• BIST 110.932
 • Altın 174,858
 • Dolar 4,0586
 • Euro 4,9825
 • Ankara 13 °C
 • İstanbul 13 °C
 • Bursa 15 °C
 • Antalya 22 °C
 • İzmir 22 °C

Doğum kontrolü için halen en çok arkadaşa danışıyoruz

Doğum kontrolü için halen en çok arkadaşa danışıyoruz
"Kontrol Noktası" projesi ile eczaneler doğum kontrolünde son nokta oluyor!

İstanbul, 29 Mart 2012 - Bayer Kadın Sağlığı’nın Pharmetic Girişimci Eczacılar Derneği ile birlikte geliştirdiği “Kontrol Noktası” projesi;  The Istanbul Edition Hotel’de düzenlenen basın toplantısıyla tanıtıldı.

 

Doğru doğum kontrol yöntemleri konusunda bilinç oluşturmak amacıyla başlatılan “Kontrol Noktası “ projesi ile kadınların sıklıkla uğrayabildikleri eczanelerden kadın sağlığı ve doğum kontrol yöntemleri hakkında doğru bilgi alabilecek. Başlangıç aşamasında projede Türkiye genelinde 300 eczane yer alıyor. Eczanelere yerleştirilen “Kontrol Noktası” standları ile, kadınlar eczanelerine gelerek kimi zaman çekindikleri kimi zaman utandıkları için soramadıkları doğum kontrolü konusundaki sorular hakkında kendi ihtiyaçlarına yönelik bilgi alabilecekler.

 

Toplantıda GFK Türkiye tarafından Bayer sponsorluğunda gerçekleştirilen “Kadın Sağlığı” araştırmasının sonuçları da açıklandı. Araştırma sonuçlarına göre araştırmaya katılan kadınların yüzde 71’inin doğum kontrolü seçim kararında partneri veya yakın arkadaşı etkili oluyor. Yine araştırmada yer alan kadınların % 90’ı doğum kontrolünün devletin sorumluluğunda olması gerektiğini belirtti.

 

Bayer Kadın Sağlığı ve Genel Tedaviler Bölümü İş Birimi Direktörü Dr. Oğuz Mülazımoğlu, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Sağlığı Ana Bilim Dalı Üyesi Prof. Dr. Sezai Şahmay, Pharmetic Girişimci Eczacılar Derneği adına Başkan Neylan Zırhlıoğlu,  Pharmetic Girişimci Eczacılar Derneği Eğitim Komisyonu Başkanı Adile Özdağ ve Proje Koordinatörü Fulya Urgancıoğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı basın toplantısında; Nisan ayında tüm Türkiye’de yaklaşık 300 eczanede aynı anda başlayacak “Kontrol Noktası ” projesinin detayları paylaşıldı.

 

Projeye destek veren Bayer Kadın Sağlığı bölümü adına görüşlerini belirten Bayer Kadın Sağlığı ve Genel Tedaviler Bölümü İş Birimi Direktörü Dr. Oğuz Mülazımoğlu “2011 yılında Bayer tarafından yapılan Kadın Sağlığı araştırmasının da gösterdiği gibi Türkiye’de kadınların doğum kontrol konusundaki bilgi kaynakları arasında büyük bir oranı “arkadaşları ve internet” oluşturuyor” dedi. Bayer Kadın Sağlığı olarak son yıllarda bu alandaki bilinci arttırmaya yönelik çalışmalar yaptıklarını belirten Mülazımoğlu, tüm Türkiye’de toplantıları devam eden OC (Oral Kontraseptif) Akademi ile doktorların doğum kontrolü ve korunma yöntemleri konusunda bilgi ihtiyaçlarını gidermeyi, sosyal medya projeleri ile kadınların dikkatini doğum kontrol konusuna çekmeyi hedeflediklerini belirtti. Eczacı - doktor - kadın üçgeninin doğru bilgiye ulaşma konusunda çok önemli olduğunu sözlerine ekleyen Mülazımoğlu, toplumda doğru doğum kontrol yöntemleri konusunda bilinç oluşturmak amacıyla başlatılan “Kontrol Noktası “ projesi ile kadınların sıklıkla uğrayabildikleri ecanelerden kadın sağlığı ve doğum kontrol yöntemleri hakkında doğru bilgi alacaklarını ve bu bilgi ve eczane danışmanlığında doktora başvuracaklarını belirtti.

