• BIST 122.142
  • Altın 300,140
  • Dolar 5,9403
  • Euro 6,5530
  • Ankara -7 °C
  • İstanbul 4 °C
  • Bursa 1 °C
  • Antalya 6 °C
  • İzmir 0 °C

Cari ay prim ödemelerinin yapılandırma taksitlerine sayılması hakkında duyuru

Cari ay prim ödemelerinin yapılandırma taksitlerine sayılması hakkında duyuru
Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı tarafından "Cari ay prim ödemelerinin yapılandırma taksitlerine sayılması" hakkında duyuru yayımlandı.

T.C.
SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI 
Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü

 

Sayı : 51592363-010.07.01-E.12737458 04/09/2019
Konu : Cari ay prim ödemelerinin
yapılandırma taksitlerine sayılması


GENEL YAZI

Bilindiği üzere, 18/05/2018 tarihinde yürürlüğe giren 7143 sayılı Vergi Ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Kanun uyarınca Kurum alacaklarının yeniden yapılandırılması hükme bağlanmıştır.

Anılan Kanunun "Ortak Hükümler" başlıklı 9 uncu maddesinin altıncı fıkrasında;

" Bu Kanuna göre ödenmesi gereken taksitlerin ilk ikisinin süresinde ve tam ödenmesi koşuluyla, kalan taksitlerden; bir takvim yılında iki veya daha az taksitin, süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi hâlinde, ödenmeyen veya eksik ödenen taksit tutarlarının son taksiti (peşin ödeme seçeneğinin tercih edilmesi hâlinde ilk taksiti) izleyen ayın sonuna kadar, gecikilen her ay ve kesri için 6183 sayılı Kanunun 51 inci maddesine göre belirlenen gecikme zammı oranında hesaplanacak geç ödeme zammı ile birlikte ödenmesi şartıyla bu Kanun hükümlerinden yararlanılır. İlk iki taksitin süresinde tam ödenmemesi ya da süresinde ödenmeyen veya eksik ödenen diğer taksitlerin belirtilen şekilde de ödenmemesi veya bir takvim yılında ikiden fazla taksitin süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi hâlinde matrah ve vergi artırımına ilişkin hükümler saklı kalmak kaydıyla bu Kanun hükümlerinden yararlanma hakkı kaybedilir. Bu hüküm her bir madde ve alacaklı idareler açısından taksitlendirilen alacaklar için ayrı ayrı uygulanır."

Hükmüne yer verilmiştir.

Genel Müdürlüğümüze ulaşan bilgilerden, Kuruma olan borçlarını 7143 sayılı kanun kapsamında yapılandıran işverenlerimizin değişik nedenlerden dolayı yapılandırma taksitlerini aksattığı veya yapılandırmalarının bozulduğu anlaşılmıştır. Bu işverenlerimizin yapılandırmalarının devamı için talep etmeleri halinde aynı veya farklı ünitelerde işlem gören işyerleri için ödemiş oldukları 2018 Nisan ayı ve sonrası cari ay prim ödemelerinin, dönem veya taksit sayısı gözetilmeksizin ödenmeyen veya eksik ödenen yapılandırma taksitlerine mahsup edilerek, işlem yapılması Başkanlık Makamının 3/9/2019 tarihli ve 12606304 sayılı OLUR''u ile uygun görülmüştür.

Buna göre, aktarılacak cari ay primleri nedeniyle,

1- Cari ay primlerinden dolayı yapılandırmanın bozma koşuluna girmesi durumunda işverenlerce zor durum belgesi verilmesi,

2- Cari ay primlerinin yapılandırma taksitlerine aktarılması halinde; bu aylarda yararlanılan teşvikler ile cari ay primlerinin aktarma yapıldığı yılda yeni tescil edilmiş işyerleri için asgari ücret desteklerinin de iptal edileceğinin işverenlere bildirilmesi,

gerekmektedir

7143 sayılı Kanunun uygulamasını açıklayan 2018/19 sayılı Genelgenin "b.2) süresinde ödenmiş cari ay primlerinin aksatılmış yapılandırma taksitlerine mahsubu" başlıklı bölümü yerine bu genel yazıya göre işlem yapılması hususunda,

Bilgi edinilmesini ve gereğini rica ederim.

Savaş ALIÇ
Genel Müdür V.

 

Duyurunun aslı için tıklayınız

 

Sağlık Aktüel - www.saglikaktuel.com

saglikaktuellogo-001.png

YASAL UYARI: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Sağlık Aktüel’e (www.saglikaktuel.com) aittir.  www.saglikaktuel.com biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal işlem uygulanacaktır.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 16498 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Sağlık Aktüel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0216) 606 17 18 - (0224) 334 1 335 | Faks : (0216) 606 17 19 | Haber Yazılımı: CM Bilişim