• BIST 107.401
  • Altın 173,507
  • Dolar 4,1031
  • Euro 4,9999
  • Ankara 16 °C
  • İstanbul 22 °C
  • Bursa 17 °C
  • Antalya 21 °C
  • İzmir 21 °C

'Günübirlik cerrahi' ile yeni bir siz...

'Günübirlik cerrahi' ile yeni bir siz...
Estetik cerrahide hastayı, aynı gün evine gönderen günübirlik ve daha az izli ameliyatlar yüz güldürüyor.

Dünya, ABD ve Brezilya'dan sonra estetik ameliyatlar için en çok Türkiye'yi tercih ediyor.
 

Türkiye’nin plastik ve estetik cerrahi konusunda Avrupa’dan daha ileri olduğunu, Amerika, Brezilya ve Türk ekolünün önde gelen 3 büyük ekol olarak görüldüğünü belirten Estetik Plastik Cerrahi Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Akın Yücel'e göre, ülkemiz bu alanda önemli bir sağlık turizmi şansı yakalamış durumda.

Son yıllarda estetik cerrahide önemli gelişmeler olduğunu söyleyen Prof. Yücel, gelişmelerdeki temel noktaları; hastaları hastanede yatırmadan daha çabuk evlerine yollamak, yani 'günübirlik cerrahi', daha az izli ameliyatlar yapmak ve daha doğal sonuçlar elde etmek şeklinde özetledi.

Anestezi tekniklerindeki gelişmeler ve yeni anestezi ilaçları ile artık uzun süren ameliyatlardan sonra bile hastalar aynı gün evlerine rahatlıkla gidebiliyor. Endoskopik cerrahinin, estetik cerrahide son yıllardaki en önemli gelişmelerden biri olduğunu belirten Yücel, “Bu teknik, özellikle alın germe ve kaş kaldırma ameliyatlarında kullanılıyor. Bu ameliyatlarda eskiden olduğu gibi saçlı deri içine uzun kesiler yapmak yerine 3 noktadan 2’şer santimlik kesiler yapılıyor ve optik kamera yardımıyla alın derisini geren ve kaşları kaldıran işlemler gerçekleştiriliyor" diyor.

Endoskopik cerrahi, uygun hastalarda yüz ve boyundaki sarkıklıkları toplamak amacıyla da kullanılabiliyor. Doğumlara bağlı oluşan karın duvarı gevşemelerinde de karın duvarı plastisi yapılabiliyor.

KENDİ DOKUSUYLA MEME DİKLEŞTİRME AMELİYATI
Estetik ve plastik cerrahideki son trendleri anlatan Yücel, meme dikleştirme ameliyatlarının hastanın kendi dokuları ile yapıldığını belirtti, “Meme dokusu çıkarılmadan koni şeklinde şekillendirilir ve bollaşan derinin fazla kısımları çıkarılır. Eğer meme dokusunda fazlalık varsa, meme gerektiği kadar küçültülebilir. Eğer meme dokusu hacim olarak yetersiz ise bu durumda meme dikleştirme ameliyatı sırasında silikon meme protezi ile meme büyütme birlikte yapılabilir” diye konuştu.

Meme küçültme ameliyatlarında son yıllardaki en büyük gelişmenin “vertikal mamoplasti” adı verilen teknik olduğunu hatırlatan Prof. Yücel'e göre, bu tekniğin avantajı; meme altı kıvrımında iz bırakmaması. Sadece meme başından aşağı, dikine
bir iz kalabiliyor. Meme büyütme ameliyalarında daha doğal sonuçlar
almak için, gözyaşı damlası şeklinde silikon meme protezleri kullanılıyor. Bu protezler ile meme üst kısmında daha az dolgunluk oluşuyor ve daha doğal sonuçlar elde ediliyor.


LIPOSUCTIONDA ISLAK TEKNİK YÖNTEMİ
Liposuction (yağ emme) ameliyatlarının bundan 10 yıl kadar önce hastalarda ciddi miktarda kan kaybına neden olabildiğine dikkat çeken Prof. Yücel, “Artık ‘ıslak teknik’ dediğimiz teknik ile çok az kan kaybıyla önemli miktarda yağın çekilebilmesi mümkün oluyor. Bu teknikte yağların emileceği bölgelere içinde adrenalin dediğimiz kanamayı durduran bir ilaç ve lokal anestezik bulunan sıvı enjekte ediliyor. Böylece yağların kolay ve kansız emilebilmesi sağlanıyor. Bu işlem genel anestezi vermeden hastanın kısmen uyuduğu sedasyon anestezisi ile de yapılıyor” dedi.

