• BIST 101.090
  • Altın 200,828
  • Dolar 4,7878
  • Euro 5,6116
  • Ankara 21 °C
  • İstanbul 23 °C
  • Bursa 24 °C
  • Antalya 24 °C
  • İzmir 25 °C

Doğum izni kullanan doktorların fatura edilen işlemleri

Doğum izni kullanan doktorların fatura edilen işlemleri
Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu tarafından Doğum izni kullanan doktorların fatura edilen işlemleri hakkında duyuru yayımlandı.

Sosyal Güvenlik Kurumunun yazısına istinaden, İş Kanunu ve Devlet Memurları Kanunu gereğince doğum vb. izin dönemlerinde çalışmaması gereken doktorlar üzerinden işlem yapılmaması için gerekli tedbirlerin alınmasına ilişkin yazımız aşağıdadır.

 

T.C.
SAĞLIK BAKANLIĞI
Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu
Mali Hizmetler Kurum Başkan Yardımcılığı

Sayı: 96773357/015.99/359         30.03.2015
Konu: Doğum İznini Kullanan Doktorların İşlemleri

İlgi: Sosyal Güvenlik Kurumu Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğünün 09.02.2015 tarihli ve 53035401/2.344.347 sayılı yazısı.

Sosyal Güvenlik Kurumu Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğünün ilgi yazısında; Rehberlik ve Teftiş Başkanlığının Medula-Hastane sisteminin 2013 yılı verileri üzerinde yaptıkları inceleme neticesinde, 2013 yılı içerisinde gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında Türkiye'de kamu, özel ve üniversite hastanelerinde görev yapmakta iken 2012 yılı içerisinde doğum yapan doktorların işlemlerinin olup olmadığının analiz edildiği, inceleme sürecinde ilk etapta hekimlik görevini sürdürmekte iken 2012 yılı içerisinde doğum yapıp çocukları sağ olan doktorların tespit edildiğinden bahisle İş Kanunu ve Devlet Memurlarının Kanunu gereğince doğum sonrası çalıştırılmamaları esas olan sekiz haftalık sürelerin hesaplandığı ve bu süreler içerisinde doktorlar üzerinden SGK'ya fatura edilen işlem ve reçetelerin olduğu bildirilmektedir.

Bakanlığımız ile Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı arasında imzalanan 2012 ve 2013 Yılı Götürü Bedel Üzerinden Sağlık Hizmeti Alını Sözleşmesi ve Usul Esaslarının "Bakanlığın yükümlülükleri" başlıklı 7 nci maddesinin (ı) fıkrasında "Bakanlık, sağlık hizmeti sunulmadığı halde sağlık hizmetinin MEDULA sistemine iletilmesi, MEDULA sistemine iletilen verilere dayanak oluşturan belgelerin gerçeğe aykırı olarak düzenlenmesi, SUT hükümleri gereğince kapsam dışı tutulan sağlık hizmetlerinin kapsam içinde olan sağlık hizmetleri gibi gösterilmesi, sağlık hizmetlerine hak kazanmayan kişilere sağlık hizmeti sunularak MEDULA sistemine iletilmesi gibi usulsüz ve yersiz işlemlerle ilgili her türlü takip yapacaktır.'"  Hükmü yer almaktadır.

Bu itibarla İş Kanunu ve Devlet Memurları Kanunu gereğince doğum vb. izin dönemlerinde çalışmaması gereken doktorlar üzerinden işlem yapılmaması için gerekli tedbirlerin alınarak ilgili birimlerin konu hakkında bilgilendirilmesi hususunda;

Gereğini rica ederim.

Dr. Turhan SULHAN
Kurum Başkanı a.
Kurum Başkan Yardımcısı

DAĞITIM:
-Gereği:
89 Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği

Yazının aslı için tıklayınız 

Sağlık Aktüel - www.saglikaktuel.com

saglikaktuellogo-001.png

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 4159 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Sağlık Aktüel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0216) 606 17 18 | Faks : (0216) 606 17 19 | Haber Yazılımı: CM Bilişim