• BIST 94.552
  • Altın 193,982
  • Dolar 4,7377
  • Euro 5,4923
  • Ankara 25 °C
  • İstanbul 27 °C
  • Bursa 27 °C
  • Antalya 26 °C
  • İzmir 27 °C

Muayene Katılım Payının Kredi Kartı ile Tahsili

Muayene Katılım Payının Kredi Kartı ile Tahsili
Sosyal Güvenlik Kurumu adına muayene katılım payının kredi kartı ile tahsil edilmesi (eczane, özel sağlık kurumu, vb.) ve tahsilatı yapanlarca belge düzenlenmesine hakkında duyuru yayınlandı.

Sosyal Güvenlik Kurumu adına muayene katılım payının kredi kartı  ile tahsil edilmesi (eczane, özel sağlık kurumu, vb.) ve tahsilatı yapanlarca  belge düzenlenmesine hakkında duyuru yayınlandı.

T.C.
SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI
Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü
Sağlık Hizmetleri Daire Başkanlığı

 

Sayı : B.13.2.SGK.0.11.01.02-16434599      08.11.2010
Konu: Katkı payı.

 

SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜNE
İZMİR

 

İlgi: 30.09.2010 tarih ve 11968411 sayılı yazınız.

İlgide kayıtlı yazınız eki Can Özel Sağlık Hastanesinin 02.08.2010 tarihli dilekçesinde, Kurumumuzca hastanelerinde yapılan denetimlerde Kurumumuz adına hastalardan alman 12.00 TL katkı payı için % 0 (sıfır) KDV'li yazar kasar kasa fişi kesilmesinin bildirildiği, anılan merkezce de vergi kanunları nezdinde yazar kasa fişlerinin hasılat sayıldığı, Kurumumuz adına hastalardan merkezlerince alınan katkı paylarının ise işletmeleri açısından hasılat olmadığı belirtilerek, yapılacak işleme dair bilgi istenmiş olup, 15.10.2010 tarih, 11968411 sayılı yazımızla da Bütçe ve Muhasebe Daire Başkanlığından yapılacak işleme ilişkin görüş istenmiştir.

Anılan Daire Başkanlığından alman 26.10.2010 tarih, 16434599 sayılı cevabi yazıda; "Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı 'nın 16/02/2009 tarih ve 40 sayılı Vergi Usul Kanunu Sirkülerinin "Sosyal Güvenlik Kurumunca Kişilerden Muayene Katılım Payının Tahsil Edilmesi Sırasında Uygulanacak işlemler" başlıklı 4 üncü maddesinde, "Sosyal Güvenlik Kurumu adına muayene katılım payı tahsil edilmesi sırasında kişilere herhangi bir mal satışı veya hizmet yapılmadığından, bu uygulamaya yönelik olarak tahsilatı yapanlarca (eczane, özel sağlık kurumu, vb.) bir belge düzenlenmesine gerek bulunmamaktadır.

Aynı Kanunun 42 nci maddesinin verdiği yetkiye dayanılarak Başkanlığımızca şekil ve muhteviyatı belirlenen 1 No.lu Katma Değer Vergisi Beyannamesinde beyannameye eklenecek belgeler sayılmış, beyannamenin 6 ncı Tablosunun 45 nci satırına "Kredi Kartı ile Tahsil Edilen Teslim ve Hizmet Bedelleri" nin (bu dönemde gerçekleştirilen teslim ve hizmetlere ait bedelin, kredi kartı ile tahsil edilen kısmı) (e-Beyannamenin Sonuç Hesapları -Diğer Bilgiler-Kredi Kartı ile Tahsil Edilen Teslim ve Hizmetlerin Katma Değer Vergisi Dahil Karşılığını Teşkil Eden Bedel) yazılacağı açıklanmıştır.

Bu düzenlemeyle vergiyi doğuran olayın vuku bulup bulmadığına bakılmaksızın belirli bir dönemde kredi kartı ile yapılan tahsilatların gösterilmesi öngörülmektedir.

Bu çerçevede, tahsilatı yapanlarca Sosyal Güvenlik Kurumu adına, muayene katılım payı, bunların kurumdan alacaklarına karşılık yapılan ve avans niteliği taşıyan bir ödeme olması nedeniyle katma değer vergisine tabi bulunmamakla birlikte bu bedelin kredi kartı ile tahsil edilmesi, mükellefçe verilecek beyannamenin ilgili dönemde gerçekleştirilen teslim ve hizmetlere ait bedelin kredi kartı ile tahsil edilen kısmında yer alacaktır. Ancak, yer alan bu tutarın Tablo I (e-Beyannamede Matrah) 'de beyan edilen tutar ile uyum göstermemesi ve vergi dairesince bu hususun mükelleften sorulması halinde tahsilatın Sosyal Güvenlik Kurumuna aktarılan hasta katılım paylarına ait olduğu "izah " nedeni olarak kullanılabilecektir. " denilmektedir.

Bu itibarla, söz konusu Gelir İdaresi Başkanlığının 2009/40 sayılı sirküsü gereğince tedavi katılım payının nakit şekilde ödenmesinde herhangi bir belge düzenlenmeyecek, kredi kartı ile yapılan ödemeler ise, mükellef bu durumu düzenlemiş olduğu beyannamede gösterecektir, denilmiştir.

Bilginizi, yukarıda açıklanan görüş doğrultusunda işlem yapılması hususunda, gereğini rica ederim.

Dr. Ufuk AKDIKAN
Genel Müdür a.
Daire Başkanı

Bu haber toplam 30586 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Sağlık Aktüel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0216) 606 17 18 | Faks : (0216) 606 17 19 | Haber Yazılımı: CM Bilişim