• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • Ankara 14 °C
  • İstanbul 16 °C
  • Bursa 17 °C
  • Antalya 23 °C
  • İzmir 21 °C

Ankara'ya toplam 7 bin yatak kapasiteli 2 şehir hastanesi kurulacak

Ankara'ya toplam 7 bin yatak kapasiteli 2 şehir hastanesi kurulacak
Ankara'da toplam 7 bin yatak kapasitesiyle, 2 milyon 800 bin metrekare alana kurulu hastanelerde 2 genel ve 19 istisas hastaneleri olacak. Bu iki hastane Etlik ve Bilkent'te inşa edilecek.

Başbakan Erdoğan Ankara için gerçekleştirilecek olan 'çılgın proje'yi şu şekilde açıkladı;

video.20100518175404.jpg
  VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN...

 

İstanbul'da ki projelerde yerel projeler değil o projeler İstanbul'u ilgilendirdiği kadar Türkiye'yi de ilgilendiriyor, o projelerde binlerce kişinin çalışacak olması, ortadan kalkacak risk ve elde edilecek gelir tüm Türkiye tarafından paylaşılacak. Yine ben bu projeleri açıklarken benzeri projelerin başka kentler içinde hazırlandığını ifade ettim. Bölünmüş yollar, hastaneler, derslikler, stadyumlar, adalet merkezleri ve kentsel dönüşümlerle 81 vilayetin çehresi değişiyor. Bütün bu projelere ek olarak Ankara, İzmir ve Diyarbakır için büyük projelere hazırlandık ve hazırlanıyoruz.

Ankara köklü bir tarihe sahip önemli bir şehrimiz, burada beş şehir isimli kitapın yazarı Tanpınar'ın şu dizelerini söylemek isterim; Asırlar içinde uğradığı yağmalar Ankara'da geçmiş zamanın pek az eserini bırakmıştır, kendilerinden önce gelen medeniyetlerle bu kadar karıştığı pek az yer vardır Kale'de ve onun eteğinde serpilmiş mahallelerde Türk velileri Roma taşlarıyla sarmaş dolaş yatarlar' Ankara gri devlet binalarından, kravatlı takım elbiseli ciddi devlet adamlarından ibaret değildir. Ankara Selçuklu hükümdarları Alaaddin Keykubat, Sultan Muhittin Mesud'un, II. Murat'ın, Abdulhakim Arvas-i'nin şehridir. Ankara, İstiklal şairimiz Mehmet Akif'in şehridir, Ankara 23 Nisan 1923'de ulu önder Atatürk tarafından Kuran-ı Kerim ve dualar okutularak Meclis'imizin açıldığı bir şehirdir.

Ankara, 1923'te Başkent ilan edildiğinde nüfusu 40 bin olan bir Anadolu kasabasıydı ne yazıkki Ankara nüfus olarak böyle büyürken şehir buna hazırlıklı şekilde planlanmadı. Böyle bir nüfus projeksiyonu yapılmadığı için Ankara çok çarpık şekilde gelişti. Sadece artan nüfus değil, büyüyen, gelişen kamunun ihtiyaçları da sağlıklı bir plana tutulmadı. AK Parti olarak tüm şehirlerimiz gibi Ankara'ya da nefes aldırmak için çok yoğun gayret sarf ettik. Ankara, Cumhuriyet'in kalbi, bu milletin idare merkezidir, Ankara diğer 80 vilayetin çözüm beklediği, umutlarını bağladığı bir şehirdir. Ankara ne yazık ki kendi ilçelerine, köylerine dahi öncelerde çare bulamamıştır.

Ankara'da ticaretin, sanayinin gelişmesi tıpki Kayseri, Konya gibi Anadolu kaplanlarının kendi mücadeleleriyle olmuştu, 3 Kasım seçimlerinden itibaren ise Ankara farklı bir kimliğe bürünmüştür. Ankara sadece Türkiye'ye değil, Sana'ya, Bağdat'a, Kabil'e de çok yakın bir şehir konumuna gelmiştir. Ankara dünyanın izlediği, acaba ne diyecek' diye takip ettiği gündemi belirlenen değil gündemi belirleyen bir şehir oldu. Dün, Kazan'a, Gölbaşı'na, Mamak'a sesini duyuramayan Türkiye bugün medeniyetler ittifakına başkentlik yapıyor, biz sadece Ankara'yı büyütmekle, güzelleştirmekle kalmadık aynı zamanda Ankara'yı uluslararası bir başkent haline dönüştürdük.

