• BIST 110.932
  • Altın 175,077
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • Ankara 7 °C
  • İstanbul 10 °C
  • Bursa 9 °C
  • Antalya 17 °C
  • İzmir 14 °C

Evde Sağlık Hizmeti Hasta İstismarı Hakkında Duyuru

Evde Sağlık Hizmeti Hasta İstismarı Hakkında Duyuru
Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü Tarafından "Evde Sağlık Hizmeti Hasta İstismarı Hakkında Duyuru" yayınlandı.

Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü Tarafından "Evde Sağlık Hizmeti Hasta İstismarı Hakkında Duyuru" yayınlandı.

T.C.
SAĞLIK BAKANLIĞI
Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü


MithatSayı : B.10.0.THG.0.10.00.01-251.99/2154                 16.01.2012
Konu : Evde Sağlık Hizmeti Hasta İstismarı
 

DOSYA

       Evde Sağlık Hizmetleri uygulaması “Sağlık Bakanlığınca Sunulan Evde Sağlık Hizmetlerinin Uygulama Usul Ve Esasları Hakkında Yönerge” kapsamında ülke genelinde sunulmaktadır.
       Bakanlığımıza gelen ihbar ve şikayetlerden Evde Sağlık Hizmetleri ile ilgisi olmayan bazı özel firmalar veya şahıslar tarafından telefonla veya bizzat hizmet alan hastalarımıza ulaşıldığı, Sağlık Bakanlığından ve Sosyal Güvenlik Kurumundan görevli oldukları söylenerek tıbbi cihaz, demirbaş malzeme veya hizmet pazarlamaya çalıştıkları anlaşılmıştır. Hastalara hizmet amacı ve iyi niyet taşımadığı açık olan bu tür girişim ve uygulamalardan vatandaşlarımızın maddi ve manevi zarar görmesini önlemek maksadıyla aşağıdaki açıklamaların yapılması gerekli görülmüştür.
        Yönergenin 8 inci maddesi gereği evde sağlık hizmeti alan hastalarımızın ihtiyaç duydukları, tedaviye yardımcı olabilecek tıbbi cihaz ve demirbaş malzemeler il müdürlükleri veya sağlık kurumu tarafından temin edilerek hizmet süresince zimmet karşılığında hastanın kullanımına verilmektedir. Bu süreçte firmalar hiçbir şekilde hastaya doğrudan yönlendirilmemeli, tıbbi cihaz ve malzeme temini ilgili mevzuatlar doğrultusunda gerçekleştirilmelidir.
      Evde Sağlık Hizmetleri personeli hasta ziyaretlerinde Sağlık Bakanlığı logosu ve Bakanlığımızca belirlenmiş olan Evde Sağlık Hizmetleri logosu ile görev yaptığı il müdürlüğünün adı yazılı olan hizmete özgü kıyafet mutlaka giymeli; kurum kimlik kartını Yönergede belirtildiği şekilde taşımalı ve talep edilmesine gerek kalmadan ziyaret öncesinde hasta veya ailesine göstermelidir. Ev ziyaretleri Yönerge gereği randevu sistemi dahilinde gerçekleştirilmelidir.
       İlinizde evde sağlık hizmeti verilen hasta ve yakınlarının kötü niyetli bu tür uygulamalara karşı dikkatli olmaları, kendileri ile irtibata geçen/ziyarete gelen şahıslardan personel kurum kimliği talep etmeleri, Evde Sağlık Hizmeti görevlisi olmayan şüpheli kişi ve firmalara itibar edilmemesi, bu tür şahısların eve alınmaması, kredi kartı şifresi vb. kişisel bilgilerin verilmemesi, benzer bir durumla karşılaşılması halinde 155 Polis Ġhbar, 156 Jandarma Ġhbar ve ayrıca 184 SABĠM telefonlarına ihbarda bulunmaları konularında bilgilendirilmelidir. Bu bilgilendirmeler evde sağlık hizmetlerinde görevli sağlık personeli tarafından hizmet verdikleri hasta ve yakınlarına bizzat yapılmalıdır.
       Bilgilerinizi, Evde Sağlık Hizmetleri uygulamasının kötüye kullanılmasının ve hasta istismarının önlenmesi için konuya ilişkin uygulamanın ilgili yönerge hükümleri ile yukarıda belirtilen düzenlemelere uygun olarak yürütülmesinin sağlanması hususlarında;
       Bilgi ve gereğini arz/rica ederim


Doç.Dr. Turan BUZGAN
Bakan a.
Müsteşar Yardımcısı


Dağıtım
Gereği: Bilgi:
81 İl Valiliğine İçişleri Bakanlığına
Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığına

Duyurunun aslı için tıklayınız

Bu haber toplam 3385 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Sağlık Aktüel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0216) 606 17 18 | Faks : (0216) 606 17 19 | Haber Yazılımı: CM Bilişim