• BIST 11064.85
  • Altın 2582.234
  • Dolar 32.9774
  • Euro 35.9804
  • Ankara 26 °C
  • İstanbul 27 °C
  • Bursa 28 °C
  • Antalya 31 °C
  • İzmir 34 °C

Dört bebekten biri enfeksiyondan ölmüş

Dört bebekten biri enfeksiyondan ölmüş
Zekai Tahir Burak Hastanesindeki bebek ölümlerini inceleyen heyette görevli Prof. Dr. Fahri Ovalı, hastanede Temmuz ayında 1840 doğumun gerçekleştiğini, 504 bebeğin yenidoğan ünitesine yatırıldığını ve bu bebeklerden 49'unun kaybedildiğini bildirdi. Ovalı

Zekai Tahir Burak Hastanesindeki bebek ölümlerini inceleyen heyette görevli Prof. Dr. Fahri Ovalı, hastanede Temmuz ayında 1840 doğumun gerçekleştiğini, 504 bebeğin yenidoğan ünitesine yatırıldığını ve bu bebeklerden 49'unun kaybedildiğini bildirdi. Ovalı, “Son 6 aydaki bebekler incelendiğinde 1500 gram altında doğanların yüzde 30 ila 49'unun kaybedildiği ve bu kayıp oranlarının aylara göre farklılık göstermediği saptandı” dedi.

Sağlık Bakanlığınca oluşturulan araştırma heyeti, Zekai Tahir Burak Hastanesinde yaşanan bebek ölümleriyle ilgili basın toplantısı yaptı.

Prof. Dr. Ovalı, kendisinin dışında heyette Yenidoğan Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Rahmi Örs, Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Bakır, Kadın Hastalıkları Öğretim Üyesi Prof. Dr. Acar Koç, Erişkin Enfeksiyon Hastalıkları Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Akova ile Sağlık Bakanlığı Başmüfettişi Dr. Semih Sağesen'in görev yaptığını söyledi.

Heyetin, Zekai Tahir Burak Hastanesinin 6 aylık kayıtlarını incelediğini ve ilgili servisleri gezdiğini belirten Ovalı, şunları kaydetti:

“Hastanede Temmuz ayında 1840 doğum gerçekleşmiş, 504 bebek yenidoğan ünitesine yatırılmış, bu bebeklerden 49 tanesi kaybedilmiş.

Zekai Tahir Burak Hastanesi, yüksek riskli gebelerin ve yüksek riskli bebeklerin kabul edildiği bir hastane, bir referans merkezi, hastaneye gerek şehir içinden gerek şehir dışından yüksek riskli anne adayları geliyor.”

Hastanedeki yüksek riskli doğum oranının yüzde 30 olduğuna dikkati çeken Ovalı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dünya ortalaması yaklaşık yüzde 7 ile 10 arasındadır. Dolayısıyla böyle yüksek riskli gebelerin ve bebeklerin olduğu yerde problemlerin daha çok olduğu malumunuzdur. Ölen 49 bebek incelendiği zaman bunların 31 tanesinin 1500 gramın altında yüksek risk taşıyan bebek olduğu, 30'un da yine yüksek riskli olan ve ölüm oranı çok yüksek olan solunum sıkıntısı sendromunun mevcut olduğu, 8 hastada ağır doğumsal anomaliler ve oksijen yetersizliği bulunduğu, bebeklerin 13 tanesinde -bu yaklaşık yüzde 27'si ediyor- farklı türlere ve bunların farklı tiplerine bağlı kan akımı enfeksiyonları olduğu saptandı.”

Üreyen mikropların, “belli servislerde, belli zaman dilimlerinde, belli mikro organizmalarla kümelenmediğinin” belirlendiğini ifade eden Ovalı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Son 6 aydaki bebekler incelendiğinde 1500 gram altında doğanların yüzde 30 ila 49'unun kaybedildiği ve bu kayıp oranlarının aylara göre farklılık göstermediği saptandı. Son 6 aylık yatışlar ve ölümler incelendiğinde ayda 450-500 bebeğin kabul edildiği, bunlardaki ölüm oranlarının ise yüzde 6-10 arasında görüldüğü belirlendi.

Geçen senenin Temmuz ayı ile verileri karşılaştırdık. 2007 Temmuz ayında ünitedeki ölüm oranı yüzde 9.1 iken bu yıl temmuz ayında ölüm oranının yüzde 10.1 olduğunu gördük. Son altı aylık ölümler karşılaştırıldığında, Ocak 2008 ayında ölümlerin yüzde 9.2 olduğunu diğer aylarda ise yüzde 6-8.5 arasında seyrettiğini, kan akımı enfeksiyonu oranlarının Ocak ayında yüzde 17, Temmuz ayında yüzde 23, diğer aylarda ise yüzde 10.5 ile 15 arasında değiştiğini gördük.”

"BEBEKLERİN DÖRTTE BİRİ ENFEKSİYONDAN ÖLDÜ"

Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesindeki bebek ölümlerini inceleyen heyette görevli Prof. Dr. Fahri Ovalı, “Yapılan tüm incelemeler sonucunda, bebeklerde farklı cinslerde ve farklı tiplerde mikropların üremiş olduğu tespit edildi. Temmuz'da bebeklerin yaklaşık dörtte birinin enfeksiyon nedeniyle öldüğü görüldü” dedi.