Ankara'nın başkent vasfını şimdi bu projelerle daha da ileri standartlara kavuşturuyoruz, Türkiye'nin kalbi Ankara'yı marka bir şehir haline getiriyoruz. Açıklayacağımız projeler 2023'e kadar devam edecek ve şuanda da devam edenler var.

Ankara için ilk projemiz;

Savunma techizatımızın yüzde 25'i içerden karşılanırken artık yüzde 52'sini içerden karşılıyoruz, bu kuru kuruya bir ifade değildir. Bu, bu milletin bağımsızlık mücadelesinin de aynı zamanda teminatıdır, eğer siz ayaklarınızın üzerinde durabiliyorsanız güçlüsünüz, birisinden gelecek mühimmatla gücünüzü koruyacaksanız geride kalırsınız. TSK'nın artık ihtiyaçları ülkemizde tasarlanıyor ve üretilmeye başlandı, başlanıyor. Savaş uçağı ve nakliye uçağı üretiminde Türkiye dünya standartlarına ilgi odağı haline geldi. Savunma Sanayii'nin yüzde 80'i Ankara'da bulunuyor ve söz konusu büyüme Ankara firmaları tarafından sağlanmış durumda. 2016 yılında ki Savunma Sanayii ciro hedefimiz ise 8 milyar dolardır, bunun en az 6 milyar doları Ankara'da ki Savunma Sanayii şirketleri tarafından gerçekleştirilecek. ATAK helikopterleri ve İHA (İnsansız hava aracı)' uçuşa başladı, 2012 yılında uzaya fırlatıkacak uzay aracımız burada üretildi, bay Kemal burada da insan yok biliyormusun? Sadece Ostim'de bir çok firma katma değer için katkıda bulunuyor, Savunma Sanayii'ne yönelik üretim artmaya devam ediyor. Radar tasarım ve üretim merkezini de Gölbaşı'nda kuruyoruz. ASELSAN tarafından 100 milyon dolar üstünde bir yatırımla radar ve harp tasarım merkezi kurulacak

İkinci projemiz;

Bir tesis kurulacak ve haberleşme uydularının iletişimi haline gelecek, Ankara bu sayede askeri olarak bir haberleşme merkezi haline gelmiş olacak

3. Projemiz;

Bir adalet sarayı, nasıl İstanbul'da adalet sarayları yaptıysak şuanda biri Avrupa biri Anadolu'da 300 bin metrekare civarında kapalı alan saraylarımız varsa burada da olacak.

4. Projemiz;

Ankara'yı bir sağlık başkentine dönüştürüyoruz, 2 tane şehir hastanesi kuruyoruz Ankara'da toplam 7 bin yatak kapasitesiyle, 2 milyon 800 bin metrekare alana kurulu hastenelerde 2 genel ve 19 istisas hasteneleri olacak. Bu iki hastaneyi Etlik ve Bilkent'te inşa edeceğiz.

5. Projemiz;

Son derece modern bir mimari ile Ankara'nın silüetine güzellik katacak bir stadyum ile Ankara'nın çehresini tamamen değiştireceğiz.

Evet, bu projeler Ankara'nın görüntüsünü değiştireceği kadar sanayi, ticaret, sağlık ve spor noktasında Ankara'ya farklı bir görünüm kazandıracak.

Geliyorum diğer projelere;

Yıldırım Beyazıd üniversitesini bir bilim üniversitesi haline getireceğiz, üniversite 2023 hedeflerimizi akademik anlamda desteklerken 2023'te bir bilim merkezine dönüşecek.

