• BIST 106.935
  • Altın 171,749
  • Dolar 4,0527
  • Euro 4,8911
  • Ankara 23 °C
  • İstanbul 26 °C
  • Bursa 24 °C
  • Antalya 27 °C
  • İzmir 23 °C

Acil hallerle ilgili SGK duyurusu

Acil hallerle ilgili SGK duyurusu
Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı'nca "Acil hallerle ilgili SGK duyurusu" yayımlanmıştır.

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı'nca "Acil hallerle ilgili SGK duyurusu" yayımlanmıştır;

DUYURU

 

Kurumumuzla sözleşmesiz sağlık hizmet sunucularına acil hal kapsamında müracaat eden bazı sigortalılarımızdan alınan şikayetlerde, kendilerinden mevzuata aykırı olarak ücret talep edildiği bildirilmektedir.

 

Bilindiği üzere; 5510 sayılı kanunun 73. Maddesinin yedinci fıkrasında "Sözleşmesiz sağlık hizmeti sunucularından acil hallerde alınan sağlık hizmeti bedeli, 72 nci madde gereği sözleşmeli sağlık hizmeti sunucuları için belirlenen bedeller esas alınarak genel sağlık sigortalısı ve bakmakla yükümlü olduğu kişilere fatura karşılığı ödenir. Sözleşmeli ve sözleşmesiz sağlık hizmeti sunucuları, acil hallerde, sözleşmeli sağlık hizmetleri sunucuları ise Kurumun belirlediği sağlık hizmetleri için genel sağlık sigortalısı ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerden veya Kurumdan herhangi bir ilave ücret talep edemez.",

 

Acil Sağlık Hizmetlerinin Sunumu hakkındaki 2010/16 sayılı Başbakanlık Genelgesinin 2. Maddesinin (b) bendinde; "SGK ile sözleşmesi bulunmayan sağlık hizmet sunucusuna başvuran acil hastalara verilen sağlık hizmetinin bedeli, sağlık hizmetinin verildiği tarihte yürürlükte olan SUT hükümleri çerçevesinde genel sağlık sigortalısı veya bakmakla yükümlü olduğu kişi adına manuel olarak faturalandırılarak SGK'ya gönderilecektir. SGK tarafından yapılacak fatura incelemesi sonrasında belirlenen tutarlar genel sağlık sigortalısına veya bakmakla yükümlü olduğu kişiye ödenecektir. Ancak, genel sağlık sigortalısı veya bakmakla yükümlü olduğu kişi tarafından, sağlık hizmeti bedelinin SGK tarafından ilgili sağlık hizmeti sunucusuna ödenmesinin talep edilmesi halinde, kişinin yazılı muvafakati alınarak, kendisinden herhangi bir ödeme talebinde bulunmaksızın muvafakatla birlikte fatura SGK'ya gönderilecektir. Gönderilen fatura üzerinden SGK tarafından yapılacak inceleme sonrasında belirlenen tutarlar ilgili sağlık hizmeti sunucusuna ödenecektir. Bu durumlarda hastadan veya SGK'dan ayrıca ilave ücret istenmeyecektir." denmektedir.

 

Bu çerçevede, Kurumumuzla sözleşmesiz sağlık hizmet sunucularının, acil hal kapsamında yapılan müracaatlarda ilgili kanun, genelge ve SUT hükümlerine uyması gerekmektedir.

 

Ayrıca, bazı sağlık hizmet sunucularınca da Kurumumuzla sözleşmeli bir sağlık hizmet sunucusunda yoğun bakımda yatan hastanın başka sağlık kurumlarına sevkiyle ilgili bilgi istenilmektedir.

 

Kurumumuzla sözleşmeli bir sağlık hizmet sunucusunda yoğun bakımda tedavi gören hastanın gerekli görülmesi halinde Sağlık Bakanlığına bağlı 112 Acil Komuta Kontrol Merkezinin yönlendirmesi ile Kurumumuzla sözleşmesiz bir hastaneye sevki durumunda, sözleşmesiz hastanece verilen tedavi giderleri acil kapsamında değerlendirilmektedir.

 

Ancak, Kurumumuzla sözleşmeli protokollü bir hastanenin yoğun bakımında tedavi gören hastanın kendi isteği ile sözleşmesiz bir hastanede tedavi görmeyi tercih etmesi durumunda 5510 Sayılı Kanun ve SUT hükümleri gereğince tedavi giderinin Kurumumuzca karşılanmayacağını bildiğini yazılı olarak beyan etmesi halinde, tedavi giderinin şahsa fatura edilmesinde Kurumumuzca bir sakınca bulunmamaktadır.

 

İlgililere önemle duyurulur.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 8848 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Sağlık Aktüel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0216) 606 17 18 | Faks : (0216) 606 17 19 | Haber Yazılımı: CM Bilişim