• BIST 103.200
  • Altın 197,070
  • Dolar 4,7083
  • Euro 5,4926
  • Ankara 16 °C
  • İstanbul 19 °C
  • Bursa 18 °C
  • Antalya 21 °C
  • İzmir 22 °C

Sağlık hizmetlerinde pozitif ayrımcılık uygulanacak

Sağlık hizmetlerinde pozitif ayrımcılık uygulanacak
Polikliniklerde öncelik sırası belirlenirken acil vakaların yanı sıra, ağır özürlü raporu bulunan engellilere, hamilelere, 65 yaş üstündekilere, 7 yaşından küçüklere, harp ve vazife şehitlerinin ...

Polikliniklerde öncelik sırası belirlenirken acil vakaların yanı sıra, ağır özürlü raporu bulunan engellilere, hamilelere, 65 yaş üstündekilere, 7 yaşından küçüklere, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malul ve gazilere 'pozitif ayrımcılık' uygulanacak.

Polikliniklerde öncelik sırası belirlenirken acil vakaların yanı sıra, ağır özürlü raporu bulunan engellilere, hamilelere, 65 yaş üstündekilere, 7 yaşından küçüklere, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malul ve gazilere 'pozitif ayrımcılık' uygulanacak.
Bu kişiler, Sağlık Bakanlığı ve üniversite hastanelerindeki poliklinik hizmetlerinden öncelikli yararlanacak.

Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü, 12 Eylüldeki halk oylamasıyla yürürlüğe giren değişikliğe paralel olarak, poliklinik hizmetlerinde öncelik sırası genelgesi yayımladı.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ imzalı genelgede, sağlık kurum ve kuruluşlarında, özellikle poliklinik hizmetlerinde muhtemel hasta mağduriyetlerinin önlenmesi, hasta hakları mevzuatı başta olmak üzere, mevzuatta, toplumda öncelikli olarak korunması ve özel tedbir alınması öngörülen vatandaşların, sağlık hizmetinden de öncelikli olarak yararlandırılmaları konusunda farklı zamanlarda düzenlemeler yapıldığı anımsatıldı.
Akdağ, ancak süreçte bu genelgeler kapsamında sağlık kurum ve kuruluşlarında yapılan uygulamalarla ilgili hasta ve yakınları tarafından gerek bakanlığa gerekse TBMM Dilekçe Komisyonuna çeşitli görüşlerin iletildiğini, bu başvurularda dile getirilen hususlar dikkate alınarak yeniden değerlendirme yapılması gerektiğini kaydetti.
Sağlık Bakanı Akdağ, 12 Eylüldeki halk oylaması sonrası kabul edilen Anayasa değişikliğiyle yürürlüğe giren, 'Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir. Devlet, bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür. Bu maksatla alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı olarak yorumlanamaz' ve 'Çocuklar, yaşlılar, özürlüler, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malul ve gaziler için alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı sayılmaz' şeklindeki hükümler dikkate alınarak, genel hizmetin aksamasına meydan vermeyecek şekilde poliklinik muayenelerinde öncelik sırası alacak grupların yeniden belirlendiğini bildirdi.

Buna göre, polikliniklerdeki öncelik sırası şöyle belirlendi:
-Acil vakalar (Ani gelişen hastalık, kaza, yaralanma ve benzeri durumlar ile ivedilikle tıbbi müdahale yapılması gerektiğine hekim tarafından karar verilen vakalar),
-Ağır özürlü raporu bulunan engelliler,
-Hamileler,
-65 yaş üstü yaşlılar,
-Yedi yaşından küçük çocuklar,
-Harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malul ve gaziler.
Genelgeye göre, ayrıca, kolluk kuvvetlerince sevk edilecek adli vakalarda; savcılık veya kolluk kuvvetince önceden sağlık kurum/kuruluşuna bildirim yapılarak randevu alınacak, böylece işlemler hizmet aksatılmadan ve diğer hastalar mağdur edilmeden yürütülecek.
Akdağ, genelgede belirtilen hususlarla ilgili sağlık kurum ve kuruluşlarında gerekli duyuruların yapılmasını ve öncelik tanınanların hizmet almasını kolaylaştırıcı tedbirlerin alınmasını da istedi.

beyazgazete.com

Bu haber toplam 3674 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Sağlık Aktüel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0216) 606 17 18 | Faks : (0216) 606 17 19 | Haber Yazılımı: CM Bilişim