Akyurt ilçemize 1 milyon 800 bin metrekare alana kurulu olacak bir fuar merkezi inşa ediyoruz. Böylece  Ankara'nın bir fuar kenti olma vasfını güçlendiriyoruz.

Bir diğer projemiz Ankara'ya yeni bir hayvanat bahçesi, 1 milyon 700 bin metkerekare alana kurulu bu hayvanat bahçesinde ayrıca çocuk alanları ve eğlence merkezleri olacak.

Ankara'nın merkezinde Hıdırlıtepe'de bir inanç ve tarih müzesi inşa edeceğiz, bu müzelerde tarihimize, kültürümüze, medeniyetimize ait eserler Müslüman mucitlere ait eserler yer alacak.

Kale'nin eteklerini, tamamen çirkin konuttan temizleyecek ve o çarpık yapılaşmayı bitirerek Ankara'yı estetik bir yapıya kavuşturacağız.

Büyükşehir belediyemize verdiğimiz bir talimatla, Kızılay'ı Ankara'mıza bir marka şeklinde sunarak bu hale getireceğiz.

Milli botanik parkı, Türkiye'de ilkkez bu boyutta bir botanik parkı oluşturuyoruz. Eskişehir yolu üzerinde yapacağımız bu botanik parkta bitkiler açık alan ve seralarda ziyaretçileri karşılayacak.

Son projemiz, termal turizm projeleri, Ankara ve ilçeleri termal su konusunda zengin, ancak bu su planlı şekilde kullanılmadığı için sağlıklı şekilde sonuçlar alanamıyor. Termal su kaynaklarını yeni bir konseptle değerlendirecek, tesisler inşa edecek ve Ankara'yı termal su kentine inşallah dönüştüreceğiz.

Projelerimiz bitmedi, Ankara'yı ulaşımında kalbi haline getiriyoruz, Ankara, Eskişehir hızlı tren hattını bitirmiştik. Eskişehir, İstanbul hattı hızla devam ediyor, durmak yok yola devam. Şimdi ise Ankara, Konya hattı bitti test sürüşlerini bizzat başlattım inşallah şimdi de hizmete alımını Konya mitingine giderken hızlı trenle gideceğiz ve hizmete alacağız. Ankara, Konya arasını 1 saat 15 dakikaya indiriyoruz, Ankara, Yozgat, Sivas, Erzincan hattının çalışmaları devam ediyor. Ankara, Afyonkarahisar, Uşak ve İzmir çalışmalarına da başlıyoruz, Ankara'yı hızlı trenin merkezi, kesişme noktası haline getireceğiz. Ankara merkez olmak üzere otoyol projemiz var, Ankara, Niğde, Ankara, Samsun, Ankara, Niğde otoyolu Edirne'den Habur'a kadar bir yol olmuş olacak, 285 kilometre otoyol ve 57 kilometre bağlantı yoluyla Ankara, Hozanlı arasında yüksek standartlı yol inşa edececeğiz. Ankara, İzmir arasında ise toplamda 535 kilometre yeni yol inşa edeceğiz.

Ankara havayolu ulaşımında da  odak merkezi haline geliyor, Ankara merkezli yapılan uçuşlar Ankara'yı havayolunda da merkez haline getirmiş olacak. Kızılay, Çankaya, Keçiören ve Batıkent, Sincan metro hatlarını hızlı şekilde tamamlıyoruz, bunlara ek olarak Kızılay, Akyurt fuar alanı ve havaalanı arasında yeni bir raylı sistem inşa edeceğiz. Büyük oranda Esenboğa refüşünün üstüne inşa edeceğimiz bu raylı sistem ucuz, güvenli ve modern olarak trafiği rahatsız etmeyecek.

