• BIST 115.450
  • Altın 166,641
  • Dolar 3,9399
  • Euro 4,8592
  • Ankara 9 °C
  • İstanbul 10 °C
  • Bursa 14 °C
  • Antalya 14 °C
  • İzmir 14 °C

Acar: "Hekim kusurlu ise ceza kendisinden tahsil edilecek"

Acar: "Hekim kusurlu ise ceza kendisinden tahsil edilecek"
SGK Başkanı Fatih Acar; "Kusurlu hekim ise cezayı kendisinden tahsil edebileceğimiz bir düzenlemeyi hayata geçiriyoruz." dedi.

SGK Başkanı Fatih Acar 4 Ocak 2012 tarihinde Kanal 24'de “Moderatör” programının canlı yayın konuğu oldu. Ankara Haber Müdürü Melik Yiğitel’in sorularını yanıtlayan Başkan Acar, yeşil kartlıların Genel Sağlık Sigortasına alınmasının ardından yaşanan süreç ve özel hastanelerle yenilenen sözleşmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

 

Acar: 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren 9.1 milyon Yeşil Kartlı SGK şemsiyesi altına alındı

 

1 Ocak 2012 tarihinden itibaren 9.1 milyon yeşil kartlının Genel Sağlık Sigortalısı olarak SGK şemsiyesi altına girdiğini ifade eden Başkan Acar, yeni süreç ile ilgili olarak vatandaşların doğru bilgilendirilmesinin önemli olduğuna vurgu yaptı.

 

Acar, “Yeşil kartlı vatandaşlarımız daha önce yılda bir kez İl ve İlçe İdare Kurullarına giderek hak sahipliklerinin devam edip etmediğini öğreniyor ve buna göre vize işlemlerini yaptırıyorlardı. 1 Ocak tarihinden itibaren ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına gidecekler. Vize süreleri dolduğu andan itibaren de yine bu Vakıflara müracaat ederek gelir testlerini yaptıracaklar.” dedi.

 

Yapılacak sorgulama sonucunda gelir düzeyi asgari ücretin üçte birinden az olduğu tespit edilen kişilerin, primlerinin devlet tarafından ödenerek, sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edeceklerini vurgulayan Acar, gelir testi sorgulamasının da dört kategoride yapılacağını söyledi.

 

Acar, “Kişinin geliri asgari ücretin üçte birinden yani 295 TL'den az ise primini devlet ödeyecek.

 

Geliri asgari ücretin üçte biri ile asgari ücret arasında ise 35 TL, geliri asgari ücretle asgari ücretin iki katı arasında ise 106 TL, geliri asgari ücretin iki katının üzerinde ise 212 TL aylık prim ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek. Bir hanede 4 kişi varsa bu 4 kişinin elde ettiği gelir toplanarak 4'e bölünecek. Çıkan rakam asgari ücretin 3'te birinden azsa devlet primi ödeyecek ve bu kişiler sağlık imkânlarından yararlanmaya devam edecekler.” diye konuştu.

 

Acar: Türkiye'de sisteme kayıtlı olmayan 1 milyon 700 bin kişiye mektup gönderip gelir testine davet ettik

 

Türkiye'de herhangi bir şekilde sisteme kayıtlı olmayan 1 milyon 700 bin kişinin bulunduğuna da dikkati çeken Başkan Fatih Acar, sisteme kayıtlı olmayan vatandaşların da 1 Ocak tarihinden itibaren sisteme tescil işlemini yaptırmak zorunda oldukları hatırlattı. Acar PTT ile imzalanan bir protokol çerçevesinde bu kişilere mektup gönderilerek gelir testine davet edileceklerini söyledi.

 

Acar, “Eğer bu kişiler bir şekilde SGK'ya müracaat etmezlerse veya yeşil kart vize süresi dolanlar 1 ay içinde gelir testini yaptırmazlarsa, asgari ücretin iki katından fazla geliri olduğu kabul edilerek, buna göre prim ödemek zorunda kalacaklar. Bu nedenle gelir testini yaptırmak son derece önemli. Vatandaşımız vize süresi dolduğunda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaat etmeli.” diye konuştu.

 

Özel hastanelerle yapılan sözleşmelere de değinen SGK Başkanı Fatih Acar, “Artık vatandaşlarımız özel hastanelere gittiklerinde kendilerinden fazla para alınamayacak. Özel hastaneler vatandaşa artık sözleşme gereği ne kadar ücret ödemeleri gerektiğini, Kurumumuzun ne kadarını ödediğini gösteren bir belge vermek zorundalar. Böylece şeffaf bir durum oluşturduk.” dedi.

 

Acar: 9 hastalığa ücretsiz tedavi imkanı getirildi

 

Özel hastanelerle yapılan sözleşme gereği 9 hastalığa ücretsiz tedavi imkanı getirildiğine işaret eden Acar; Yanık, yoğun bakım, kanser tedavisi, yeni doğan, organ doku ve kök hücre nakli, diyaliz, kalp, doğumsal anomaliler için cerrahi işlemlerin bu kapsamda olduğunu söyledi. Acar, özel hastanelerin ilave ek ücret alamayacakları halleri gösteren bir tablonun da vatandaşın görebileceği bir yere asılması zorunluluğu getirildiğini vurguladı.

 

Acar: Hekimden cezai tahsilat yapılabilecek bir sisteme geçilecek

 

Doktor hatalarında bundan böyle doktor kusurlu ise cezanın kendisinden tahsil edilebileceği bir sisteme geçileceğini ifade eden Acar: “Hastanelerin, bizim hastane olarak bir kusurumuz yok.

 

Hastanemizde yüzlerce doktor çalışıyor. Hekimlerin yaptıkları hatalardan dolayı da biz hastane olarak cezalandırılıyoruz şeklinde talepleri oldu. Biz de şimdi hekimin de sorumlu olacağı bir sistem getiriyoruz. Yani kusurlu hekim ise kendisine müracaat ederek cezayı kendisinden tahsil edebileceğimiz bir düzenlemeyi hayata geçiriyoruz.” dedi.

 

Acar: ‘Avuç içi damar izi’ adı verilen sistemle başkası adına işlem yaptırılamayacak

 

Fatih Acar bazı özel hastanelerin kişi hiç hastaneye gitmediği halde T.C. Vatandaşlık numaralarıyla sisteme giriş yapıp hastaneye gelmiş ve hizmet almış gibi göstererek Kuruma fatura etmelerini önlemek adına ‘Avuç İçi Damar İzi’ adı verilen bir sisteme geçileceğini de belirterek, “Bu sistemle vatandaşın kimlik numarasıyla yanlış işlemler yapılmasının önüne geçeceğiz. Vatandaşın avuç içindeki damar izi sisteme kaydedilecek. Böylece başkası adına işlem yaptırılamayacak ve sahtekarlığın önüne geçilecek.” diye konuştu.

 

Risk odaklı denetim sistemi hakkında da bilgi veren Acar, konuyla ilgili şunları söyledi: “Risk odaklı yönetim dediğimiz bir sistem ile de sigortalıların haberi olmadan reçete yazdırılıyor ise bunu tespit edeceğiz. Eczane, firma ve doktor arasında doğru olmayan bir ilişki varsa bunu ortaya çıkaracağız. Örneğin bir doktor günde ortalama 60 adet reçete yazarken, olağan dışı bir şekilde bu rakam 200 reçeteye yükselirse nedenini araştıracağız.”

Bu haber toplam 5604 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Sağlık Aktüel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0216) 606 17 18 | Faks : (0216) 606 17 19 | Haber Yazılımı: CM Bilişim