• BIST 117.110
  • Altın 167,984
  • Dolar 3,9327
  • Euro 4,8374
  • Ankara 15 °C
  • İstanbul 7 °C
  • Bursa 12 °C
  • Antalya 18 °C
  • İzmir 20 °C

Engellilere evde bakım desteği genelgesi

Engellilere evde bakım desteği genelgesi
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşarı Çelik, engellilere evde bakım için ödenecek sosyal yardım başvurularının değerlendirilmesinin nasıl olacağı yönünde tereddütlerin yaşanmasından dolayı genelge yayımladı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşarı Nesrin Çelik, engellilere evde bakım için ödenecek sosyal yardım başvurularının değerlendirilmesinin nasıl olacağı yönünde tereddütlerin yaşanmasından dolayı genelge yayımladı.

Çelik, ''Yeni yönetmelik çalışmaları devam ediyor. Çalışmalar tamamlanana kadar sosyal yardımlara ilişkin işlemler mevcut yönetmelik çerçevesinde yürütülecek'' dedi.

Çelik, bakıma ihtiyacı olan engellilerin evde bakımına destek için verilen sosyal yardımlarla ilgili yayımladığı genelgede, evde bakımın desteklenmesi amacıyla ödenecek sosyal yardımların 1 Temmuz 2014 tarihine kadar ''Bakıma Muhtaç Özürlülerin Tespiti ve Bakım Hizmeti Esaslarının Belirlenmesine İlişkin Yönetmelik'' hükümleri doğrultusunda yapıldığını hatırlattı.

1 Temmuz 2014'ten sonra ise mevcut yönetmelik düzenlemesi ve 6518 sayılı ''Torba Kanun'' ile yapılan değişiklikle getirilen yeni hükümlere göre işlemin yapılması gerektiğini belirten Çelik, bu tarihten sonra gerçekleşecek sosyal yardım başvurularının değerlendirilmesinin nasıl olacağı yönünde bazı tereddütlerin oluştuğunu kaydetti.

Çelik, söz konusu sosyal yardımların başvuru şekline, değerlendirilmesine, ödenmesine ve diğer hususlara ilişkin usul ve esaslarla ilgili yeni yönetmelik çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

Bu çalışmalar tamamlanana kadar, 1 Temmuz 2014 tarihinden sonra da sosyal yardımlara ilişkin iş ve işlemlerin, il müdürlüklerince mevcut yönetmelik çerçevesinde halihazırda yapmış oldukları uygulamalara paralel olarak yürütülmesi gerektiğine dikkati çekti.

-Birlikte yaşayanlar tespit edilecek

Çelik, Kanun değişikliğiyle 1 Temmuz 2014 tarihinden sonra yapılan sosyal yardım başvurularıyla ilgili olarak, hane yaklaşımının uygulanacağını belirtti.

Haneye dahil olanların elde ettikleri gelirlerin aylık ortalamasının, mevcut yönetmelik düzenlemeleri çerçevesinde Sosyal Yardım Bilgi Sitemi'nde (SOYBİS) kullanılmak suretiyle tespit edileceğini aktaran Çelik, tespit edilen gelirin hanede yaşayan kişi sayısına bölüneceğini, böylece hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelirin hesaplanacağını kaydetti.

Çelik, şehir dışında öğrenim gören çocuklar dahil olmak üzere, aralarında akrabalık bağı bulunan, adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre aynı konuta kaydedilmiş kişi veya kişilerden sosyal inceleme raporuyla birlikte yaşadığı tespit olunanların da hane kapsamına

alınacağını bildirdi.

-Bir evde birden fazla engelli olması halinde

Hane içinde birden fazla bakıma ihtiyacı olan engelli bulunması halinde, birinci bakıma ihtiyacı olan engelliden sonraki her bakıma ihtiyacı olan engellinin, iki kişi olarak değerlendirileceğini belirten Çelik, şunları kaydetti:

''Her ne ad altında olursa olsun hanenin her türlü gelirleri toplamı esas alınmak suretiyle, hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarının, asgari ücretin aylık net tutarının 2/3'ünden daha az olduğu tespit edilenler muhtaç olarak değerlendirilecek. Muhtaç olduğuna karar verilenler sosyal yardıma hak kazanacak.

Ayrıca bakıma ihtiyacı olan engellinin evde bakımına destek için gösterge rakamıyla memur aylık katsayısının çarpımı sonucu bulunacak tutar kadar aylık sosyal yardım yapılacak.''