Şimdi geliyorum en büyük projelere;

Ankara protokol yolu kentsel projesi havaalanını devamlı görüyorsunuz, ciddi bir kısmı bitti ama bütün çevre bitsin teslim törenlerini öyle yapalım. Protokol yolu üzerinde ki o çirkin yapılaşmayı, Belediye Başkanımız insani ilişkiler içerisinde ikna ederek yine kendilerini burada konutlara kavuşturmak suretiyle orada ki 6 bin 70 konut yıkıldı, buraya toplamda 18 bin konut yapıyoruz. Şuan 8 bin 100 konutu TOKİ yaptı, yolun her iki tarafında yapacağız yolun diğer tarafında ise Selçuklu mimarisi ağırlıklı yapacağız. Bu alanda dekrasyon alanlarını, gölet, otel, kongre merkezlerini de inşa ediyoruz.

Kentsel dönüşüm projelerimizden en önemlilerinden birisi ise Mamak kentsel dönüşüm projesi, buradan Mamak'lı kardeşlerime sesleniyorum elele verelim, omuz omuza verelim biz orada ki kardeşlerimizi mağdur etmeyiz orada insani şartlar dışında yaşamasına kardeşlerimizin bizim içimiz el vermiyor. Bu proje çerçevesinde 13 bin 750 gecekondu yıkılacak ve modern konutlar inşa edilecek. Bu projeyi hızlandıracağız, 50. yıl kentsel dönüşüm çalışmaları aynı şekilde devam ediyor, 2 bin 600 gecekondu burada yıkılacak ve 8 bin 600 konutta burada inşa edilecek.

Bir diğer büyük projemiz ise;

Tıpkı İstanbul gibi Ankara'ya da iki büyük şehir inşasına seçimlerden hemen sonra başlıyoruz. Güneykent projesi ile 500 bin kişilik yeni bir şehir daha kuracağız, sadece konut, uydu kent olarak değil bir yaşam kenti olarak bu kenti tasarlıyoruz. İcabında bu gecekondu bölgelerinden ben oraya yerleşmek isterim diyen kardeşlerimizi hemen oraya taşıyabileceğiz. Şehrin kullanılacağı alan hakkında şimdilik bilgi vermiyoruz, ancak çalışmalarımız büyük oranda tamam 12 Haziran'ın hemen ardından bu çalışmaları somutlandırmaya başlayacak bununla birlikte hemen uygulama projesine 1 yılı mütakiben başlamış olacağız.

Bu açıkladığımız projeler birazönce de ifade ettiğim gibi bir kısmına daha önce başladığımız projeler, şimdi 12 Haziran'dan sonra bunlara da hız vererek inşallah bunları ustalık döneminin ürünleri olarak Ankara'mızın ve tüm milletimizin huzurlarına sunacağız. Çok kapsamlı bu projeler Ankara'nın çehresini olduğu kadar, kaderini de değiştirecek. Sanayi ve Ticaret noktasında on binlerce insanımız bu projelerde çalışacak, yer alacak ve ekmek parasını kazanacak. Ankara artık yurtdışından gelen turistler için bir turizm merkezi haline gelmiş olacak. Biz yaptık, yapmıştık hükümet olarak yapıyoruz ve inşallah 12 Haziran'dan sonra ustalık döneminde de daha büyüklerini yapmaya devam edeceğiz. Tüm bu projelerin Ankara'ya, Ankara'lılara hayırlı olmasını Allah'tan diliyorum.

Şimdi 17 günümüz kaldı, kapı kapı dolaşmaya hazırmıyız? Bütün bu anlattıklarımızı herkese anlatmaya hazırmıyız? Bunları biz niye taktim ettik, yaşayarak anlatın. Birileri görüyorsunuz aman yarabbi kuru sıkı atıyor, sakın siz kuru sıkı atanlara cevap verme zahmetinde olmayın arada sırada bir dokundurun yeter.

Projelerimizde emeği geçen tüm herkese huzurlarınızda özellikle şükranlarımı sunuyorum, istikrar sürsün Türkiye büyüsün, Ankara büyüsün, Türkiye hazır hedef 2023' diyerek Ankara için hazırlanan çılgın proje tanıtım konuşmasını sonlandırdı.

İhlas Son Dakika/Semih Bişkin

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 9026 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Sağlık Aktüel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0216) 606 17 18 | Faks : (0216) 606 17 19 | Haber Yazılımı: CM Bilişim