• BIST 1.945,07
  • Altın 791.72728
  • Dolar 13.4408
  • Euro 15.187
  • Ankara -7 °C
  • İstanbul -1 °C
  • Bursa -2 °C
  • Antalya 0 °C
  • İzmir 1 °C

Artroplasti Kayıt Sistemi Pilot Çalışmalarının Başlatılması hakkında duyuru

Artroplasti Kayıt Sistemi Pilot Çalışmalarının Başlatılması hakkında duyuru
Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı tarafından Sağlık Hizmeti Sunucularına Artroplasti Kayıt Sistemi Pilot Çalışmalarının Başlatılması hakkında duyuru yayımlandı.

T.C.
SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI
Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü

 

22/07/2015

SAĞLIK HİZMETİ SUNUCULARINA DUYURU
(Artroplasti Kayıt Sistemi Pilot Çalışmalarının Başlatılması)

Ulusal Kayıt Sistemlerinin ilk aşaması olan Artroplasti Kayıt Sisteminin pilot çalışmaları bu duyuruyu takiben tüm Türkiye’de başlatılacaktır. Pilot çalışmaları takiben, 1 Eylül 2015 tarihi itibariyle de tüm Türkiye’de esas uygulamaya geçilmesi planlanmaktadır.

Ulusal Kayıt Sistemleri, Sosyal Güvenlik Kurumu Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğünce belirlenecek sağlık hizmetlerine ilişkin verilerin izlenerek bilgi toplanmasını ve belirlenen sağlık ve geri ödeme politikalarına esas teşkil etmesini sağlamak amacıyla oluşturulan kayıt sistemleridir.

Bu sistem, ilaçların, tıbbi cihazların ve diğer sağlık hizmetlerinin geri ödeme sistemlerine girişi sonrasında izlenip bilgi toplanmasında önemli bir rol oynamaktadır. Toplanan bu bilgiler sayesinde; hastalıklara ilişkin yaygınlık ve yeni vaka sıklığı bilgilerinin izlenmesi, hasta güvenliğinin takibi, klinik etkinliğin değerlendirilmesi, sağlık hizmetlerinin kalitesinin değerlendirilmesi, hasta sağlığının iyileştirilmesi ve hastalıkların sebeplerine ilişkin araştırmalar yapılması sağlanabilecektir. Bu nedenle, formlara girilecek bilgilerin gerçeği yansıtması bu amaçlara ulaşılmasında büyük önem arz etmektedir.

Sisteme https://medula.sgk.gov.tr/ArtroplastiKayitSistemi/giris.faces linkinden ulaşılacak olup hekimin T.C. Kimlik Numarası ve E-Reçete şifresi girilerek Artroplasti Kayıt Formu görüntülenebilecektir. Pilot uygulama primer ve revizyon diz artroplastisi için başlatılacak olup formlar işlemi gerçekleştiren hekim tarafından her bir anatomik bölge için ayrı ayrı doldurulacaktır. Söz konusu formlara ilişkin kullanım kılavuzları bu duyurunun ekinde yer almaktadır.

İlgili kayıt formunun doldurulması ileride geri ödemenin ön şartlarından biri olarak kurgulanacak olsa da, pilot çalışmalar süresince işlemin Kuruma fatura edilmesi, kayıt formunun doldurulması şartına bağlanmayacaktır.

Pilot çalışmaları süresince, Artroplasti Kayıt Sisteminde olabilecek muhtemel aksaklıkların tespiti ile formun kullanımının, anlaşılmasının ve amaca uygun hizmet etmesinin teminine yönelik geri bildirimler alınacak ve uygun görülen değişiklikler yapılabilecektir. Esas uygulamaya geçilmesiyle birlikte formun doldurulmasının geri ödeme koşulu haline getirilmesi planlandığından, pilot çalışmaları süresince formun kullanıcılar tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle Kurumumuza gssonaykontrol@sgk.gov.tr e-posta adresinden yapacağınız geri bildirimler büyük önem taşımaktadır.

İlgililere önemle duyurulur.

Ek:
1) Primer Diz Artroplastisi Kayıt Formu Kullanım Kılavuzu
2) Revizyon Diz Artroplastisi Kayıt Formu Kullanım Kılavuzu 

Duyurunun aslı için tıklayınız 

Duyurunun eki için tıklayınız 

 

Sağlık Aktüel - www.saglikaktuel.com

saglikaktuellogo-001.png

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 282907 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Sağlık Aktüel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0216) 606 17 18 - (0224) 334 1 335 | Faks : (0216) 606 17 19 | Haber Yazılımı: CM Bilişim