• BIST 116.603
  • Altın 172,219
  • Dolar 3,9676
  • Euro 4,9052
  • Ankara 15 °C
  • İstanbul 11 °C
  • Bursa 12 °C
  • Antalya 18 °C
  • İzmir 14 °C

% 11.7 sağlık masraflarını cebinden karşılıyor

% 11.7 sağlık masraflarını cebinden karşılıyor
Sanofi Aventis Pazara Erişim Müdürü Toros Şahin, Türkiye'de ilaç ve tedavi masraflarını kendi karşılayanların oranının 2003 yılında yüzde 32.1 iken bu rakamın 2010'da yüzde 11.7'ye gerilediğini söyledi.

İlaç ve tedavi masraflarının geri kalan kısmının ise devlet tarafından karşılandığını dile getiren Şahin, Türkiye'de ilaç pazarının 2010'da 14.8 milyar TL'lik büyüklüğe ulaştığını söyledi.

İlaç şirketi Sanofi Aventis, Türkiye'de ilaç sektörü ve sektörü ilgilendiren kamu politikalarına ilişkin Ekonomi Muhabirleri Derneği üyelerine yönelik bir bilgilendirme toplantısı düzenledi. Başkent Üniversitesi Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bölümü Öğretim Üyesi ve Sağlık Ekonomisti Doç. Dr. Simten Malhan ve Sanofi Aventis Pazara Erişim Müdürü Toros Şahin'in katılımıyla düzenlenen toplantıda Türkiye'nin "Sağlık ekonomisi" masaya yatırıldı.

Doç. Dr. Simten Malhan burada yaptığı konuşmada, Türkiye'de son yıllarda hızla artan sağlık harcamalarına neden olarak "Sağlık bakım maliyetlerinin artması', "Nüfusun yaşlanması', "Yeni tedavi yöntemlerinin ortaya çıkması' ve "Hastalık biçimlerinin değişmesi'ni gösterdi.

Öte yandan, geçen 10 yıla göre sağlıkta başarılı bir değişimin gözlendiğini ifade eden Malhan, 1998'de binde 47 olan bebek ölüm hızının 2010'da binde 10 seviyesine gerilediğini, doğumda anne ölüm hızının ise 2010'da yüzbinde 16 olarak kayıtlara geçtiğini bildirdi.

-HASTANELERDE 10 BİN KİŞİYE 27 YATAK DÜŞÜYOR-

Türkiye'de sağlığa ayrılan bütçenin verimli kullanılıp kullanılmadığına ilişkin bilinç düzeyi yaratmak adına sağlığa ilişkin bazı rakamları da paylaşan Malhan, 2009 yılı verilerine göre Devlet Hastanelerine 235 milyon, özel hastanelere 48 milyon ve üniversite hastanelerine ise 20 milyon müracaat olduğunu bildirdi.

Yatan hasta verilerine bakıldığında ise 2010 yılında devlet hastanelerine 6.3 milyon, özel hastanelere 2.6 milyon ve üniversite hastanelerine ise 1.5 milyon hasta yatışı gerçekleşti.

Yine 2010 yılı verilerine göre Türkiye'de 10 bin nüfusa 27.1 bir yatağın düştüğü belirlendi. Bu rakam en yüksek Batı Anadolu'da gözlenirken, aynı yılda bin kişiye 0.86 uzman hekim, 0.53 pratisyen hekim düştüğü tespit edildi.

-TÜRKİYE'DE KİŞİ BAŞI SAĞLIK HARCAMASI 553 DOLAR-

Malhan, 2008 yılı verilerine göre Türkiye'de kişi başı sağlık harcamasının 553 dolar olduğunu söyledi. Sağlık harcamasının Gayrisafi Yurtiçi Hasıla'daki payı ise yüzde 6'yı bulurken, bunun 4.4 puanlık kısmını kamu üstlenmiş durumda. Söz konusu yılda Sosyal Güvenlik Kurumu ise sağlığa 25 milyar 356 milyon TL harcadı.

