• BIST 90.182
  • Altın 146,281
  • Dolar 3,6195
  • Euro 3,9306
  • Ankara 12 °C
  • İstanbul 15 °C
  • Bursa 17 °C
  • Antalya 18 °C
  • İzmir 16 °C

Aynı Binada Hizmet Veren Eczane ve Özel Sağlık Kuruluşlarına

Av.Bülent Özer

Aynı binada; Eczane ile birlikte hizmet veren veya başvuruda bulunmak üzere olan (Özel Tıp Merkezi, Özel Dal Merkezi, Özel Poliklinik) Yetkilileri;

Yine çok ciddi sorun oluşturmaya başlayan yeni bir konu hakkında sizlere bilgi vermeye çalışacağım ; Aşağıda 02.11.2007 tarih ve 26688 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Yönetmelik değişikliğini görmektesiniz , "Bu yönetmelikle bizim ne ilgimiz var ?" diye düşünüyor olabilirsiniz , eğer işletmenizin bulunduğu binanın herhangi bir yerinde Eczane yok ise , sizin için sorun yok demektir. Ancak işletmenizin bulunduğu binanın (ki bu bina çok büyük bir iş merkezi , bir iş hanı , vs.olabilir) herhangi bir yerinde eczane var ise , çok kısa bir süre sonra Eczane ile aranızda taşınma krizi yaşanmaya başlayacaktır.

 
Siz , alt katında eczane olan bir binada (yeni değişikliği bilmediğinizden - ve Eczacılar ve Eczaneler Yönetmeliği ile ilginiz olmadığından) , dal veya tıp merkezi açmak için ," Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan Özel Sağlık Kuruluşları HakkındaYönetmelik " kapsamındaki tüm sorumlulukları yerine getirdiniz , açacağınız işletmenin içinde de gerekli tadilatı yaptırdınız , gerekli müştemilatı da aldınız ve personeli de hazırladınız , her şey çok güzel gidiyor ve ruhsat için il Sağlık Müdürlüğüne başvurdunuz , Sağlık müdürlüğü yerinde inceleme yapmak için binaya geldiğinde , bir bakıyor ki , alt katınızda bir eczane var , Sağlık Müdürlüğü size “ işletmeniz ile aynı binada eczane olduğu için siz burada Özel Sağlık İşletmesi açamazsınız”diyor !!! ve olan olmaya başlıyor , onca emek ve yatırım boşa gitmek üzere ;
 
Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri ile bugün , (30.01.2008 Çarşamba) yaptığım görüşme sonucu , maalesef , " Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Yönetmelik kapsamında" , "binanın herhangi bir yerinde , eczane varsa , o binada sağlık işletmesi açılamaz" görüşünü benimsemiştir.
 
“ Peki daha önceden (02.11.2007 değişikliği olmadan) aynı binada , hem eczane hem de özel sağlık işletmesi bulunanlar ne olacak ?” diye sorduğumda ; cevap “ birinden biri taşınmak durumunda kalacak “ dendi ve bu konuda da yeni düzenleme getirileceği belirtildi. Başvuruda bulunmak üzere olan Özel Kuruluşlarının , başvurularının İl Sağlık Müdürlüğü tarafından bu sebeple reddedilmesi veya bu konuda yeterli bilgileri olmadığından , Sağlık Bakanlığından Eczacılık yönetmeliğinin ilgili 9.madde ‘nin açıklanmasını ve ne gibi işlem tesis etmeleri gerektiği hakkında görüş soruldu , ancak yanıt maalesef yukarıda açıkladığım gibi olmuştur ," ECZANE DAHA ÖNCE AÇILDIĞI İÇİN HAK ONUNDUR O BİNADA AÇILAMAZ !
 
Bu durumda bulunan Özel Sağlık İşletmeleri , durumunuzun ne olacağı şu an net değildir , Gelişmeler doğrultusunda neler olacağını hep birlikte göreceğiz , yarın tekrar Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri ile görüşme yapacağım , hem yeni yönetmelik taslağı hakkında hem de bu konu hakkında daha detaylı bilgi alacağım."Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmelik Taslağı" hakkındaki yeni gelişmeleri yarın umarım sizlerle paylaşacağız, Saygılarımla,
 
 
Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Yönetmelik
 
Eczane Olarak Kullanılacak Yerin Özellikleri
Madde 9
(Fıkra Değ.: R.G.: 2.11.2007/26688) Muayenehaneler ile sadece tahlil ve görüntüleme hizmeti veren laboratuvar tanı merkezleri hariç olmak üzere, içinde sağlık kurum ve kuruluşu bulunan bina ve bahçesi ile müştemilatında serbest eczane açılamaz. ..
 
 
Av.Bülent Özer
İlkiz Sokak No : 12 / 4 Sıhhiye / Ankara
Tel : 0312 230 61 99
Faks : 0312 230 71 99
Cep : 0535 260 61 97
Bu yazı toplam 1301 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Sağlık Aktüel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0216) 606 17 18 | Faks : (0216) 606 17 19 | Haber Yazılımı: CM Bilişim