• BIST 115.744
  • Altın 171,609
  • Dolar 3,9739
  • Euro 4,8995
  • Ankara 21 °C
  • İstanbul 11 °C
  • Bursa 13 °C
  • Antalya 21 °C
  • İzmir 17 °C

Türkiye Sağlık Yapıları Asgari Tasarım Standartları 2010 Yılı Kılavuzu

Türkiye Sağlık Yapıları Asgari Tasarım Standartları 2010 Yılı Kılavuzu
Türkiye Sağlık Yapıları Asgari Tasarım Standartları 2010 Yılı Kılavuzu”yayınlandı.Kılavuz kitap; Türkiye’deki sağlık yapılarının tasarlanmasında asgari standartları belirleyerek ...

Türkiye Sağlık Yapıları Asgari Tasarım Standartları 2010 Yılı Kılavuzu”yayınlandı.
Kılavuz kitap; Türkiye’deki sağlık yapılarının tasarlanmasında asgari standartları belirleyerek sağlık hizmet kalitesinin arttırılması, ihtiyaçların daha net öngörülerek tadilat ve ek binaların yapılmasında tasarımın iyi planlanarak maliyetleri azaltması ve sağlık hizmet sunumunun daha etkili, verimli ve nitelikli olması sağlanmasına yardımcı olacaktır.
 

İLK SÖZ
Sağlık Bakanlığı’nın amacı ve görevi, sağlık hizmetlerinin yurdun her köşesinde, toplumun bütün kesimleri için erişilebilir, etkili, verimli, nitelikli ve sürdürülebilir olmasını sağlamaktır. Hükümetimizce bu maksatla 2003 yılından beri yürütülen“Sağlıkta Dönüşüm Programı” çerçevesinde, yaptığımız atılımlarla ülkemizde sağlık hizmet sunumunda önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Sağlık hizmetleri sunumunda daha çok sayıda ve çeşitte sağlık yapılarına ihtiyaç duymaktayız. Ülkemizde sağlık yapılarının yaklaşık yüzde 43’ü, 25 yaşın üzerindedir. Bu binalar sağlık hizmetleri sunum prensiplerine, tıp ve teknolojideki baş döndürücü değişimlere ayak uydurması, yeni ihtiyaçlara cevap verecek hale getirilmesi için büyük tadilatlara gereksinim duymaktadırlar.

Yeni sağlık yapılarının inşasında, mevcut binaların tadilat ve onarım ihtiyaçları karşılanırken ülkemizin sınırlı kaynaklarını ekonomik ve tasarruflu kullanmak için azami hassasiyet göstermemiz gerekir. İyi plânlanmamış, gereksiz ve atıl kapasiteli yatırımlara işletim maliyetlerinin de eklenmesiyle kaynak israfının artacağı aşikârdır.
Yeni yapılacak sağlık tesislerinin günümüzün beklenti ve ihtiyaçlarını karşılayacak, tıp ve teknolojideki gelişmelerin kullanılmasına imkân verecek akıllı binalar olmasını hedeflemekteyiz.

Yukarıdaki hedefler ve anlayışlar çerçevesinde, yeni binaların inşa edilmesi, eski tesislerin ve ek binalarının onarım ve tadilatları için “Türkiye Sağlık Yapıları Asgari Tasarım Standartları 2010 Yılı Kılavuzu”nu hazırlamış bulunuyoruz.
Bu kılavuz ile yapılacak sağlık tesisleri; erişimin kolaylaştırıldığı, çağdaş sağlık hizmetinin sunulduğu, tıptaki en son bilgi ve teknolojilerin uygulandığı yapılar olacaktır. Hizmetin niteliği geliştirilecek, işletme ve onarım maliyetleri en aza indirilerek tasarruf sağlanmış olacaktır.

Bu çalışmada emeği geçen bütün arkadaşlarıma, çalışmalarımız sırasında görüş ve desteklerini esirgemeyen sağlık sektörümüzün değerli mensuplarına teşekkürlerimi sunuyorum.

                                                                                                    Prof. Dr. Recep Akdağ
                                                                                                               Sağlık Bakanı
Kitaba ulaşmak için tıklayınız.

Bu haber toplam 11623 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Sağlık Aktüel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0216) 606 17 18 | Faks : (0216) 606 17 19 | Haber Yazılımı: CM Bilişim