Sağlık Bakanlığınca oluşturulan inceleme heyeti, Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yaşanan bebek ölümleriyle ilgili basın toplantısı yaptı.

İnceleme kapsamında hasta servislerini yerinde incelediklerini belirten Ovalı, “Servis alt yapısının yoğun bakım için gereken koşulları sağladığını, enfeksiyon kontrol kurallarına yüksek düzeyde uyulduğunu ve uyumun servislere konulan kameralar ile sürekli takip edildiğini gördük” diye konuştu.

Ovalı, ünitede toplam 89 adet kuvöz, 33 adet açık yatak ve 30 adet vantilatör bulunduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

“Yani toplam yatak sayısı 122'dir, ancak temmuz ayında ünitede yatan günlük hasta sayısının 148 olduğunu saptadık. Ünitede, çoğu yenidoğan hekimi olmak üzere 29 hekim vardı ve her 8 saatlik mesaide yüksek riskli bebeklerin yattığı yoğun bakım ünitesinde her 4 hastaya 1 hemşire, daha düşük riskli bebek servisinde ise 8 hastaya 1 hemşirenin bakım verdiği tespit edildi.

Hastalara verilen damar içi sıvıların da otomatik olarak özel bir odada hazırlandığı, ağızdan kullanılan beslenme ürünlerinin ise her hasta için steril olarak hazırlandığı görüldü.”

Ovalı, yapılan tüm incelemeler sonucunda, “Bebeklerde farklı cinslerde ve farklı tiplerde mikropların üremiş olduğu tespit edildi. Temmuz ayında bebeklerin yaklaşık dörtte birinin enfeksiyon nedeniyle öldüğü görüldü” dedi.

“Yüksek riskli hasta sayısındaki artış ve buna bağlı olarak personel sayısındaki göreceli olarak azalmanın, bu duruma yol açmış olabileceğini düşünmekteyiz” diyen Ovalı, tüm yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde enfeksiyon riskinin olduğunu söyledi.

Ovalı, hastanede görülen enfeksiyonların “farklı tiplerde ve farklı cinslerde” olduğu için hastane enfeksiyonunun söz konusu olmadığını düşündüklerini bildirdi.

Hastane enfeksiyonu tanısı konulabilmesi için bebeklerin birbirlerinden enfeksiyon kapmış ve tüm enfeksiyonların aynı olması gerektiğini anlatan Ovalı, “Halbuki biz, farklı cinslerde farklı mikroorganizmalar tespit ettik” diye konuştu.

 

-“14 BEBEKTE ENFEKSİYON”-

 

Ovalı, hastaneye son zamanlarda yeni bebek kabul edilmediği için hasta sayısında azalma olduğunu belirterek, “Şu anda ünitede 78 bebek yatmaktadır ve bunlardan 14'ünde enfeksiyon tespit edilmiş olup, tedavileri devam etmektedir. Hastanede son 15 günde yaklaşık 28-30 bebek yaşamını yitirdi” şeklinde konuştu.

Bir gazetecinin, “Enfeksiyon tespit edilen ve tedavileri devam eden bebeklerdeki mikroplar, enfeksiyon nedeniyle yaşamını yitiren bebeklerdekilerle benzerlik gösteriyor mu?” sorusunu Ovalı, “Hepsi değil, ancak bir kısmı benzerlik taşıyor” diye yanıtladı.

Ovalı, “Hastanede tedavileri devam eden bebeklerin, bir başka yere tahliyesinin söz konusu olup olmadığı” yönündeki bir soru üzerine de “Bu konudaki incelemeler daha devam ediyor, ama şu anda bebeklerin tahliyesi gibi bir durum söz konusu değil” dedi.

Yenidoğan yoğun bakım ünitelerindeki hemşire sayısının çok önemli olduğunu vurgulayan Ovalı, “Dünya standartlarında 3. düzey en kritik hastaların bakıldığı yoğun bakımlarda 1 hemşireye en fazla 1-3 bebek düşmesi gerekirken, burada 4 bebek düşmektedir, izin aylarında bu sayı 6'ya çıkabilmektedir. Hemşire ve sağlık personeli yetersizliği, burada çok önemli bir faktördür” diye konuştu.

Ovalı, bebek ölümlerinin ardından soruşturma açılıp açılmamasının idari bir karar olduğunu ifade ederek, “Buna ben karar veremem” dedi.

İnceleme heyeti üyesi Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Akova da incelemeler sonucunda “Ocak ve Temmuz aylarında hastanedeki enfeksiyon oranlarında bir artışın söz konusu olduğunun” belirlendiğini ifade etti.

Akova, şunları kaydetti:

“Biz 2 tane gözlem yaptık. Birincisi, geçtiğimiz temmuz ayında ölen bebeklerin ancak yüzde 26'lık bir kısmı enfeksiyon nediyle ölmüş. Geri kalanı enfeksiyon dışı nedenle ölmüş. Bu da bu bebeklerin yüksek risk taşıyan bebekler olmasından kaynaklanıyor.

Temmuz ayı oranı ise ocak ayından daha yüksek. Bu da muhtemelen hemşire sayısının azlığından, dolayısıyla enfeksiyon kontrol önlemlerinin diğer aylara göre daha düşük seviyede olmasından kaynaklanıyor.”

Bu haber toplam 1561 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Sağlık Aktüel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0216) 606 17 18 - (0224) 334 1 335 | Faks : (0216) 606 17 19 | Haber Yazılımı: CM Bilişim