• BIST 115.744
  • Altın 171,609
  • Dolar 3,9739
  • Euro 4,8995
  • Ankara 21 °C
  • İstanbul 11 °C
  • Bursa 13 °C
  • Antalya 21 °C
  • İzmir 17 °C

Bedelli Askerlik Kanunu kabul edildi

Bedelli Askerlik Kanunu kabul edildi
Bedelli askerlik ve er ve erbaş alımı ile ilgili olan Askerlik Kanunu ile Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

(İHA) - Askerlik Kanunu ile Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşmelerinde AK Parti grubu tarafından verilen ve teklifinin 1 maddesine eklenmek üzere, “Bu kanun yürürlüğe girdiği tarihten önce, sağlık sebebi ile haklarında verilen askerliğe elverişli olmadıklarına dair kararlardan dolayı askerlik hizmetinden muaf tutulanlarda istekleri halinde yaş şartı aranmaksızın 1. fıkra hükümlerinden faydalanırlar” ifadelerinin yer aldığı önerge eklendi.

Önergeye göre, askerlik hizmetinden sağlık sebepleri nedeniyle muaf tutulmuş kişilerin de 1. fıkrada belirtilen süre içinde başvurmaları ve öngörülen bedeli ödemeleri şartıyla 1. fıkra hükümlerinden yararlanma imkanı getirildi.

Ayrıca; bedelli askerliğin 1988 doğumluların tamamını kapsaması için verilen önerge kabul edilmedi.

 


 

Bedelli askerlik yasalaştı

TBMM (AA) - Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, "Kamu düzenini sağlamak ile çözüm süreci birbirinin alternatifi ya da sonucu değil. Hem kamu düzeni sağlanacak hem de çözüm sürecinde sorunlara nihai, kalıcı şekilde son vermek gerekir" dedi.

TBMM Genel Kurulu'nda bedelli askerlikle ilgili yasa teklifinin görüşmelerinde milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Yılmaz, düzenlemeden önce çürük raporu alanların bedelliden yararlanacağını belirtti.

Aynı düzenlemenin bedelli askerlikle ilgili son yasada da bulunduğunu hatırlatan Yılmaz, şöyle konuştu:

"Sağlık raporu nedeniyle askerlikten muaf tutulanlar, isterlerse bedeli ödemek kaydıyla yasadan yararlanabilecek. Bu niye yapıldı? Yaklaşık 500, bine yakın faydalandı. Ana amaç şu, etrafındakiler soruyor 'askerlik yaptın mı?' Onlara 'engelliyim, özürlüyüm, çürük raporu aldığımdan dolayı askere gidemiyorum' demek istemiyor. Askerlikten muaf olmasına rağmen bedel ödeyerek, çevresine yasa gereği askerlikten muaf olduğunu söylemeyi tercih ediyor. Bir haktır, isterse yatırır istemezse yararlanmaz."

Yılmaz, daha önceki yasa gereği 30 yaşından gün alanların 30 bin lira ödemek kaydıyla bedelliden yararlandığını hatırlatarak, 460 bine yakın kişiden 70 bin 120 kişinin başvurduğunu, elde edilen 2 milyar 103 milyon 600 bin liranın Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na aktarıldığını söyledi.

Yılmaz, bedelliyle ilgili iki ayrı düzenleme arasında bedel farkının ne olacağı sorusuna, "Zaman farklı dolayasıyla bir iade düşünmüyoruz" karşılığını verdi.

İstanbul Askeri Casusluk davasına ilişkin kararın Yargıtay tarafından onanarak kesinleştiğini ifade eden Yılmaz, Anayasa Mahkemesi'ne yapılan başvurunun henüz sonuçlanmadığını, bunun beklenmesi gerektiğini kaydetti.

Yılmaz, "NATO için değil, ülkemizin güvenliği için... Bakın eşkıya sınırlarımızın dışından geliyor, sınırı tanımıyorsa, birinden diğerine geçiyorsa ama Türk sınıra geldiğinde onu durduran harita üzerindeki çizgi değil, Türkiye ve Mehmetçik'in gücüdür. Yıllardır devam eden terörle ilgili sıkıntı var. Bölgeden ne Mehmetçik ne güvenlik güçleri çekilmiştir. Kamu düzenini sağlamak ile çözüm süreci birbirinin alternatifi ya da sonucu değil. Hem kamu düzeni sağlanacak hem de çözüm sürecinde sorunlara nihai, kalıcı şekilde son vermek gerekir" dedi.

