• BIST 93.043
  • Altın 193,699
  • Dolar 4,7189
  • Euro 5,4759
  • Ankara 25 °C
  • İstanbul 25 °C
  • Bursa 25 °C
  • Antalya 26 °C
  • İzmir 29 °C

Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliği Uygulamaları

Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliği Uygulamaları
Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından " Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliği " Hk. Genel Yazı yayınlandı.
Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından " Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliği " Hk. Genel Yazı yayınlandı. 
 
T.C.
SAĞLIK BAKANLIĞI
Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü
 
Sayı   :B.10.0.TSH.0.20.00.01
Konu: Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliği
 
04 Haziran 2010 - 26419
 
….……………….. VALİLİĞİNE
(İl Sağlık Müdürlüğü)
 
           
İlgi: 14/04/2010 tarihli ve 114408 sayılı genel yazımız.
 
Bilindiği üzere 25/05/2010 tarihli ve 27591 sayılı Resmi Gazete’de Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliği yayımlanmış ve aynı gün yürürlüğe girmiştir.
Yönetmeliğin 30 uncu maddesine istinaden aşağıda belirtilen düzenlemelerin yapılması uygun görülmüştür.
 
1-) Yönetmeliğin Aile Hekimliği Uygulamasında Atama ve Nakillerle İlgili Usul ve Esaslar başlıklı Ek-1’inin 2 nci maddesinin ikinci fıkrasının (a) bendinde “Kadrosu veya pozisyonu pilot ilde olmak şartı ile o ilin kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan aile hekimliği uzmanları, tabipler ve diğer uzman tabiplerden muvafakati verilenler başvuru yaparlar.” hükmü mevcuttur. Bu hükme göre Bakanlığımız dışındaki kurum ve kuruluşlardan aile hekimliği yerleştirmesine katılmak isteyen hekimler muvafakatleri ile birlikte başvuru yapacaklardır. Bakanlığımız kadrolarında çalışan hekimler ise ön başvurularını yapacak ilgi genel yazımıza göre muvafakati verilenler kesin başvuru yapmış sayılarak yerleştirme listesine alınacaklardır. Bu usul ilinizde boş veya boşalan pozisyon yerleştirmelerinde de aynı şekilde uygulanacaktır.
 
2-) Aile hekimliği uygulamasına geçmiş illerde 25/5/2010 tarihinden önce bulunduğu pozisyonda 6 (altı) ay çalışma süresini tamamlayarak boş veya boşalan pozisyonlara yer değiştirmek için müracaat etmeye hak kazanan sözleşmeli aile hekimleri bundan sonraki boş veya boşalan pozisyon yerleştirmelerine katılabilecekler, yerleşmeleri halinde ise daha sonraki yerleştirme işlemlerinde Yönetmeliğin Aile Hekimliği Uygulamasında Atama ve Nakillerle İlgili Usul ve Esaslar başlıklı Ek-1’inin 2 nci maddesinin altıncı fıkrasına göre iş ve işlemleri tesis edilecektir.
 
3-) Yönetmeliğin eğitim başlıklı 17 nci maddesinin ikinci fıkrasında “…Sözleşme imzalamış aile hekimliği uzmanları, uzman tabip, tabip ve aile sağlığı elemanları; içeriği, süresi ve standartları Bakanlıkça belirlenen diğer hizmet içi eğitimlere alınabilirler.” hükmü mevcuttur. Bu çerçevede Bakanlığımız Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünün onayı olmadan aile hekimleri ve aile sağlığı elemanları hizmet ile ilgili herhangi bir eğitime alınmayacaktır.
Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.
 
 
Doç. Dr. Turan BUZGAN
Bakan a.
Müsteşar Yardımcısı
 
Dağıtım:
81 İl Valiliğine


Bu haber toplam 5156 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Sağlık Aktüel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0216) 606 17 18 | Faks : (0216) 606 17 19 | Haber Yazılımı: CM Bilişim