• BIST 112.244
  • Altın 174,629
  • Dolar 4,0286
  • Euro 4,9868
  • Ankara 22 °C
  • İstanbul 22 °C
  • Bursa 22 °C
  • Antalya 22 °C
  • İzmir 24 °C

Sözleşmelilere kadro verildi, işte verilecek dilekçe örnekleri

Sözleşmelilere kadro verildi, işte verilecek dilekçe örnekleri
Yılları kapsayan sözleşmeli memurların kadroya geçirilmesi mücadelesi, bugün sözleşmelileri kadroya geçiren kanun hükmünde kararnamenin yayınlanmasının ardından başarı ile sonuçlanmıştır.

Türk Sağlık-Sen kadromu istiyorum kampanyası başlatmış 15 bin sözleşmeli personelin kadro talebini TBMM'ye sunmuştu. Sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi için Sağlık Bakanlığı'na başvuru yapmıştı. 24 Mayıs 2008'de sözleşmeliler için ilk mitingi gerçekleştirmiştik. Sözleşmelilerle anketler gerçekleştirerek sorunlarını gündeme taşıdık. Yetkili sendika olarak katıldığımız 2008 yılı toplu görüşmelerinde Eş Durumu, Becayiş ve Askerlik Dönüşü İşe Başlama Haklarını almalarını sağladık. Son olarak sözleşmelilere kadro verilmesi ile ilgili Devlet Personel Başkanlığı ve Maliye Bakanlığına başvuru yapmıştık. Tüm bu çalışmalarımızın sonucunda nihayet sözleşmeli memurlar kanun hükmünde kararname ile kadroya alınmışlardır.4/B'li sözleşmeli personel ve 4924'lü sözleşmeliler 04 Haziran 2011 tarih ve 27954 Sayılı Mükerrer Sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe Kanun hükmünde kararname ile kadroya alınmışlardır.

 

Aile Hekimliği uygulamasına geçilmesi ile birlikte Aile Hekimliği uygulamasında görev alan sözleşmeli personel de bu kapsama dahil edilmiştir. Üniversite hastanelerinde çalışan sözleşmeli personel de bu kapsamdadır.

Kadro için herhangi bir şart yoktur. Sadece KHK yayını tarihinde sözleşmeli olarak çalışması gerekiyor.

 

Kadroya geçmek isteyen sözleşmelilerin KHK'nin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren (04 Haziran) 30 gün içinde (4 Temmuz'a kadar) kurumlarına yazılı olarak başvuru yapmaları gerekmektedir.

 

Başvuru neticesinde pozisyonlarının vizeli olduğu teşkilat ve birimde, pozisyonu ile aynı unvanlı memur kadrosuna ataması yapılacak.

Sözleşmeli olarak geçirilen hizmet süreleri kademe hesabında dikkate alınacaktır. Aynı şekilde emeklilik ikramiyesinde de bu süreler hesaba dahil edilecektir.

 

Burada tek eksiklik 4/C'lilerin ve vekil ebe hemşirelerin kapsam dışında bırakılmasıdır. Türk Sağlık-sen olarak bu konuda da mücadelemizi yoğun biçimde sürdüreceğiz.

Sağlık Bakanlığına verilmek üzere hazırlanan dilekçeyi buradan indirebilirsiniz...

Üniversite Hastanelerine verilmek üzere hazırlanan dilekçeyi buradan indirebilirsiniz...

Toplum Sağlığı Merkezlerine verilmek üzere hazırlanan dilekçeyi buradan indirebilirsiniz...

 


 

4 Haziran 2011 CUMARTESİ

Resmî Gazete

Sayı : 27954 (Mükerrer)

KANUN HÜKMÜNDE KARARNAME

DEVLET MEMURLARI KANUNUNUN 4 ÜNCÜ MADDESİNİN (B) FIKRASI İLE 4924 SAYILI

KANUN UYARINCA SÖZLEŞMELİ PERSONEL POZİSYONLARINDA ÇALIŞANLARIN

MEMUR KADROLARINA ATANMASI AMACIYLA DEVLET MEMURLARI

KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR

KANUN HÜKMÜNDE KARARNAME

Karar Sayısı : KHK/632

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin (B) fıkrası ile 4924 sayılı Kanun uyarınca sözleşmeli personel pozisyonlarında çalışanların memur kadrolarına atanması amacıyla Devlet Memurları Kanununda değişiklik yapılması; 6/4/2011 tarihli ve 6223 sayılı Kanunun verdiği yetkiye dayanılarak, Bakanlar Kurulu’nca 2/6/2011 tarihinde kararlaştırılmıştır.