-"Daha çok kişi faydalansın"-

CHP Tokat Milletvekili Orhan Düzgün, bedelli askerliğin bir adaletsizlik olduğunu, neresini düzeltmek isterlerse başka bir yerden patlak verdiğini savundu. CHP olarak yapıcı bir muhalefet anlayışı izlediklerinin altını çizen Düzgün, "Madem ki bir fırsat tanınmış daha çok kişi faydalansın istiyoruz. Fakat bunu söylerken ülkenin bir savunma ihtiyacı olduğunu da gözönünde tutmaya çalışıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Bedel olarak belirlenen 18 bin TL'nin taksitlendirilmemesini eleştiren Düzgün, askerde intihar eden gençlerin de şehit sayılması gerektiğini, buna ilişkin düzenlemenin şart olduğunu söyledi.

Öte yandan, muhalefetin geliri belirli düzeyin altındaki kişilerin de bedelsiz olarak uygulamadan yararlanabilmesi, başvuru süresinin uzatılması ve bedelin ödenmesinde taksit uygulamasının getirilmesine ilişkin verdikleri önergeler reddedildi.

Konuşmaların ardından bedelli askerlik ile sözleşmeli er ve erbaşlar hakkındaki düzenlemeleri içeren yasa teklifi kabul edildi.

Başkanvekili Sadık Yakut, teklifin yasalaşmasının ardından birleşimi saat 13.00'te toplanmak üzere kapattı. 

 


 

Bedelli askerlik kanun teklifi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi

- 1 Ocak 1988 tarihi dahil, daha önce doğanlar istekleri halinde, 18 bin Türk Lirası ödemeleri şartıyla temel askerlik eğitimine tabi tutulmaksızın askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacaklar

TBMM (AA) - Bedelli askerlik ve sözleşmeli er ve erbaş başvurularını da kapsayan Askerlik Kanunu ile Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanunu'nda değişiklik yapan kanun teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek, kanunlaştı.

Buna göre, her ne sebeple olursa olsun henüz fiili askerlik hizmetine başlamamış ve 1 Ocak 1988 tarihi dahil, daha önce doğanlar, 1076 sayılı Yedek Subay ve Yedek Askeri Memurlar Kanunu ile 1111 sayılı Askerlik Kanunu'na tabi yükümlüler, istekleri halinde, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren iki ay içinde askerlik şubelerine veya yurtdışı temsilciliklerine başvurmaları ve 18 bin Türk Lirası para veya Merkez Bankası döviz satış kuruna göre ödeme tarihindeki karşılığı kadar konvertible yabancı ülke parasını defaten ödemeleri şartıyla temel askerlik eğitimine tabi tutulmaksızın askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacaklar.

Her ne sebeple olursa olsun daha önce bedelli veya dövizli askerlik hizmeti kapsamından çıkarılanlardan yaş şartını taşıyanlar, istekleri halinde bu hükümlerden yararlanabilecekler.

-Sağlık sebepleriyle askerlikten muaf olanlar da yararlanabilecek-

Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce sağlık sebebiyle haklarında verilen askerliğe elverişli olmadıklarına dair kararlardan dolayı askerlik hizmetinden muaf tutulanlar da istekleri halinde yaş şartı aranmaksızın bedelli askerlikten faydalanabilecekler.

Uygulama kapsamında ödenecek paralar, Savunma Sanayii Destekleme Fonu adına TC Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıflar Bankası'nda açılacak hesaba yatırılacak.

Bu madde hükümlerinden yararlanan yükümlüler hakkında saklı, yoklama kaçağı ve bakayadan dolayı idari adli soruşturma ve kovuşturma yapılamayacak. Başlatılmış olanlar sona erdirilecek ve bu suçlara ilişkin kesinleşmiş idari para cezaları tahsil edilemeyecek.

-Sözleşmeli erlikte askerlik yapma şartı kaldırılıyor-

En az ilköğretim ya da yurtdışında dengi okul mezunu olup askerlik hizmetini erbaş ve er olarak tamamlamış ve müracaat yapılan yılın ocak ayının ilk günün itibarıyla 25 yaşını bitirmemiş olanlar sözleşmeli er olarak başvurabilecek.

Ortaöğretim mezunu olanlar için askerlik hizmetini yapmış olma şartı aranmayacak. Söz konusu kişiler, müracaat yapılan yılın ocak ayının ilk günü itibarıyla 20 yaşından gün almış ve 25 yaşını bitirmemiş olacak.

Askerlik hizmetine devam ederken sözleşmeleri er olarak alınanların ön sözleşme imzaladıkları tarihe kadarki hizmet sürelerinin tamamı, kalan yükümlülük süresinin hesabından mahsup edilecek.

Askerlik öncesi sözleşmeli erbaş ve erliğe müracaat edenlerin sevk, tehir işlemleri ile erbaş ve er olarak yapılan hizmetlerin üçte biri askerlik yükümlülüğünden sayılacak.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 3384 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Sağlık Aktüel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0216) 606 17 18 | Faks : (0216) 606 17 19 | Haber Yazılımı: CM Bilişim