• BIST 100.237
  • Altın 280,080
  • Dolar 5,7344
  • Euro 6,3129
  • Ankara 15 °C
  • İstanbul 20 °C
  • Bursa 19 °C
  • Antalya 29 °C
  • İzmir 22 °C

"No touch lazer" nedir?

Op.Dr.Ahmet Umay

NO TOUCH LAZER -GÖZE DOKUNULMADAN, TEMAS OLMADAN YAPILAN GÖZ LAZER TEDAVİSİ

Gözlükten ve kontakt lenslerden kurtulmak için uzun zamandır uygulanmakta olan klasik lazer tedavilerinde gözünüze “dokunulması”gerekir. Bu durum lazer operasyonunu tercih eden hastalarda tedirginliğe yol açabilmektedir. "TransPRK (NO TOUCH LASER) Tekniği" adı verilen lazer yöntemi bu tedirginliği önler.

Bu yöntemle yapılan lazer tedavisinde göze cihaz teması olmaz. Hastanın, uzaktaki bir ışık kaynağına saniyeler içinde bakması tedavinin yapılması için yeterlidir.

TRANSPRK (No Touch Laser) YÖNTEMİNİN DİĞER LAZER TEDAVİ YÖNTEMLERİNDEN FARKI NEDİR?

Klasik tedavi yöntemleri olarak uygulanan LASIK ve intraLASIK (Femto-saniye) tekniklerinde, gözdeki kornea dokusu özel bir bıçakla veya lazerle kesilir ve sonra tedavi yapılır. PRK yönteminde ise gözün ön çeperi alkolle eritilerek kazınır ve sonra tedavi yapılır.

No Touch Laser tedavisinde bunlar yapılmaz, tedavi tek adımda gerçekleşir. Bu yöntemde uzaktaki bir ışık kaynağına 50 saniyeden az bir süreyle bakmak yeterli olur.

Bu yöntem, LASIK ve Femto-saniye (intraLASIK, i-LASIK) tedavilerinden sonra görülebilen ve ektazi adı verilen, ameliyata bağlı ilerleyici kornea incelmesi ve ameliyata bağlı yüksek astigmat gelişimi riskini sıfıra kadar indirir. Ayrıca, LASIK ve Femto-saniye yöntemlerinde göze zorunlu olarak uygulanan vakum halkasının neden olabileceği retina yırtılması riskini tamamen ortadan kaldırır.

BU YÖNTEM HANGİ HASTALARA UYGULANABİLİR?

Göz yapısı uygun olan miyop,hipermetrop ve astigmatlara uygulanabilir. Yani, uzak ve yakın görme sorunu olan hastalar bu tedavi için aday olabilir. Özellikle korneası ince olan ve kornea yüzeyi normalden daha dik olan olgularda "No Touch Laser"tedavisi sorunu çözebilecek tek yöntem olabilir.

UYGULAMA NASIL YAPILIYOR?

No Touch Laser tedavi işlemi, sadece anestetik damla damlatılmasıyla yapılır ve uygulama sırasında hasta hiç ağrı ve acı duymaz.

Tedavi sırasında göze herhangi bir cihaz teması olmaz, lazer cihazından çıkan ışınlarla göze doğrudan tedavi yapılır.Tedaviden sonra gözlerin kapatılması gerekmez, hasta iki gözünü de açık tutarak evine gidebilir. Uygulama, aynı tedavi seansında iki göze birden yapılır. Hasta eve gittikten sonra 36 saat süreyle gözlerde batışma, kızarma, ışıktan rahatsız olma ve televizyondaki küçük yazıları bulanık görme türü yakınmalar gelişir. Tedaviden sonraki 3./4. günde hasta bilgisayarda çalışma ve otomobil kullanma türü işleri yapmaya başlar.

GECE GÖRÜŞ PROBLEMLERİNDE NASIL BİR UYGULAMA YAPILIR ?

Halk arasında ‘Kartal gözü’ olarak da bilinen "WAVEFRONT" uygulamasında,göz içindeki ışık saçılmaları ve sapmaları ölçülür ve lazer tedavisi buna göre ayarlanır.

Gözlük ya da lensle bile düzeltilemeyen bu sapmalar Wavefront tekniğiyle düzeltildiğinde kişinin kendi göz yapısına uygun tedavi gerçekleşmiş olur. Sonuçta, hastanın gece görüşü artar ve gece karşıdan gelen araba farlarının oluşturduğu kamaşma türü yakınmalar sona erer.

NEDEN "NO TOUCH LAZER"?

Tedavi göze cihaz teması olmadan gerçekleşir. Tedavi saniyeler içinde tamamlanır. Gözden zar kaldırılmaz, göz çizilmez, gözden parça çıkarılmaz. Gözün örtüsü olan epitel alkol ile temizlenmez, epitel kazıması yapılmaz. Tedavi sırasında hiç ağrı duyulmaz. İki göze aynı seansta tedavi yapılır. Tedavi sonrası gözler kapatılmaz. İnce kornealı hastalara uygulanabilir. Ektazi riski sıfıra yakındır. Retina yırtılması riski sıfırdır. Zar kırışması, zar altında hücre birikmesi türünden sorunlar oluşmaz. Miyop, hipermetrop ve astigmatlara uygulanabilir. Tedavi sonrası gelişen göz kuruluğu şiddeti düşüktür ve geçicidir.

LASIK, Femto-saniye türü tedavilerden sonra gözleri uzun süre darbelerden korumak gerekirken, No Touch Laser tedavisinden 3-4 gün sonra artık gözlerin bu tür bir korumaya ihtiyacı kalmaz. Tedavi sonrası 7.günden itibaren denize ve havuza girilmesi mümkündür.

TransPRK (No Touch Laser) tedavisi ilk olarak Almanya’da kullanılmaya başlanmıştır ve şu anda Avrupa Birliği ülkelerinin tümünde, Japonya, Rusya, Amerika ve çok sayıda başka ülkede resmi otoritelerce onaylanmış olarak uygulanmaktadır.

Ülkemizde de özel sektör hastanelerinin bir kısmında ve Sağlık Bakanlığına bağlı Eğitim ve Araştırma Hastanelerinin bir bölümünde bu tedavi uygulanmaktadır.

Sağlıklı günler dileğiyle.

Op.Dr. Ahmet UMAY
American Eye Center, Nicosia / Cyprus
Aron Şirketler Grubu Yön.Krl. Bşk
Türkiye : 0 (532) 263 72 29
KKTC : 0 (533) 882 06 77


Kaynaklar:
Venividi Göz Sağlığı Merkezi

Bu yazı toplam 7551 defa okunmuştur.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

Su Arıtma

Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Sağlık Aktüel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0216) 606 17 18 - (0224) 334 1 335 | Faks : (0216) 606 17 19 | Haber Yazılımı: CM Bilişim