HIGH DEFINITION LIPOSUCTION
High definition liposuctionda ise amaç kas bölgelerini kaplayan yüzeysel ve derin yağları şekillendirmek. High definition liposuction karın kaslarına, göğüs kaslarına, sırtın aşağı kısımlarına ve kalçalara form vermek için yapılıyor. Prof. Yücel, daha gelişmiş form verici tekniklerin kullanıldığı bu yöntemin, deneyimli bir cerrah kontrolünde gerçekleşmesi gerektiğini söylüyor.

BURUN AMELİYATLARINDAN SONRA AĞRI VE KANAMA OLMUYOR
Burnun yüzün tam ortasında en çok göze çarpan organ olmasının yanı sıra nefes alma gibi önemli bir fonksiyonu da var. Bu da burun estetiğini, estetik ameliyatların en zor ve incelikli ameliyatı konumuna getiriyor. Burun estetiğinin geldiği noktayı değerlendiren Prof. Yücel, nefes alma fonksiyonlarına yönelik koruyucu ve geliştirici tekniklerin uygulandığını belirtti.

“Biz yaklaşık 12 yıldır burun estetiği ameliyatlarından sonra burun içerisine tampon koymuyoruz. Eskiden olduğu gibi alçı kalıplar yerine, ameliyat sonrası burun üzerine ince plastik ateller yerleştiriyoruz. Ameliyat esnasında buruna enjekte ettiğimiz adrenalinli lokal anestezik solüsyonları ile hasta ameliyat sonrası hiç ağrı hissetmiyor ve ameliyat esnasında ve sonrasında hiç kanama olmuyor.”

KARIN VE KALÇALARA GERME OPERASYONU
Karın germe ameliyatlarının, karın bölgesindeki fazla deri ve yağ dokusunun alınması ve karın duvarı kaslarının sıkılaştırılması esasına dayandığını ifade eden Prof. Dr. Akın Yücel, bu operasyonlarda sarkan karnın gerilerek düzeltildiğini söyledi. Çok gevşek derili ve aşırı kilo veren insanlarda kalçaların sarkabileceğini vurgulayan Yücel, “Belden veya kalça üstünden geçen kesilerle, beldeki ve kalça üst bölümündeki sarkan deri ve yağ kısmı bir kuşak gibi çıkarılarak kalça yukarı doğru çekilir, dikişler mayo altında kalır. Genel anestezi ile hastanede yapılan 4-5 saatlik bir ameliyattır. Hasta bir gün hastanede yattıktan sonra evine çıkabilir. 10-15 gün evde istirahat ettikten sonra yavaş yavaş sosyal hayatına dönebilir. Ayrıca endoskopik karın germe yönteminin asıl amacı karın bölgesinde sarkma olmayan, fakat karın kasları gevşemiş hastalarda karın kaslarının tekrar eski gerginliğine kavuşmasını sağlamaktadır” dedi.


TÜRKİYE ESTETİK CERRAHİDE AVRUPA’NIN ÖNÜNDE
Prof. Dr. Akın Yücel, plastik ve estetik cerrahi alanında Türkiye’nin önemli bir sağlık turizmi şansı yakaladığını, yabancıların gerek maliyet, gerekse yüksek kalite ve teknoloji standartları nedeniyle Türk hastanelerini ve doktorlarını tercih ettiklerini söyledi.

“Yabancı hasta gelişi hem ekonomik açıdan hem de gelişmiş teknoloji kullanma açısından ülkemize ciddi avantajlar getirecektir. Sağlık turizminin ülkeye getirisi çok yüksek. Türkiye, estetik ve plastik cerrahide Avrupa’dan çok daha önde ve tüm dünya bunun farkında” diyen Yücel, dünyada, ABD ve Brezilya’dan sonra estetik ve plastik cerrahi operasyonlar için en çok tercih edilen ülkenin Türkiye olduğunu belirtti. Türkiye'nin tercih edilme nedenlerini anlatan Yücel, "Doktorlarımızın zevkleri gelişkindir. Zaten zevk sahibi olmayan bir doktor, iyi bir estetik uzmanı olamaz" dedi.