 

Proje ile ilgili bilgi veren Pharmetic Girişimci Eczacılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ecz. Neylan Zırhlıoğlu; “Kontrol Noktası” projesi ile;  doğum kontrol yöntemleri ile ilgili olarak kamuoyunda bir bilinç oluşturmak ve kadınlara konuyla ilgili bilgi alabilecekleri, onları doktora yönlendirebilecekleri bir referans noktası olmayı amaçladıklarını belirtti. “Kontrol Noktası” standlarının Nisan ayından itibaren Pharmetic Derneği üyesi eczanelerde yer alacağını belirten Zırhlıoğlu; “Kontrol Noktası” projesi ile kadınların eczanelerine gelerek kimi zaman çekindikleri kimi zaman utandıkları için soramadıkları doğum kontrol konusundaki sorular hakkında kendi ihtiyaçlarına yönelik bilgi alabileceklerini belirtti.

 

Kontrol Noktası projesinin koordinatörlüğünü üstlenen Ecz. Fulya Urgancıoğlu da projenin kurgusu ile ilgili katılımcılara bilgi verdi.  Projenin Türkiye genelinde yaklaşık 300 eczanede başlayacağını belirten Urgancıoğlu;  Türkiye’de doğum kontrol hapları gibi güvenilir yöntemlerin kullanımının, doğru bilinen yanlışlar sebebi ile düşük olduğunu, Kontrol Noktaları ile bu konularda kadınların bilincini arttırmayı hedeflediklerini belirtti.

 

Eczacıların kadın sağlığı ve doğum kontrolü konusunda en son başvurulan noktalardan biri olduğu konusuyla ilgili görüşlerini belirten Pharmetic Girişimci Eczacılar Derneği Eğitim Komisyonu Başkanı Adile Özdağ ise eczacılığın;  74 milyon tüketiciye en az bir kez mutlaka hizmet eden bir meslek grubu olduğu söyledi. Özdağ; eczacılığın 24.000 doğrudan buluşma, satış noktasına sahip, araştırmalarda en güvenilir meslekler sıralamasında 3. meslek grubu olduğunu ve içerisinde halkla ilişkiler, sırdaşlık, dostluk, öğreticilik, aile hekimliği gibi birçok ilişkiyi barındıran tek meslek grubu olduğunu belirterek,  eczanelerin Kontrol Noktası projesi ile kadın sağlığı konusunda başvurulan ilk nokta olacağına da inandıklarını ifade etti.

 

Kadın Sağlığı Araştırması ve Türkiye

 

Toplantıda kadın sağlığı, doğum kontrol haplarının kullanım alanları ve doğru bilinen yanlışlar konusunda da kısaca görüşlerini belirten Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Sağlığı Ana Bilim Dalı Üyesi  Prof. Dr. Sezai Şahmay  GFK tarafından Bayer sponsorluğunda gerçekleştirilen  15-49 yaş grubu arasındaki toplam 1425 kadın üzerinde yapılan  Türkiye Kadın Sağlığı Pazar araştırmasının sonuçlarını da katılımcılarla paylaştı.

 

Türk Kadını ve Doğum Kontrol Yöntemleri

Türk Kadının doğum kontrol konusuna bakışında eşlerinin ve arkadaşlarının etkisi üst sıralarda yer aldı.  Araştırmaya katılan kadınların büyük çoğunluğu korunma yöntemlerinin maliyetinin devlet tarafından karşılanması gerektiğini düşünürken, yapılan araştırmada kadınların geldikleri sosyo – ekonomik statüye göre doğum kontrol yöntemleri konusunda da bilgi kaynakları farklılık gösterdi.

 

AB Ses ve C1 Ses’te ilk danışılan kişi jinekolog iken daha alt sosyo ekonomik statülerde ilk başvurulan kişi yakın arkadaşlar oldu. Araştırmada yakın arkadaşlar, eş ve internet, anne ve ebe başvurulan ilk kişiler oldu.  Kadınların korunmayla ilgili en çok kullandığı bilgi kaynakları jinekologlar olup bunları yakın arkadaşlar izledi. Araştırmada;  10 kadından 2’si korunma konusunda herhangi bir bilgi kaynağı kullanmazken eczanelerin bu orandaki payı sadece yüzde 2 oranında kaldı. Araştırmada doğum kontrol yöntemi farkındalığına da farklı cevaplar verildi. 

