• BIST 107.401
  • Altın 173,640
  • Dolar 4,1031
  • Euro 4,9999
  • Ankara 12 °C
  • İstanbul 18 °C
  • Bursa 15 °C
  • Antalya 18 °C
  • İzmir 16 °C

Sağlık Uygulama Tebliği Hakkında Duyuru (6)

Sağlık Uygulama Tebliği Hakkında Duyuru (6)
Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Tarafından " Sağlık Uygulama Tebliği Hakkında Duyuru (6) " yayınlandı.

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Tarafından " Sağlık Uygulama Tebliği Hakkında Duyuru (6) " yayınlandı.

SAĞLIK UYGULAMA TEBLİĞİ HAKKINDA DUYURU
(6)

 

          Sağlık hizmet sunucularında ilaç temini amacıyla oluşturulan sağlık kurulu raporlarının hazırlanması ile ilgili işlem basamakları 1.10.2010 tarihli duyuru ile bildirilmiştir.
        1-Bu duyurunun 3 üncü maddesinde elektronik raporların eczane tarafından kaydedilmesine izin verilmeyeceği belirtilmiştir.
Ancak MEDULA sistemine giriş yetkisi bulunmayan; Türk Silahlı Kuvvetleri sağlık tesislerinde ve 1. basamak sağlık tesislerindeki Uzman Hekimler ile Aile Hekimliği Uzman Hekimlerince düzenlenmiş raporların anlaşmalı eczaneler tarafından sisteme kaydedilmesine devam edilecektir.
         2-Sağlık Uygulama Tebliği’nin “6.İlaç Temini Ödeme Esasları” başlıklı bölümü ve bu bölüm ile ilgili eklerde, bazı ilaçların kullanımı için düzenlenecek raporların ekinde belge ibraz edilmesine ilişkin Tebliğ’de hükümler yer almaktadır. Elektronik rapor düzenlenmesi durumunda Tebliğ’de rapora ekleneceği belirtilen belgelere ait bilgiler rapor içinde belirtilecek olup, ayrıca belge istenmeyecektir.
          Örnek: SUT’un 6.2.28.B- Ezetimib (statinlerle kombinasyonları dâhil) maddesi kapsamında elektronik rapor düzenlenecek olması durumunda, LDL düzeyi için ayrıca belge istenmeyecek olup, raporun “Açıklama” bölümünde LDL değerinin tetkik tarihi ile birlikte belirtilmiş olması yeterli olacaktır.
        Ancak; SUT’un 6.2.33. Makula Dejenerasyonunda Kullanılan İlaçların Kullanım İlkeleri başlıklı maddesi gereği rapor ekinde aranan hasta anamnezi, FFA ve lezyona ait renkli resim gibi belgelere ait bilgiler, elektronik rapor içinde belirtilemeyeceğinden, bu belgeler sağlık kurumunda hasta dosyasında muhafaza edilecek, belgelerin değerlendirilme sonucu raporun açıklama bölümünde belirtilecektir.
Bu duyurunun 1 inci maddesinde belirtilen raporlarda Tebliğ’deki rapora belge istenmesiyle ilgili uygulamalar aynen devam edecektir.
        3-211 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Kanununa tabi olarak Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yapan askeri ve sivil personelin kendileri, mesai saatleri içerisindeki müracaatlarını öncelikle Türk Silahlı Kuvvetlerinin 1. basamak sağlık ünitelerine yapacağından, anılan personele 2. veya 3. basamak sağlık kuruluşundan reçete düzenlenmesi halinde reçete ekinde mutlaka sevk belgesinin bulunması gerekmektedir.
        4- Kurumumuzca ödemesi yapılacak ilaçlara ait reçete ve raporların Sağlık Uygulama Tebliğinde yer alan hükümler doğrultusunda düzenlenmiş olması gerekliliği bulunmaktadır. Bu nedenle sözleşmeli eczanelerin SUT hükümlerine göre eksikliği bulunan elektronik raporlara dayanılarak reçete karşılamamaları gerekmektedir.
        5-Aile Hekimliği uygulamasında aile hekiminin yokluğunda bu hekimlerin hastalarını muayene eden diğer hekim veya aile hekimlerinin elektronik reçetelerdeki doktor bilgilerini çizip kendi kaşelerini basmak suretiyle düzenlenen reçeteler kabul edilmeyecektir.
       Tüm ilgililere önemle duyurulur. 

Duyurunun aslı için tıklayınız.

Bu haber toplam 23076 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Sağlık Aktüel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0216) 606 17 18 | Faks : (0216) 606 17 19 | Haber Yazılımı: CM Bilişim