• BIST 8009.33
  • Altın 1904.182
  • Dolar 28.9195
  • Euro 31.8028
  • Ankara 10 °C
  • İstanbul 11 °C
  • Bursa 12 °C
  • Antalya 13 °C
  • İzmir 16 °C

Çocuklarda Hipertansiyon Artıyor

Çocuklarda Hipertansiyon Artıyor
Hareketsiz yaşam ve kötü beslenme alışkanlığı nedeniyle çocuklarda hipertansiyon görülme oranı arttı. Adnan Menderes Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Çocuk Nefrolojisi Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ferah Sönmez, Türkiy

Hareketsiz yaşam ve kötü beslenme alışkanlığı nedeniyle çocuklarda hipertansiyon görülme oranı arttı. Adnan Menderes Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Çocuk Nefrolojisi Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ferah Sönmez, Türkiye’de çocuklarda kan basıncı ölçümünün erişkinlerde olduğu gibi fizik muayene sırasında genellikle yapılmadığını söyledi. Ailelerin çocuklarda da kan basıncı ölçülebileceği konusunda yeterince bilgilerinin olmadığını belirten Prof. Dr. Sönmez, “Oysa çocuklarda da kan basıncı yüksekliğine, erişkinlerdeki kadar sık olmasa da yüzde 1-5 civarında rastlanmaktadır” dedi.

HAREKETSİZ YAŞAM HİPERTANSİYON NEDENİ

Son yıllarda çocuklarda özellikle şişmanlık, hareketsiz yaşam ve kötü beslenme alışkınlıklarındaki artış nedeni ile ergenlik döneminde hipertansiyon görülme oranının arttığını belirten Prof. Dr. Sönmez, bilgisayar başında kilitlenen çocukların abur cubur yeme alışkanlıklarından mutlaka kurtarılması gerektiğini ifade etti.

ÇOCUKLARDA KAN BASINCI NEDEN YÜKSELİR?

Çocuklarda kan basıncının çeşitli nedenlerle yükselebildiğini söyleyen Prof. Dr. Sönmez, şöyle konuştu:
“Çocuklarda kan basıncı yüksekliği yüzde 85 gibi büyük bir sıklıkla böbrek hastalıklarına bağlı gelişmekte, daha az sıklıkla kalp damar, hormonal ve sinir sistemi hastalıkları da kan basıncı yüksekliğine yol açabilmektedir. Günümüzde erişkinde olduğu gibi bir hastalığa bağlı olmadan birincil olarak hipertansiyona da özellikle ergenlerde daha sık rastlanmaya başlanmıştır.”

HİPERTANSİYON FARK EDİLMEZSE

Çocuklarda hipertansiyonun, fark edilmemesi durumunda kalp, böbrek, gözler ve beyine kalıcı zararlar verebileceğinin altını çizen Prof. Dr. Sönmez, böylece hipertansiyonun erken saptanması ile hem genelde altta yatan hastalığın erken tanısı hem de hipertansiyonun hedef organlara zarar vermeden ortaya çıkarılmasının mümkün olacağını bildirdi.

Prof. Dr. Sönmez, “Günümüzde çocukluk döneminde hipertansiyonun saptanması ve tedavisi, erişkin dönemdeki damar sertliği, kalp ve beyin damar hastalıklarının görülmesini azaltacaktır” diye konuştu.

Çocuklarda kan basıncının fizik muayenenin bir parçası olarak kabul edilmesinin çok önemli olduğunu söyleyen Prof. Dr. Sönmez, sağlıklı çocuklarda da yılda en az bir kez kan basıncını ölçülmesi gerektiğini, erişkinden farklı olarak çocuklarda ölçülen kan basıncının çocuğun cins, yaş ve boyuna göre belirlenmiş normal değerlerle karşılaştırılıp, yüksek olup olmadığına karar verilmesinin önemli olduğunu vurguladı.

ÇOCUKLARDA KAN BASINCI İZLEMİ PROJESİ

ADÜ Çocuk Nefrolojisi Bilim Dalı ile Aydın İl Sağlık Müdürlüğü’nün “Aydın İlinde Birinci Basamak Sağlık Kuruluşlarında Çocuklarda Kan Basıncı İzlemi” konulu bir proje hazırladığını kaydeden Prof. Dr. Sönmez, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bu proje kapsamında ADÜ Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı olarak tarafımdan tüm birinci basamakta çalışan hekim ve hemşirelere yönelik ‘Çocuklarda Hipertansiyon’ konulu eğitim seminerleri verildi. Önümüzdeki hafta eğitim, uygulamalı kurslarla da devam edecek ve tüm kuruluşlara ‘Çocukluk Çağı Hipertansiyonu’ ile ilgili bastırılan kitapçıklar dağıtılacak. Aydın Sağlık Müdürlüğü tarafından Aydın’daki bütün sağlık ocaklarına ve Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Merkezlerine, her yaştaki çocuğa uygun manşonları içeren kan basıncı ölçüm aletleri alındı. Çocuklarda ölçülen kan basıncının cins, yaş ve boya göre yapılacak değerlendirme tabloları dağıtıldı. Önümüzdeki aydan itibaren Aydın ilinde 1-15 yaş arasındaki tüm çocuklarda sağlıklı çocuk izlemleri sırasında ya da okul sağlık taramaları kapsamında yılda en az bir kez olmak üzere kan basıncı ölçümleri yapılacak ve çocuğun cins, yaş ve boyuna göre olması gereken kan basıncı değerinden yüksek kan basıncı olanlar saptanabilecek. Bu uygulamanın zamanla tüm Türkiye’de yapılacağını düşünüyoruz.”

Bu haber toplam 1630 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Sağlık Aktüel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0216) 606 17 18 - (0224) 334 1 335 | Faks : (0216) 606 17 19 | Haber Yazılımı: CM Bilişim