NEDEN TÜRKİYE'YE GELİYORLAR?
"Tercih edilmemizin sebebi salt ucuz olmamız değil. Zira Türkiye’de estetik operasyonlar Polonya, Çek Cumhuriyeti ve Rusya gibi estetiğin yoğun olarak gerçekleştiği ülkelerden daha pahalı. Bunun yanı sıra Avrupa, Asya ve Ortadoğu’daki hastaların Türkiye’yi tercih etmelerinin altında hem çok iyi doktorlarımızın olması, hem sağlık kurumlarımızın çok kaliteli hizmet vermesi hem de teknolojik açıdan dünya standartlarının altında kalmamamız yatıyor. Türkiye’de tıp hala, en zor girilen ve bitirilen fakültelerden biri. Doktorlarımız çok iyi yetişir, kendilerini çok geliştirir, dünya meselelerine uzak kalmaz, kültürel, sanatsal faaliyetlerle yakından ilgilenirler. Dolayısıyla doktorlarımızın zevkleri de gelişkindir. Zaten zevk sahibi olmayan bir doktor, iyi bir estetik uzmanı olamaz. Bu nedenle, Türk doktorları için dünyanın her yerinden hasta gelmektedir. Tüm dünyadaki trendlerle paralel olarak, Türkiye’deki yabancı hastalar da ağırlıklı olarak burun, meme liposuction ve yüz ameliyatı oluyorlar."

ESTETİK TURİZMİNDEN NASIL KAZANIRIZ?
"Plastik cerrahide yakalanan bu başarıyı daha ileri götürmek ve Türkiye’de sağlık turizmi açısından çok daha iyi bir grafik çizebilmek için neler yapılabilir?" Prof. Yücel, yatırım ve tanıtıma vurgu yapıyor.

"Türkiye’de sağlık sektörünün tüm oyuncuları dünyadaki birçok ülkeden çok daha iyi durumda. Bu nedenle Türkiye’de estetik turizminden söz edebiliyoruz. Elbette daha iyileştirilmesi gereken konular var. Medyaya da burada önemli görevler düşüyor. Bilgi kirliliği ve kafa karışıklığı yaratılmadan kamu sağlığı gözetilerek faaliyetlerin sürdürülmesi gerekiyor. Ancak bu bir bilinçlenme süreci. Türkiye bu konuda hızlı ilerliyor. Hastalar bilinçleniyor, kurumlar hizmet kalite standartlarını yükseltiyor. Türkiye için tanıtım da çok önemli bir mesele. Gerekli yatırımlar ve tanıtımlar yapılırsa önümüzdeki dönemde daha rantabl ve tercih edilir bir ülke haline geleceğimize inanıyorum."

BU 3 ÖNERİYİ DİKKATE ALIN
Amerika’da son 10 yılda estetik operasyon sayısında müthiş bir yükseliş olduğunu belirten Prof. Dr. Akın Yücel, en çok botoks ve dolgu gibi ameliyatsız estetiğin tercih edildiğini söyledi, estetik ve plastik cerrahi ameliyatı yaptıracaklara 3 önemli öneride bulundu.

"Günümüzde Amerika’da on kadından biri estetik oluyor. Bu gerçekten bizim alanımız açısından önemli bir veri. 2007 yılında Amerika’da 384 bin meme protezi kullanılırken bu rakam Türkiye’de sadece 7 bin. Türkiye’de de Amerika’da olduğu gibi estetikte ameliyatsız yöntemler ön sırada. Estetik yaptıranların yüzde 84’ü botoks ve dolguyu tercih ediyor. Zaten Türkiye'de en çok ilgi gören uygulamalar da botoks ve dolgu gibi ameliyatsız yöntemlerdir."

1- Ameliyatınızı yapacak olan uzmanın diplomasını mutlaka görün.

2- Doktorunuzun gerçekleştirdiği estetik ameliyat sayısını, olacağınız ameliyattan daha önce kaç tane ameliyat yaptığını,
kaç yıllık profesyonellik deneyimi
olduğunu sorun ve bu bilgileri baz alın.

3- Mümkünse doktorunuzun daha önce ameliyat ettiği hastaların resimlerini
görün.

Prof. Dr. Akın Yücel

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 2648 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Sağlık Aktüel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0216) 606 17 18 | Faks : (0216) 606 17 19 | Haber Yazılımı: CM Bilişim