• BIST 95.852
  • Altın 190,976
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • Ankara 27 °C
  • İstanbul 24 °C
  • Bursa 27 °C
  • Antalya 29 °C
  • İzmir 30 °C

2010 SUT Karşılaştırma-2

2010 SUT Karşılaştırma-2
Yeni Sağlık Uygulama Tebliğindeki önemli konular, eklenen,çıkarılan ve değişen maddeler. Eklemeler yapılmış son halidir.

25 Mart 2010 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak bir kaç maddesi hariç 01.04.2010 tarihinde yürürlüğü girecek olan "Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliği"inde yapılan değişiklikler, eklenen maddeler, çıkarılan maddeler ve önemli konularla ilgili çalışma tamamlanmış olup sayfanın ayrıntılı son hali en altında bulunan word dosyasında yer verilmiştir.

Yeni Eklenen Önemli Bazı Konu Başlıkları:

Yeni Eklenen –  (2-3-4 üncü maddeler, Yatarak Tedavide ödeme kısmına eklendi.)

 

Yeni Eklenen – (Hizmet başına ödeme yöntemi maddesine Aynı seansta birden fazla işlem yapıldığı durumlarda; maddesine “Yukarıdaki işlemler farklı branşlarda yapılmışsa yüzdelik oranlar 25 puan artırılarak uygulanır.” eklendi.

Değişiklik-  (
Ameliyat sonrası kontroller ilgili madde değiştirildi ve medula provizyonuyla ilgili ekleme yapıldı.)

Yeni Eklenen –
(Acil Sağlık Hizmetleri maddesi ve bu maddeye bağlı 6 adet alt madde eklenerek acil sağlık hizmetlerinin temin ve ödeme şekilleri belirlendi.)


Yeni Eklenen – Finansmanı Sağlanan Kişiye Yönelik Koruyucu Sağlık Hizmetleri, maddesine 4.5.3-F- Sünnet eklendi.

Yeni Eklenen – (4.5.4.D-1-1- Ev hemodiyalizi, bu madde yeni eklendi.)

Değişiklik Yok - Anjiografi ve perkütan koroner girişimler de her bir hekim için günlük en fazla 15 işlem bedeli ödenir. (4.5.4.E- İnvaziv kardiyolojik tetkik ve girişimler)

Yeni Eklenen – (Fizik tedavi ve rehabilitasyon işlemleri ne Sağlık raporlarının düzenlenmesi maddesi yeni eklendi. Ayrıca seans sınırlaması ve faturalandırma şartları düzenlendi.)

Yeni Eklenen –  (4.5.4.F-5- Spor hekimliği uygulamaları)

Çıkarılan Kısım – (Genetik tetkikler; 3. Basak Sağlık Kuruluşları ve Bünyesinde genetik tanı merkezi bulunan hizmet sunucuları tarafından fatura edilebilecek. Artık bünyesinde genetik tanı merkezi olmayan özel kurumlar fatura edemeyecekler.)

Değişiklik ve düzenleme- ( Yüksek risk grubu için belirlenen ücretlerin %10 yerine artık %15 fazlası, ödenecek.)

Yeni Eklenen – (Yoğun bakım tedavisi uygulanmayan günlerde verilen sağlık hizmetleri, hizmet başına ödeme yöntemiyle faturalandırılabilir.)

Yeni Eklenen – (Anestezi sonrası bakım hizmetleri ödenmez. 6. Madde yeni eklendi.)

Yeni Eklenen – (Küçültme mammoplastisi, yeni eklendi.)

Yeni Eklenen – (FAKO işlemi uygulayacakları hastalar için planlanan işlem tarihini, en az iki gün öncesinde Kurum bilgi işlem sistemi üzerine kaydedeceklerdir. Ayrıca FAKO işlemi, SUT eki EK-9 Listesinde “P617340” kod üzerinden faturalandırılır yani fiyat 650 TL den 410 TL ye düşmüş.)

Yeni Eklenen – (MEDULA sisteminden alınan provizyonlar la ilgili bu madde yeni eklendi.
)

Yeni Eklenen – (Döneminde faturalandırılamayan hizmetler, işleminin bittiği tarihi takip eden en geç 4 ay içerisindeki dönem sonlandırılmasına dahil edilecektir. Vefat eden hastalar manuel olarak fatura edilebilecek.)

Çıkarılan Kısım – (2008 SUT ta yer alan ödemelerin nasıl ve ne zaman yapılacağına dair 3 madde kaldırılmış yerine aşağıdaki madde eklenmiştir. Ödeme Genelgesi kastedilmektir.)


2010-2008 SUT Karşılaştırma Son HaliNot: Olumlu-olumsuz görüşlerinizi ve hata varsa lütfen info@saglikaktuel.com 'a bildiriniz.


Bu haber toplam 23778 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Sağlık Aktüel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0216) 606 17 18 | Faks : (0216) 606 17 19 | Haber Yazılımı: CM Bilişim