• BIST 112.122
  • Altın 174,823
  • Dolar 4,0406
  • Euro 4,9882
  • Ankara 6 °C
  • İstanbul 14 °C
  • Bursa 10 °C
  • Antalya 15 °C
  • İzmir 16 °C

Yoğun Bakım Nihai Planlama Taslağı

Yoğun Bakım Nihai Planlama Taslağı
Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Yoğun Bakım Nihai Planlama Taslağı ve üst yazı yayınlandı.
T.C.
SAĞLIK BAKANLIĞI
Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü
 
Sayı     : B.10.0.THG.0.10.00. 15-492-32373                                                          11.08.2010                                          Konu   : Yoğun Bakım Ünitelerinin Planlanması                                        
 
                                              
 
...…………………………… VALİLİĞİNE
(İl Sağlık Müdürlüğü)
 
İlgi: a) 09.07.2008 tarihli ve 25857 sayılı yazımız.
        b) 01.03.2010 tarihli ve 8298 sayılı yazımız.
        c) 02.07.2010 tarihli ve 27132 (2010/50) sayılı Genelge.
 
Ülkemizdeki sağlık hizmetlerinin geliştirilmesi amacıyla yoğun bakım ünitelerinin kapasitesinin artırılmasına yönelik çalışmalar kapsamında yerinde yapılan incelemeler ile, bölge koşulları ve uluslararası standartların değerlendirilmesi sonucunda Bakanlığımıza bağlı hastanelerin yoğun bakım yatak kapasiteleri ve basamaklarına ilişkin olarak yakın dönem planlaması ilgi (a) ve (b) yazılarımız ile duyurulmuştu.
Bakanlığımıza bağlı yoğun bakım ünitelerinin orta ve uzun vadede sahip olması gereken nihai kapasitesinin belirlenmesi amacıyla bazı kriterler esas alınarak yeni bir planlama taslağı hazırlanmıştır. Söz konusu planlamada yoğun bakım ünitelerinin planlanmasında ihtiyaç duyulan toplam yatak sayısının %60’ının Bakanlığımız hastanelerince, % 40’ının ise üniversite ve özel hastaneler tarafından karşılanması öngörülmüştür. Üniversite ve özel hastanelerin yoğun bakım yatak kapasitesinin bu oranın altında bulunduğu yerlerde bu hizmetlerin tümünün Bakanlığımızca karşılanması hedeflenmiştir.
Planlamalarda hastanelerin mevcut yoğun bakım ünitelerinin basamağı ve yatak kapasitesi yanında esas alınan diğer kriterler şunlardır;
            1) Erişkin yoğun bakım üniteleri: Erişkin nüfus olarak 18 yaş üzeri nüfus kabul edilmiş olup erişkin nüfusu 800.000’in üzerinde olan sağlık bölge merkezi konumundaki 11 ilde her 10.000 nüfus için 3 yoğun bakım yatağı öngörülmüştür. Sağlık bölge merkezi olan diğer illerde her 10.000 nüfus için 2,5; alt bölge merkezi olan illerde ise her 10.000 nüfus için 2 adet yoğun bakım yatağı planlanmıştır. Bölgenin ve ilin ihtiyacı olan yoğun bakım yatak sayıları hastanelerin mevcut/tescil edilen yoğun bakım yatak sayısına ve hastanenin rolüne göre hastanelere dağıtılmıştır.
            2) Yenidoğan yoğun bakım üniteleri: Bölgedeki her 1000 canlı doğum için 1 adet 3. basamak ve 4 adet 2. basamak küvöz (veya radyant ısıtıcılı açık yatak) öngörülmüştür. Yıllık canlı doğum sayısı 10.000’in altında olan illerin ihtiyacı olan 3. basamak yoğun bakım yatakları sağlık bölge merkezi konumundaki illere planlanmıştır. 2. basamak yenidoğan yoğun bakım üniteleri ise her ile kendi ihtiyacı kadar planlanmış olup yıllık canlı doğum sayısı 2500’ün üzerinde olan ilçelere de 2. basamak planlanmıştır. Yıllık doğum sayısı 2500’ün altında olan illerde her 500 doğum için 1 küvöz düşecek şekilde 1. basamak planlaması yapılmıştır. Ayrıca bünyesinde 2. ve 3. basamak yenidoğan yoğun bakım ünitesi bulunduran hastanelere ünitenin büyüklüğü nispetinde 2-10 arasında değişen sayılarda 1. basamak ünite de planlanmıştır.
3) Çocuk yoğun bakım üniteleri: Çocuk yoğun bakım ünitelerin planlanmasında 1 ay-18 yaş arası çocuk nüfusu esas alınmıştır. Planlamada her 20.000 çocuk için 1 adet çocuk yoğun bakım yatağı öngörülmüştür. Çocuk yoğun bakım hizmetleri 2. basamak (%60) ve 3. basamak (%40) olarak planlanmıştır. Ülkemizdeki mevcut çocuk yoğun bakım üniteleri genellikle üniversite hastanelerinde hizmet vermekte olup ihtiyaca nispeten sınırlı sayıdadır. Bu nedenle planlama yapılırken ihtiyaç duyulan tüm yataklar Bakanlığımız hastanelerine planlanmıştır.
Erişkin ve çocuk yoğun bakım ile yenidoğan yoğun bakım ünitelerinin yatak kapasitesi ve düzeylerinin belirlenmesi amacıyla hazırlanan taslak plan Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğümüz web sayfasında yayımlanmıştır.
Söz konusu taslak planlamaya nihai şeklinin verilerek uygulamaya konulabilmesi için; il sağlık müdürlüğü başkanlığında ilgili hastane baştabipleri, bu birimlerin sorumlu uzman tabipleri ve ilgili saha koordinatörünün de katılımı sağlanarak oluşturulacak bir değerlendirme komisyonu tarafından incelenmesini, oluşturulacak görüş ve önerilerin raporlanarak 03/09/2010 tarihine kadar Genel Müdürlüğümüze intikal ettirilmesini ayrıca mail ortamında il sağlık müdürlükleri tarafından rabiye.guney@saglik.gov.tr adresine gönderilmesini, görüşlerin belirtilen tarihe kadar gönderilmemesi halinde olumlu görüş vermiş kabul edileceği,
Komisyon değerlendirmeleri yapılırken ilin ve bulunduğu sağlık bölgesindeki yatırım ihtiyaç ve planlamalarının, var ise üniversite ve özel sektöre ait mevcut kapasitenin de göz önünde bulundurulmasının uygun olacağı hususunda,
Bilgilerinizi ve gereğini önemle rica ederim.
 
 
 
Doç. Dr. İrfan ŞENCAN
Bakan a.
Genel Müdür V.
 
 
  
Dağıtım:
81 İl Valiliğine
 . H. YEŞİL
 
Yoğun Bakım Planlama Taslağı için tıklayınız
 


Bu haber toplam 9476 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Sağlık Aktüel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0216) 606 17 18 | Faks : (0216) 606 17 19 | Haber Yazılımı: CM Bilişim