• BIST 102.383
  • Altın 146,529
  • Dolar 3,5207
  • Euro 4,1817
  • Ankara 24 °C
  • İstanbul 26 °C
  • Bursa 25 °C
  • Antalya 28 °C
  • İzmir 25 °C

Nodülde pinpon topu büyüklüğü ameliyat demek!

Nodülde pinpon topu büyüklüğü ameliyat demek!
Artık gerdanlık gibi iz bırakan tiroit ameliyatları tarih oldu. Prof. Dr. Mete Düren, koltuk altından bile tiroit ameliyatı yapabildiklerini belirterek "Nodül; pinpon topu...

Artık gerdanlık gibi iz bırakan tiroit ameliyatları tarih oldu. Prof. Dr. Mete Düren, koltuk altından bile tiroit ameliyatı yapabildiklerini belirterek "Nodül; pinpon topu büyüklüğüne vardığında durum ameliyatlıktır" diyor

Türkiye'de yılda yaklaşık 100 bin tiroit ameliyatı yapılıyor, 5 bin tiroit kanseri yakalanıyor ve 50 bin hastan-584da ameliyat edilmeden güvenli şekilde takibi sağlanıyor. Tiroit kanseri ameliyatların-584çok modern teknolojilerle ve estetik yapıldığını söyleyen Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Endokrin Cerrahi Servisi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mete Düren, şu bilgileri veriyor:

ÇOK İNCE BİR İZ KALIR "ÖZELLİKLE
vurgulanması gereken husus, erken teşhiste yüzde 100'e yak-584şifa sağlanabileceğidir. Bir de; kadınlarda sık görülmesi nedeniyle ameliyat sonrası estetik kaygılar ön plana çıkıyor tabii. Eskiden ameliyat izleri gerdanlık gibiydi. Yeni yöntemlerle iki-üç santimlik ince bir iz kalıyor. Bunu4da arzu etmeyenler için robotik cerrahi ile koltuk altından ameliyat yapıyoruz." Prof. Düren; tiroit hastalıkların-584teşhisi için check-up programlarında mutlaka TSH4testlerinin ve tiroit ultrasonografisinin olması gerektiğini hatırlatarak, cerrahideki son yenilikleri anlattı:
Her nodül kanser midir ya4da kansere dönüşür mü?
Soğuk nodüller kansere daha yak-58dır. Sıcak nodüllerde bu oran 10 binde birken, soğuk nodüllerde yüzde 5-10 arasında değişiyor.

Nodül nasıl fark edilir?
Hastan-584nodülü fark etmesi için kadınlarda üç, erkeklerde dört santimetre çapına ulaşmış olması gerekebilir. Basit nodüller için bu bir sorun olmamakla birlikte kanserli nodüller için gecikmiş sayılabilecek bir ölçüdür.

Ne zaman ya4da kimlere "Ameliyat olmalısınız" deniyor?
Tiroit nodüllerinin teşhisinde kullanılan 'ince iğne biyopsisi' sonucu; şüpheli gelen ve kanser4teşhisi konmuş hastalara "Ameliyat" diyoruz. Selim huylu olduğu biline84nodülü rahatsızlık verecek kadar büyüyen hastalara da ameliyat öneriyoruz. Nodül, pinpon topu boyutuna varmadan fark etmek mümkün değildir. O boyuta vardığında ise artık ameliyatlıktır. Bir diğer ameliyat önerdiğimiz grup da hipertiroit hastalarıdır. Bu hastaları84çoğu her ne kadar radyoaktif iyot veya ilaç tedavisi ile tedavi ediliyor ise de bazılarında bu tedavilerin sonuç vermediği görülüyor.

BASİT VE AĞRISIZ
İnce iğne biyopsisi nedir?
Tiroit bezinde elle hissedilen veya ultrasonla belirlenmiş nodüle, ince bir iğne ile girilerek birkaç hücre grubunun alınması ve bunları84mikroskop altında incelenmesidir. 154milimetreden büyük tüm nodüllere uygulanmasını öneriyoruz. Çok basit ve ağrısız bir işlem olarak tan-5mlanır.

TİROİT KANSERİ VAKALARI TÜM DÜNYADA ÇOĞALIYOR
Tiroit kanserlerinde beş kat artış olduğu doğru mu? Buna bir salgın denebilir4mi?
Hastalığın arttığı doğru... Amerika'da en hızlı artan kanser; tiroit kanseridir. 14'üncü sıradan yedinci sıraya yükseldi. Kadınlarda sıklığı en hızlı artan kanser türüdür. Her ne kadar kadın hastalığı olarak bilinse de; erkeklerde görülen ölümcül kanserler arasında yaşam süresi hâlâ uzatılamayan tek kanser tipidir! Bu kadar çok ortaya çıkma nedeni ise check-up programları içine tiroit ultrasonunun konmasıdır. Sadece T3, T4'lere bakarak "Kanserin var" ya4da "Kanserin yok" diyemeyiz. Deneyimli bir radyoloğun yaptığı ultrasonografi ile şüpheli gözüktüğü rapor edilen nodüllerin; kanser çıkma oranı yüzde 90'a yaklaşmıştır.

