• BIST 117.357
  • Altın 166,610
  • Dolar 3,9366
  • Euro 4,8312
  • Ankara 15 °C
  • İstanbul 16 °C
  • Bursa 21 °C
  • Antalya 19 °C
  • İzmir 18 °C

Acil sağlık hizmetlerinde revizyon yapılacak

Acil sağlık hizmetlerinde revizyon yapılacak
Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu, acile başvuran her 100 hastadan sadece 34'ününü acil sağlık hizmetlerinden yararlanmak üzere hastaneye geldiğini açıkladı.

Hastanelere gelen her 3 hastadan sadece 1'inin acil sağlık hizmetlerinden yararlandığını belirten Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu, "Dolayısıyla bu işin yürütülmesi ile alakalı bir sorunlu alan. Şuanda Sağlık Bakanımızın direktifleri ile acil sağlık hizmetlerine yönelik bir revizyon olacak. Önümüzdeki günlerde bunu açıklayacağız." diye konuştu.

Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu, kuruluşunun birinci yıldönümünde, 'Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu'nun faaliyetlerinin değerlendirilmesi ve yeni yöneticilerle tanışma' amacıyla basın toplantısı düzenlendi.

Kurumun 2013 yılı bütçesinin 27 milyar 509 milyon 898 bin 867 TL olduğunu vurgulayan Dokucu, "Finans açısından bakıldığında oldukça büyük bir kompleksi yönetiyoruz. Hizmeti sunarken bazı parametrelerimiz var. Türkiye'de sağlıkla erişim ile ilgili sağlıklı bir otomasyon sistemi 2002'den önce yoktu. Hasta kayıtlarının bir şekilde elektronik ortama aktarılması 2003 yılıyla başladı. Otomasyon zorunluluğu 2003 yılında getirilmiştir. Hastanelerimizde bu yıl içinde muayene sayımız 280 milyona yakın. Temel sağlıkta eklenince 550 milyona ulaşacak bu rakam. Bu ciddi bir rakam. İnsanların sağlık hizmetine erişimle alakalı bir zorluğun kalmadığını ifade edebiliriz. Üniversite ve özel sektör devreye girince sağlık hizmetlerine erişimde sorunun artık çok daha az dikkat çekici olduğunu ifade edebiliriz." diye konuştu.

Acil sağlık hizmetlerine başvuran acil muayene sayılarının Türkiye'de önemli bir sorun olarak karşılarında durduğunu kaydeden Dokucu, "Acile gelen her 100 hastanın 34'ü bazı illerde bu 40'a kadar çıkıyor, gelen hastanın yüzde 40'ı pratik bir hesapla 3 hastadan biri acil sağlık hizmetinden yararlanmak üzere hastanelere başvuruyor. Bunların zaman açısından bakıldığında önemli bir kısmı saat 17-23 arasında yığıldığı görülüyor. Bunun yönetilmesi insan kaynağı açısından zor bir alan. Bizimde zorlandığımız kişi kendini acil hissediyorsa acildir ve sağlık hizmetini almak zorunda ve hastanelerinizi buna adapte etmek zorundasınız. Ancak insan kaynağınız buna uygun değil. Bir veya iki nöbetçi koyduğunuz yere 100-150 civarında bir başvuru olduğunda o çalışan arkadaşımız açısından ağırlıklı bir yük oluyor. Vatandaşımızın durumunda sorun oluyor. Dolayısıyla bu işin yürütülmesi ile alakalı bir sorunlu alan. Şuanda Sağlık bakanımızın direktifleri ile acil sağlık hizmetlerine yönelik bir revizyon olacak. Önümüzdeki günlerde bunu açıklayacağız." açıklamasında bulundu.

YOĞUN BAKIM YATAK SAYISI 10 KAT ARTTI AMA YETMİYOR

Yoğun bakım yatak sayısının son 10 yılda 10 kat arttığını belirten Dokucu, "Birlik yöneticilerimize yoğun bakım yatak sayılarını arttırma hedefi koyduk. Her birlik kendi hedefine uygun gidiyor. Şuan olumlu. Bizim sahip olduğumuz 11 bin yatağın daha artması gerekiyor. Bunun en büyük gerekçesi nüfusun yaşlanması. Nüfus beklenildiği kadar genç değil. Ülkenin ortalama yaşı 30'a çıktı. Giderek sağlık hizmetlerine ulaşım artınca ortalama yaşam arttı. Yeni doğan ölümlerine azaltılmasına bağlı olarak beklenen yaşam 70'den 76'ya çıktı. Yaşlandıkça yoğun bakıma talep artıyor. İngiltere'de hedef hastane yataklarının yüzde 50'si yoğun bakım yatağı olması. Bizim hedefimiz tüm yataklarımızın yüzde 10'u da biz bunu yüzde 20 olarak revize etmek zorundayız. Nüfusun yaşlanması ile alakalı olarak oldukça ciddi bir talep patlaması. Bir şekilde karşımıza önümüzdeki yıllarda geleceğini öngörüyoruz. Siz 10 katta arttırmış yatak yetmiyor. Şimdi bunu biraz daha revize edip daha büyük rakamlara ulaşmalıyız." şeklinde konuştu.

KURUMDA TOPLAM 395 BİN PERSONEL GÖREV YAPIYOR

2 Kasım 2012 tarih ve 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile birlikte Sağlık Bakanlığı Bağlı Kuruluşu olarak Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu kuruldu. Sağlık hizmetlerinin Türkiye'de yeniden yapılandırılması, kaynakların en üst seviyede kullanılarak sağlık hizmetlerinin etkin, kaliteli, verimli, erişilebilir ve hakkaniyetle sunulabilmesi için düzenlemeler yapıldı. 81 ilde, 2'nci ve 3'üncü basamak sağlık hizmeti sunan sağlık kuruluşları, ağız ve diş sağlığı merkezleri ile ağız ve diş sağlığı hastanelerinin bağlı bulunduğu 87 adet Kamu Hastaneleri Birlikleri kuruldu. Kurumda kadrolu 264 bin 925, 8 bin 750 sözleşmeli ve 121 bin 846 hizmet alımı olmak üzere 395 bin 522 personel görev yapıyor. Kurum da 87 genel sekreter, 56 tıbbi hizmetler başkanı, 83 idari hizmetler başkanı, 76 mali hizmetler başkanı 274 hastane yöneticisi, 667 baştabip, 729 baştabip yardımcısı, 793 idari ve mali işler müdürü, 632 sağlık bakım hizmetleri müdürü, 120 hastane hizmetleri ve sağlık otelciliği müdürü, 993 müdür yardımcısı, bin 86 uzman ve 87 büro personel bulunuyor. 72 eğitim araştırma hastanesi, 623 devlet hastanesi, 6 ağız diş sağlığı hastanesi ve 125 ağız ve diş sağlığı merkezi olmak üzere toplam 826 sağlık tesisi bulunuyor.Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 3621 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Sağlık Aktüel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0216) 606 17 18 | Faks : (0216) 606 17 19 | Haber Yazılımı: CM Bilişim