Devletin kişi veya hastalık ayırmadan hepsini gözetmesi gerektiğini söyleyen Malhan, sağlığın herkesin hakkı olduğunu ifade etti. "Devlet sağlık harcaması yaparken bazı gruplara öncelik vermeli mi?" diye soran Malhan, "Türkiye'de 0-9 yaş arası özürlü nüfus yüzde 0.64, zihinsel özürlü nüfus yüzde 0.42, yaşlı nüfus 5 milyon 300 bin, cüzamlı hasta sayısı 800 ve de ülkede birçok diyabet hastası var. Şimdi devlet bu kişileri öncelik sıralamasına göre ayırmalı mı? Hayır. Herkese sağlık hakkı ulaştırılmalı" dedi.

-"KUTULARDA İLAÇ ADEDİNİ DÜŞÜRMEK FAYDA SAĞLAR"-

Türkiye'de de uygulanmaya başlanan ilaç kutularındaki ilaç sayısının azaltılmasına dönük çalışmaların bazı durumlarda fayda sağlayacağını söyleyen Malhan, "Örneğin antibiyotiklerin tam kür halinde içilmesi gerekir. Ama biz evde yarım kalmış bir antibiyotik varsa aynı hastalığımız nüksettiğinde yeniden bu ilacı kullanmaya başlıyoruz. Bu çok yanlış bir yaklaşım. Çünkü o ilaç zamanında tam kür olarak kullanılması için verilmiş ve tekrardan o ilaca başlanıldığında iyi gelip gelmeyeceğini de bilmiyoruz" dedi.

Türkiye'nin ilaç çöplüğüne döndüğünü söyleyen Malhan, ağrı kesicilerde bir kutuda 30 adet olan ilaç sayısının 10'a düşürülmesinin doğru bir uygulama olduğunu ifade etti.

-SAĞLIKTA NETWORK SİSTEMİ-

Sağlıkta bir Network Sistemi kurulmasının gerekliliğine işaret eden Malhan, kurulacak sistemle kişilerin yaptırdıkları tüm sağlık tetkiklerinin aynı sistem üzerinden görülebileceğini, bu sistem sayesinde kişinin herhangi bir hastanede yaptırdığı tetkik sonucuna her sağlık kuruluşu tarafından ulaşılabileceğini ifade etti.

Sağlık Bakanlığı'nın daha önce bu tür bir çalışma başlattığını, ama maddi külfeti yüksek olduğu için uygulamaya geçilemediğini ifade eden Malhan, projenin hayata geçirilmesi halinde sağlıkta birçok işin rayına oturacağını söyledi.

-2003-2010 YILLARI ARASINDA İLAÇ PAZARI YÜZDE 10.8 BÜYÜDÜ-

Sanofi Aventis Pazara Erişim Müdürü Toros Şahin ise 2003 yılında uygulamaya konulan Sağlıkta Dönüşüm Programı'nın sağlık hizmetlerine talepte bir artışa sebebiyet verdiğini ifade etti.

Öte yandan, ilaç ve tedavi masraflarını kendi karşılayanların oranının 2003 yılında yüzde 32.1 olduğunu bu rakamın 2010'da yüzde 11.7'ye gerilediğini ifade eden Şahin, geri kalan kısmın devlet tarafından karşılandığını dile getirdi. İlaç pazarı büyüklüğünün ise 2010'da 14.8 milyar TL'ye ulaştığını söyleyen Şahin, buna göre ilaç pazarının büyüklüğünün 2003-2010 yılları arasında yüzde 10.8 arttığını ifade etti.

İlaç sektöründe toplam gelirlerin yüzde 16'sı kadar Ar-Ge'ye bütçe ayrıldığını söyleyen Şahin, üretilen yeni bir ilacın kendi maliyetlerini amorti etme süresinin ise yaklaşık 8 yıl olduğunu dile getirdi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 2198 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Sağlık Aktüel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0216) 606 17 18 | Faks : (0216) 606 17 19 | Haber Yazılımı: CM Bilişim