İŞTE GENELGENİN TAM METNİ

T.C.
AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞI 
Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü

Sayı: 54390158-010.06-113530 - 25/07/2014
Konu: Bakıma İhtiyacı Olan Engellilerin Evde Bakımına Destek İçin Verilen Sosyal Yardımlar

81 İL VALİLİĞİNE

2014/07 sayılı Genelgemizde; 6518 sayılı Kanunla değiştirilen 2828 sayılı Kanunun Ek 7 nci maddesiyle "Bakıma ihtiyacı olan engellilerin evde bakımının desteklenmesi amacıyla ödenecek sosyal yardımlar" (Sosyal yardımlar) ile ilgili olarak, 01/07/2014 tarihine kadar, 30/07/2006 tarih ve 26244 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan "Bakıma Muhtaç Özürlülerin Tespiti ve Bakım Hizmeti Esaslarının Belirlenmesine İlişkin Yönetmelik" (Mevcut yönetmelik) hükümleri doğrultusunda, bu tarihten sonra da mevcut yönetmelik düzenlemeleri ile birlikte kanun değişikliği ile getirilen yeni hükümlere göre işlem yapılması gerektiği belirtilmiştir.

Bakanlığımıza, İl Müdürlüklerince yöneltilen 01/07/2014 tarihinden sonraki tarihlerde yapılan sosyal yardım başvurularının değerlendirilmesinin nasıl olacağı yönünde gerek yazılı gerekse sözlü sorulardan bazı tereddütlerin oluştuğu anlaşılmaktadır.

Söz konusu sosyal yardımların başvuru şekline, değerlendirilmesine, ödenmesine ve diğer hususlara ilişkin usul ve esaslar ile ilgili olarak yeni yönetmelik çalışmaları devam etmektedir.

Genelgemizde de belirtildiği üzere, anılan yönetmelik çalışmaları tamamlanana kadar, 01/07/2014 tarihinden sonra da, sosyal yardımlara ilişkin iş ve işlemlerin, İl müdürlükleri tarafından mevcut yönetmelik çerçevesinde halihazırda yapmış oldukları uygulamalara paralel olarak yürütülmesi gerekmektedir.

Ancak, yapılan kanun değişikliği çerçevesinde, 01/07/2014 tarihinden sonra yapılan sosyal yardım başvuruları ile ilgili olarak,

Hane yaklaşımı uygulanacak olup, haneye dahil olanların elde ettikleri gelirlerin aylık ortalaması, mevcut yönetmelik düzenlemeleri çerçevesinde mevcut durumda yapılan uygulamalara göre, Sosyal Yardım Bilgi Sitemi (SOYBİS)'de kullanılmak suretiyle tespit edilecek,

Tespit edilen söz konusu gelir, hanede yaşayan kişi sayısına bölünmek suretiyle hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir hesaplanacak,

Şehir dışında öğrenim gören çocuklar dahil olmak üzere, aralarında akrabalık bağıbulunan, adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre aynı konuta kaydedilmiş kişi veyakişilerden sosyal inceleme raporu ile birlikte yaşadığı tespit olunanlar, hane kapsamına alınacak,

Hane içinde birden fazla bakıma ihtiyacı olan engelli bulunması halinde, birinci bakıma ihtiyacı olan engelliden sonraki her bakıma ihtiyacı olan engelli, iki kişi olarak değerlendirilecek,

Bu şekilde, her ne ad altında olursa olsun hanenin her türlü gelirleri toplamı esas alınmak suretiyle, hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarının, asgari ücretin aylık net tutarının 2/3'ünden daha az olduğu tespit edilenler muhtaç olarak değerlendirilecek ve muhtaç olduğuna karar verilenler sosyal yardıma hak kazanacaklardır.

Ayrıca bakıma ihtiyacı olan engellinin evde bakımına destek için (10.000) gösterge rakamı ile memur aylık katsayısının çarpımı sonucu bulunacak tutar kadar aylık sosyal yardım yapılacaktır.

Bilgi edinilmesini ve gereğini rica ederim.

Nesrin ÇELİK
Bakan a. Müsteşar

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 7467 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Sağlık Aktüel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0216) 606 17 18 | Faks : (0216) 606 17 19 | Haber Yazılımı: CM Bilişim