ROBOTLA ÇIKARILIYOR
Tiroit kanseri4teşhisi konduktan sonra tedavi nasıl yapılır?
Ttiroit bezinin tamamı ya4da tamamına yak-58ı cerrahi olarak çıkartılır. 1 santimetreden küçük olan nodüllerde; endoskopik olarak 2.5 santimlik kesi ile tirodin tamamını çıkarabiliyoruz ya4da kol altından robot yardımı ile alabiliyoruz. Ameliyat sırasında dikkat edilmesi gereken; ses tellerine giden sinirlerin zedelenmemesi ve vücudun kalsiyum dengesini ayarlayan paratiroit bezlerinin zarar görmemesidir.
Ameliyatta ses tellerinin zarar görmemesi için ne yapılıyor?
Ses teli sinirlerinin bulunup korunması için çok modern monitörler geliştirildi. Geçici şikayetler olabiliyorsa4da bunları84çoğunluğu ameliyattan birkaç hafta sonra kendiliğinden düzeliyor. Ameliyat izi ise kedi tırmığı izi kadar oluyor. Eskiden 'gerdanlık gibi' diyorduk ama artık cerrahi tekniği çok estetik olduğu için ameliyat izi fark edilmeyecek kadar belirsizleşti.

ULTRASON ÇOK ETKİLİ
Tiroit nodülü elle anlaşılır mı?
1 santimetre ve altındaki nodülleri elle muayenede fark edebilmek mümkündür. Ultrasonografi ise iki4milimetrelik nodülleri dahi fark edecek hassasiyettedir. Kısa boyunlu kişilerde göğüs içine doğru gelişen nodüller ise akciğer filmi ile tan-58abilir.

PATLAMIŞ APANDİSİT GİBİ ACİL DEĞİL !
Nodül teşhis edildikten sonra hastan-584hemen ameliyat olması gerekiyor mu?
Tabii ki ertesi günü değil! Tiroit kanserlerine 'patlamış apandisit' muamelesi yapmaya gerek yok. Ama dört hafta içerisinde ameliyatı öneriyoruz.
Ameliyat sonrası nodüller tekrarlar mı?
Tirodin tamamı alınmışsa veya bir lobun tamamı alınmışsa durum farklıdır. Tamamı alınmışsa tekrarlama ihtimali yoktur ama kanser vakası ise yaklaşık yüzde 10 oranında lenf bezlerinde tekrarlama riski bulunuyor. Hatta bu risk; lenf bezlerinin tamamı alınmış olsa bile devam eder. İyi huylu nodül vakalarında, hastalık bir lobda ise karşı lobun alınmasını önermiyoruz.

BÜYÜK NODÜLLERE BİYOPSİ ANLAMSIZ
Tiroit bezinde nodül olan hastalar nasıl takip ediliyor?
Şüpheli gözüken nodüller, 1 santimetrenin altında olsa bile ince iğneli aspirasyon biyopsisi öneriyoruz. Aksi takdirde; altı ay, bir yıl aralıklarla ultrasonografi ile takip ediyoruz. Çapı 1.5 santimetreden büyük tüm nodüllere biyopsi yapılabilir.

HİPOTİROİDE ATOM TEDAVİSİ
Daha büyük boyuttaki nodüllere biyopsi önermiyor musunuz?
4 santimetreden büyük nodüllere biyopsi yapman-584çok anlamlı olmadığını düşünüyorum. Ameliyatla alınması gereken bir nodüle biyopsi yapmak anlamsız. Sonuçta yapılması gerekeni değiştirmeyecek hiçbir tetkikin, hastaya yüklenmesi doğru değil.
Atom tedavisi kimlere uygulanıyor?
Atom tedavisi, 1 santimetreden büyük tiroit kanserlerine veya tiroit dışına metastaz yapmış ya4da çıkmış kanserlere uygulanıyor. Hipertiroidi hastasın-584tiroit bezi büyük değilse ve ilaç tedavisi ile sonuç alınamıyorsa4da atom ile tedavi edilebilir.

AMELİYAT YOKSA TAKİBE ALINIYOR
Türkiye'de gereğinden fazla mı tiroit ameliyatı yapılıyor?
Dünyan-584ileri gelen tiroit merkezlerinde; yapılan ameliyat sayısından çok yakaladıkları kanser hastası oranı önemlidir ve başarılar buna göre değerlendirilir. Yani; bin ameliyat yapıp da içinde 100 kanser hastası yakalamak yerine 500 ameliyatta 250 kanser yakalanmışsa bu daha önemlidir. Diğer 500 hastaya da "Sana ameliyata gerek yok, takip edilebilirsin" denmiştir.

Türkiye'de kaç vaka yakalanıyor?
Türkiye'de, yılda yaklaşık 100 bin nodül ameliyatı yapıldığı ve 5 bin tiroit kanseri yakalandığı biliniyor. Sadece bu rakamlar bile 50 bin hastan-584ameliyat edilmeden güvenilir4şekilde takip edileceğini gösterir. Bu durum; ameliyatın yanlış yapıldığı anlamına değil, hastaları84güvenli bir4şekilde ameliyatsız da takip edilebilecekleri anlamına geliyor. İğne biyopsisi sonuçları temiz gelen bir4hastan-58, kanser riski yüzde 1, şüpheli olanınsa yüzde 50'dir.


 

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir4zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir4hastalığı tetikleyebilir4veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir4uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 5874 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Sağlık Aktüel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0216) 606 17 18 | Faks : (0216) 606 17 19 | Haber Yazılımı: CM Bilişim