 

ARAŞTIRMAYA KİMLER KATILDI

 

 • Araştırmada yer alan kadınların %66’sı kentsel bölgelerden  %34’lük kısmı yarı kentsel bölgelerden katıldı.
 • Araştırmaya katılanların  %65’i evli , %24’ü bekar, %’7si dul ve %4’ü eşinden ayrılmış kadınlardan oluştu.
 • Araştırmaya katılan kadınların %86’sını ev kadınları ve düzenli bir işi olmayanlar oluştururken %14’ünü çalışan kadınlar oluşturdu.
 • Araştırmaya katılan kadınların %12’si düzenli olarak bir spor yaparken %29’u günde 11 adetten fazla sigara içiyor.

SONUÇLAR

 • Araştırmada eşlerin / partnerin doğum kontrol yöntemine etkisi sorulduğunda araştırmaya katılan kadınların %71’i; partnerinin doğum kontrol yöntemi üzerinde etkisi olduğunu söyledi.
 • Araştırmada doğum kontrol hapları en çok hatırlanan yöntem olup (%72) bunu erkek prezervatifi (%63) ve spiral (%55) izledi. Öte yandan, kadınların %9’u herhangi bir yöntemden haberdar olmadıklarını belirttiler.
 • Bugüne kadar kullanılan yöntemlere bakıldığında ise en sık başvurulan yöntemin spiral (%25) olduğu, spirali erkek prezervatifleri (%24) ve oral kontraseptiflerin (%21) izlediği görüldü.  Kadınların %40’ının şimdiye kadar hiçbir korunma yöntemi kullanmadığı da belirtildi.
 • Araştırmaya katılan kadınların eğitim durumu incelendiğinde ilkokul mezunlarının neredeyse %65’inin hayatlarında en az bir kez korunma yöntemi kullandığı görüldü. İlkokul mezunları arasında en sık kullanılan yöntem spiralken, Lise ve Üniversite mezunlarının hemen hemen yarısının şimdiye kadar hiç korunma yöntemi kullanmadığı görüldü.
 • Kadınların çalışma durumları incelendiğinde, çalışan kadınlar doğum kontrol hapını tercih ederken çalışmayan kadınların bakırlı kullanma oranının daha yüksek olduğu görüldü.   
 • Riskli bir yöntem olan geri çekilme yönteminin,  ilkokul mezunu kadınlar başta olmak üzere tüm kadınlar tarafından yaklaşık %15 oranında kullanıldığı görüldü.
 • Kadınların yaklaşık olarak yarıdan fazlası ilk ilişkilerinde herhangi bir doğum kontrol yöntemi kullanmamış.
 • Daha önce doğum kontrol hapı kullananlarla kullanmayan kadınlara; bu ürünlerin en çok hatırlanan faydası sorulduğunda iki kadın grubunda da en çok hatırlanan fayda“gebeliği engeller” olup, bunu özellikle daha önce doğum kontrol hapı kullanan grupta;  “adet kanamasını düzenler”, “adet ağrılarını ve stresi azaltır” izlemektedir.  Daha önce doğum kontrol hapı kullanan kadınlar, “cilde ve sivilcelere iyi gelir” ifadesini de kullanmayanlara göre daha çok belirtmiştir.
 • 4 kadından 3’ü hayatlarında en az bir kez jinekoloğa gitmiştir. Araştırmaya katılanların %21’i jinekoloğa düzenli olarak gitmektedir.
 • Kadınların %90’dan fazlası doğum kontrolünün karşılanmasının devletin sorumluluğu olduğuna inanmaktadır.
Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
Bu haber toplam 2027 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Hamilelikte üstüne görme nedir?28 Kasım 2017 Salı 16:10
 • Gebelik haftası hesaplama06 Kasım 2017 Pazartesi 16:59
 • Ağır iyot eksikliği erken doğuma neden olabilir21 Ekim 2017 Cumartesi 08:20
 • B3 vitamini düşük yapma olasılığını azaltabilir10 Ağustos 2017 Perşembe 15:19
 • Hamilelikte abur cubur yiyen annenin çocuğu depresif oluyor31 Temmuz 2017 Pazartesi 18:21
 • Rahat bir hamilelik için 7 öneri19 Temmuz 2017 Çarşamba 18:12
 • Yaz aylarında 'sorunsuz gebelik' için sıvı alımına dikkat10 Temmuz 2017 Pazartesi 11:42
 • Hamilelikte aşırı şeker çocukta obezite riski07 Temmuz 2017 Cuma 09:49
 • 3 boyutlu bebek dünyaya geldi22 Haziran 2017 Perşembe 10:24
 • Anne adaylarına tatil uyarıları21 Haziran 2017 Çarşamba 13:37
 • EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Sağlık Aktüel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0216) 606 17 18 | Faks : (0216) 606 17 19 | Haber Yazılımı: CM Bilişim