesi, hekimlerin meslek hastalıkları konusunda farkındalığının arttırılması, meslek hastalıklarının erken teşhisinin sağlanması ve meslek hastalıkları verilerinin daha güvenilir ve sağlıklı olarak elde edilmesi amacıyla “Meslek Hastalığı Tanı Kodlarının Aile Hekimliği Bilgi Sistemi ve Hastane Yazılım Sistemine Entegrasyonu” planlanmaktadır.
Ülkemizde sağlık hizmeti sunmakta olan sağlık kurum ve kuruluşlarında hastalık tanılarının sınıflandırılması ve kodlanması için ICD-10 (Uluslararası Hastalık Sınıflandırma Sistemi-10 versiyonu) kullanılmaktadır.
Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan çalışmada meslek ve hastalık ilişkilerini gösteren “WHO/SDE/OEH/99.11” referans numaralı kaynağı, tercüme edilmiş, tıpta uzmanlık dernekleri ve ilgili kurum ve kuruluşların da görüşleri alınarak ülkemiz koşullarına uyarlanmıştır.
Aile Hekimleri, Devlet Hastaneleri ve Eğitim ve Araştırma Hastaneleri tarafından kullanılan yazılım sistemlerine “Meslek Hastalığı Tanı Kodları” nın entegrasyonu yapılarak Ek-1 de belirtilen iş akış şeması örneğine uygun olarak bilgilerin ekrana gelmesi sağlanacaktır.
İş Akış Şemasında yer alan “Hastalık ve Kodu”, “Uyarı Notu” ve “Prosedür Notu” na dair bilgilerin bulunduğu “ICD-10 İçindeki Meslek Hastalıklarına İlişkin Kodlar Tablosu” ve “Meslek Hastalığı (ICD-10) ve Meslek Kodlarının (ISCO-88) Eşleştirilme Tablosu” Sağlık Kodlama Referans Sunucusu web sayfasındaki http://212.175.172.54/skrs2_listesi/ adresinde yayınlanmıştır. Söz konusu web adresine http://212.175.172.54/SKRSServis2/service.asmx” adresinden ulaşılmaktadır.
Bu kapsamda, ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından yazılım sistemlerine belirtilen işlemlerin entegrasyonunun  31.07.2011 tarihine kadar yaptırılması gerekmektedir.
Konuya gereken önemin verilmesi, yukarıda belirtilen çalışmaların hassasiyetle yürütülmesi ve takip edilmesi hususunda; 
Bilgilerinizi ve gereğini önemle rica ederim.
 
 
Prof. Dr. Nihat TOSUN
Bakan a.
Müsteşar
EK:
1- İş Akış Şeması
 
 
Dağıtım:
81 İl Valiliğine
(İl Sağlık Müdürlüğü)
 
 
Bu haber toplam 14666 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Sağlık Aktüel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0216) 606 17 18 | Faks : (0216) 606 17 19 | Haber Yazılımı: CM Bilişim