MADDE 1 – 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“GEÇİCİ MADDE 37- Kamu kurum ve kuruluşlarının merkez ve taşra teşkilatı ile bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlarda, ayın veya haftanın bazı günleri ya da günün belirli saatleri gibi kısmi zamanlı çalışanlar ile yükseköğretim kurumlarının araştırma-geliştirme projelerinde proje süreleriyle sınırlı olarak çalışanlar hariç olmak üzere, 4 üncü maddenin (B) fıkrası ve 10/7/2003 tarihli ve 4924 sayılı Eleman Temininde Güçlük Çekilen Yerlerde Sözleşmeli Sağlık Personeli Çalıştırılması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun uyarınca vizelenmiş veya ihdas edilmiş sözleşmeli personel pozisyonlarında bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte çalışmakta olan ve 48 inci maddede belirtilen genel şartları taşıyanlardan otuz gün içinde yazılı olarak başvuranlar, pozisyonlarının vizeli olduğu teşkilat ve birimde, bulunduğu pozisyon unvanıyla aynı unvanlı 190 sayılı Genel Kadro ve Usulü Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye ekli cetvellerde yer alan memur kadrolarına, bulunduğu pozisyon unvanıyla aynı unvanlı memur kadrosu olmaması halinde, 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye ekli cetvellerde yer alan kadro unvanlarıyla sınırlı olmak ve sözleşmeli personel pozisyonlarına ilişkin vize cetvellerindeki nitelikler dikkate alınmak suretiyle Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığınca müştereken belirlenen memur kadrolarına, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altmış gün içinde kurumlarınca atanırlar.

4 üncü maddenin (B) fıkrası ve 4924 sayılı Kanun uyarınca çalışmakta iken bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce askerlik, doğum, milletvekili ve mahalli idareler genel ve ara seçimleri ile ücretsiz izin nedenleriyle görevlerinden ayrılanlardan ilgili mevzuatına göre yeniden hizmete alınma şartlarını kaybetmemiş olanlar hakkında da bu madde hükümleri uygulanır. Bunlar için birinci fıkrada belirtilen süreler yeniden hizmete alındıkları tarihten itibaren başlar.

Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce 4 üncü maddenin (B) fıkrası ve 4924 sayılı Kanun uyarınca çalışmakta iken 24/11/2004 tarihli ve 5258 sayılı Aile Hekimliği Pilot Uygulaması Hakkında Kanun hükümlerine göre aile hekimliği uygulamasında görev alanlar hakkında görevlerinden ayrılmalarına gerek kalmaksızın bu madde hükümleri uygulanır.

Bu madde hükümlerine göre memur kadrolarına atananların, 4 üncü maddenin (B) fıkrası ve 4924 sayılı Kanun uyarınca sözleşmeli personel pozisyonlarında geçirdikleri hizmet süreleri, öğrenim durumlarına göre yükselebilecekleri dereceleri aşmamak kaydıyla kazanılmış hak aylık derece ve kademelerinin tespitinde değerlendirilir. Bunlar, atandıkları kadronun mali ve sosyal haklarına göreve başladığı tarihi takip eden aybaşından itibaren hak kazanır ve önceki pozisyonlarında aldıkları mali ve sosyal haklar hakkında herhangi bir mahsuplaşma yapılmaz.

Bu madde kapsamında memur kadrolarına atananlara iş sonu tazminatı ödenmez. Bu personelin önceden iş sonu tazminatı ödenmiş süreleri hariç, iş sonu tazminatına esas olan toplam hizmet süreleri, 8/6/1949 tarihli ve 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu uyarınca ödenecek emekli ikramiyesine esas toplam hizmet süresinin hesabında dikkate alınır.

Bu madde kapsamında sözleşmeli personelin atanacağı memur kadroları, 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye ekli cetvellerde yer alan sınıf, unvan ve derecelerine uygun olmak şartıyla, başka bir işleme gerek kalmaksızın atama işleminin yapıldığı tarih itibarıyla ihdas edilerek kurumların 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye ekli cetvellerinin ilgili bölümlerine eklenmiş ve memur kadrolarına atananların pozisyonları başka bir işleme gerek kalmaksızın iptal edilmiş sayılır. İhdas edilen kadrolar ile iptal edilen pozisyonlar; unvanı, sınıfı, adedi, derecesi, teşkilatı ve birimi belirtilmek suretiyle birinci fıkrada belirtilen altmış günlük sürenin bitiminden itibaren iki ay içinde Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığına bildirilir.

Bu maddenin uygulamasında ortaya çıkabilecek tereddütleri gidermeye Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığı yetkilidir.”

MADDE 2 – Bu Kanun Hükmünde Kararname yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 – Bu Kanun Hükmünde Kararname hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

 

 

Abdullah GÜL

CUMHURBAŞKANI

 

Recep Tayyip ERDOĞAN

Başbakan

Bu haber toplam 4379 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Sağlık Aktüel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0216) 606 17 18 | Faks : (0216) 606 17 19 | Haber Yazılımı: CM Bilişim