• BIST 112.122
  • Altın 174,898
  • Dolar 4,0406
  • Euro 4,9882
  • Ankara 16 °C
  • İstanbul 19 °C
  • Bursa 17 °C
  • Antalya 18 °C
  • İzmir 21 °C

Mesleki mali sorumluluk sigortası için zaman daraldı

Mesleki mali sorumluluk sigortası için zaman daraldı
Anayasa mahkemesi tarafından iptal istemi reddedilen "Mesleki malî sorumluluk sigortası "için verilen altı aylık süre 30 temmuz da doluyor.

Anayasa mahkemesi tarafından iptal istemi reddedilen "Mesleki malî sorumluluk sigortası " için verilen altı aylık süre 30 temmuz da doluyor.

CHP tarafından Anayasa Mahkesine açılan dava da iptal istemi kabul edilmeyen 8. Madde de yer alan ve  hekimlerin "Mesleki malî sorumluluk sigortası " yaptırmaları için tanınan altı aylık süre 30 temmuzda sona eriyor.

Kimler Yaptıracak

Kamu sağlık kurum ve kuruluşlarında çalışan tabipler, diş tabipleri ve tıpta uzmanlık mevzuatına göre uzman olanlar, tıbbi kötü uygulama nedeniyle kendilerinden talep edilebilecek zararlar ile kurumlarınca kendilerine yapılacak rüculara karşı sigorta yaptırmak zorundadır.

Özel sağlık kurum ve kuruluşlarında çalışan veya mesleklerini serbest olarak icra eden tabip, diş tabibi ve tıpta uzmanlık mevzuatına göre uzman olanlar, tıbbi kötü uygulama sebebi ile kişilere verebilecekleri zararlar ile bu sebeple kendilerine yapılacak rücuları karşılamak üzere mesleki malî sorumluluk sigortası yaptırmak zorundadır.
 

Mesleki malî sorumluluk sigortası kimler tarafından karşılanır

 Kamu sağlık kurum ve kuruluşlarında çalışan tabipler, diş tabipleri ve tıpta uzmanlık mevzuatına göre uzman olanlar, bu sigorta priminin yarısı kendileri tarafından, diğer yarısı döner sermayesi bulunan kurumlarda döner sermayeden, döner sermayesi bulunmayan kurumlarda kurum bütçelerinden ödenir.
 

Serbest ve Özel Hastanelerde Çalışanlar İçin Kimler Tarafından karşılanır

Zorunlu mesleki malî sorumluluk sigortası, mesleklerini serbest olarak icra edenlerin kendileri, özel sağlık kurum ve kuruluşlarında çalışanlar için ilgili özel sağlık kurum ve kuruluşları tarafından yaptırılır.

Özel sağlık kurum ve kuruluşlarında çalışanların sigorta primlerinin yarısı kendileri tarafından, yarısı istihdam edenlerce ödenir. İstihdam edenlerce ilgili sağlık çalışanı için ödenen sigorta primi, hiçbir isim altında ve hiçbir şekilde çalışanın maaş ve sair malî haklarından kesilemez, buna ilişkin hüküm ihtiva eden sözleşme yapılamaz.

Teminat Tutarlarını Kim Belirler
Zorunlu sigortalara ilişkin teminat tutarları ile uygulama usul ve esasları Sağlık Bakanlığının görüşü alınarak Hazine Müsteşarlığınca belirlenir.
 

Yaptırmayanlar İçin 5.000 TL Ceza

1219 sayılı Kanuna aşağıdaki ek madde oalrak eklenen 8. madde de, Mesleki malî sorumluluk zorunlu sigortalarını yaptırmayanlara, mülki idare amirince sigortası yaptırılmayan her kişi için beşbin Türk Lirası idari para cezası verilir." denilmektedir.

 Sağlık Aktüel

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 13069 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Sağlık Aktüel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0216) 606 17 18 | Faks : (0216) 606 17 19 | Haber Yazılımı: CM Bilişim