• BIST 111.714
  • Altın 174,298
  • Dolar 4,0385
  • Euro 4,9779
  • Ankara 13 °C
  • İstanbul 14 °C
  • Bursa 11 °C
  • Antalya 21 °C
  • İzmir 20 °C

4/b Kapsamındaki İsteğe Bağlı Sigortalılar Tarafından Yapılan Ödemelerin Mahsubu hakkında duyuru

4/b Kapsamındaki İsteğe Bağlı Sigortalılar Tarafından Yapılan Ödemelerin Mahsubu hakkında duyuru
Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü tarafından 4/b Kapsamındaki İsteğe Bağlı Sigortalılar Tarafından Yapılan Ödemelerin Mahsubu hakkında duyuru yayımlandı.

T.C.
SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI
Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü

Sayı  : 40071718-2069916-E. 1948366       01/04/2016
Konu : 4/b kapsamındaki isteğe bağlı sigortalılar
            tarafından yapılan ödemelerin mahsubu

GENEL YAZI

Bilindiği üzere, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun 52 nci maddesinin dördüncü fıkrasında;

"İsteğe bağlı sigortalıların zorunlu sigortalılık nedeniyle prim borcunun bulunması halinde, isteğe bağlı sigortaya tâbi ödenen primler öncelikle zorunlu sigortalılık nedeniyle Kuruma olan borçlanna mahsup edilir."

hükmü yer almaktadır.

İlgili Kanun maddesi hükmüne istinaden MOSİP sisteminde program çalışmaları devam etmekte olup MOSİP sistemindeki programın işletime açılmasının ardından isteğe bağlı sigortalılar tarafından;

1- Yapılan ödemeler 5510/4-l.b kapsamındaki yasal ödeme süresi geçmiş prim borçlan ile 60/g kapsamındaki yasal ödeme süresi geçmiş genel sağlık sigortası prim borçlarına mahsup edilecektir.

2- Hem 5510/4-l.b, hem de 60/g kapsamında borcunun bulunması halinde isteğe bağlı sigortalılık kapsamında yapılacak ödeme, vadesi geçmiş en eski dönem borcundan başlanılarak mahsup edilecektir.

3- Gerek cari aylara, gerekse geçmiş dönemlere ilişkin ödemeler 5510/4-l.b ve 60/g borçlarına aktarılacak, buna karşın isteğe bağlı sigortalılar tarafından isteğe bağlı yapılandırma kapsamında ödenen paralar, yapılandırma işlemi bozma koşuluna girmemiş olmak kaydıyla isteğe bağlı yapılandırma taksitlerine mahsup edilecektir.

4- Yapılan ödemelerin mahsubu sırasında, 5510/4.1-b ve 60/g kapsamında yasal ödeme süresi geçmiş bir borç olmakla birlikte bu borçların yapılandırılmış veya taksitlendirilmiş olması halinde yapılandırma ve taksitlendirme kapsamına giren borçlar için aktarım yapılmayacaktır.

MOSİP sistemindeki program tamamlanıncaya kadar, Sigorta Yazılımları Daire Başkanlığınca Güvence programında yapılmakta olan, 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendine tabi sigortalılıkları sonlandırıldıktan sonra Kanunun 50 nci maddesine göre isteğe bağlı sigortalılıkları başlatılanların, 1/1/2016 tarihinden itibaren isteğe bağlı sigorta kapsamında yaptıkları ödemelerin öncelikle 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi (4 nolu alt bent hariç) kapsamındaki prim borçlarına mahsup edilmesine ilişkin program işletime açılmıştır.

Bu durumda bulunan isteğe bağlı sigortalı olanların listesi, il/merkez müdürlüklerine gönderilecek olup, listede bulunan sigortalılar ile zorunlu sigortalılıktan kaynaklanan prim borcu olan ve isteğe bağlı sigortalılığı başlatılanların 1/1/2016 tarihinden itibaren veya tescil tarihlerinden itibaren cari dönem borçlan için ödedikleri primlerin mahsubu hakkında bilgilendirme il/merkez müdürlüklerimizce sağlanacaktır.

Bilgi edinilmesini ve gereğini rica ederim.

Ahmet AÇIKGÖZ
Genel Müdür

Genelgenin aslı için tıklayınız

 

Sağlık Aktüel - www.saglikaktuel.com

saglikaktuellogo-001.png

YASAL UYARI: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Sağlık Aktüel’e (www.saglikaktuel.com) aittir.  www.saglikaktuel.com biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal işlem uygulanacaktır.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 1732 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Sağlık Aktüel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0216) 606 17 18 | Faks : (0216) 606 17 19 | Haber Yazılımı: CM Bilişim