• BIST 99.806
  • Altın 260,798
  • Dolar 5,6860
  • Euro 6,3840
  • Ankara 19 °C
  • İstanbul 22 °C
  • Bursa 20 °C
  • Antalya 24 °C
  • İzmir 24 °C

Hemşirelerden fosil değiliz eylemi

Hemşirelerden fosil değiliz eylemi
Yüksek İhtisas Hastanesi’nde aile hekimliği kapsamında geçici görevlerle başka kurumlara gönderilen hemşireler eylem yaptı. Eylemde, “Ne fosiliz ne de piliç” pankartları dikkat çekti. PADİŞAH ...

Yüksek İhtisas Hastanesi’nde aile hekimliği kapsamında geçici görevlerle başka kurumlara gönderilen hemşireler eylem yaptı. Eylemde, “Ne fosiliz ne de piliç” pankartları dikkat çekti. PADİŞAH emsalsiz, çok değerli bir elmasa sahipmiş.

AİLE Hekimliği uygulaması kapsamında aile sağlık merkezlerinin eleman ihtiyacını karşılamak amacıyla çeşitli hastanelerden bu merkezlere gönderilen hemşireler uygulamayı protesto etti. Yüksek İhtisas Hastanesi Bahçesi’nde toplanan Sağlık Emekçileri Sendikası üyelerinin açtıkları “Ne fosiliz ne de piliç” pankartları ise dikkat çekti. Hemşireler, hastane başhekimi Dr. Mustafa Paç’ın kendilerine “Fosilleri göndereceğim, yerlerine piliçleri alacağım” dediklerini iddia etti. SES adına yapılan açıklamada da, şunlar kaydedildi:

Ben yaptım zihniyeti

“Her biri 20-30 yıldır bu hastanelerde ömür tüketmiş, emek vermiş hemşireler bir anda karşılarında ‘3 ay süreyle Aile Sağlığı Merkezlerinde görevlendirilmek üzere geçici görev’ listelerini bulmuşlardır. Kişilerin rızası alınmadan, isimlerine değil de toplu onay çıkarılarak yapılmış olan bu Valilik Oluru Geçici Görevlendirme Yönetmeliğine Aykırı bir şekilde yapılarak “ben yaptım oldu” zihniyetinin bir ürünü olarak karşımıza çıkmaktadır.

Hemşire açığı var

Asıl ilginç olan ise yıllardır bu hastanelerden başka yerlere naklen tayin talebinde bulunan hemşirelere; “hemşire ihtiyacımız çok fazla, yerine adam bulmadan kesinlikle seni gönderemeyiz” diye muvafakat verilmezken şimdi Aile sağlığı Merkezlerindeki eleman açığını kapatmak üzere bir anda başta Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi’nden 20 hemşire olmak üzere onlarca hemşire birden geçici görevle gönderiliyor. Onların yerini de düşük ücretle çalışan şirket elemanı personelle doldurmaya, ya da bir kısmının işini de zaten çok yoğun çalışan laboratuar teknisyenlerine yıkarak iki kat çalıştırmaya yelteniyorlar.

Başhekim dinlemiyor

SES’ten yapılan açıklamada, hastaneyle ilgili de iddialar ortaya atıldı. Açıklamada, “Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi’nde diğer hastanelerde yaşanmayan bir şey daha yaşanıyor; geçici görevi çıkan hemşirelerin görüşme talebini reddeden Başhekim Prof. Dr. Mustafa Paç’ın aldığımız duyumlara göre hastanenin her yerinde “fosilleri göndereceğim, yerine piliçleri alacağım” demesi ise gerçek niyetini de açığa çıkarmaktadır.” denildi.
 

03/09/2010 tarihinde hürriyet.com.tr kaynak gösterilerek yayınlanan “Hemşirelerden Fosil Değiliz Eylemi” başlıklı haberle ilgili tekziptir.


TEKZİP METNİ : 03/09/2010 tarihinde https://www.saglikaktuel.com internet adresinde yayınlanan “Hemşirelerden Fosil Değiliz Eylemi” başlıklı haber ile tümüyle asılsız itham ve iftira içeren ifadelerle Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Sağlık İşletmesi Baştabibi müvekkilim Prof. Dr. Mustafa PAÇ’a karşı hem süreli yayın hem de internet yolu ile hakaret ve iftira suçu işlenmiş olup;haberin içeriğinin hiçbir şekilde gerçek ile alakası bulunmamaktadır. Şöyle ki;
Söz konusu habere konu görevlendirme işlemi için Ankara Valiliği Sağlık İl Müdürlüğü’nün 13/08/2010 tarih ve 111864 sayılı yazısı ile aynen “Kurumunuz emrinde görev yapan toplam Ebe-Hemşire sayısının %5 oranındaki özellikle nöbet tutamayan personellerin isim listesinin Aile Sağlığı Elemanı olarak görevlendirilmek üzere 17/08/2010 tarihi mesai bitimine kadar Sağlık Müdürlüğüne gönderilmesi” talimatı verilmesi üzerine Hastane Başhemşireliği tarafından düzenlenen Ebe-Hemşire listesi Sağlık Müdürlüğü’ne gönderilmiştir. Gerek söz konusu personel listesinin hazırlanmasında ve gerekse görevlendirme işlemlerinin yapılmasında hiçbir şekilde Hastane Baştabipliğinin müdahalesi söz konusu değildir. Zira görevlendirme işlemleri Baştabiplikçe değil Sağlık Bakanlığı ve Sağlık Müdürlüğü tarafından yapıldığı gibi; Hastane’nin Hemşirelik hizmetlerinin yönetim ve organizasyonu da Başhemşirelik tarafından yürütülmektedir. Dolayısıyla, tamamen müvekkilimin takdir ve iradesi ile yapılıyormuş gibi gösterilen haber konusu olayda müvekkilimin en küçük bir dahli olmadığı gibi, haberin içeriği mantıksal olarak da yanıltıcıdır. Zira görevlendirmeler 2 aylık bir süre için yapılmış olup, görevlendirilen personelin yerine yeni personel alınması söz konusu değildir.
Öte yandan, müvekkilime atfedilen “FOSİLLERİ GÖNDERECEĞİM, YERİNE PİLİÇLERİ ALACAĞIM” şeklindeki ifade son derece yakışıksız, çirkin, saygın kişiliği ve karakteri ile tanınan müvekkilim tarafından kesinlikle sarf edilemeyecek nitelikte ve tamamen uydurma bir ifade ve müvekkilimin şahsına yapılmış affedilmez ve asla kabul edilemez bir iftiradır.
Hal böyle iken, büyük bir fedakârlık göstererek ve idealist bir ruh soyluluğu ile kendini işine adayan ve -18 yılı profesör olmak üzere- 33 yıllık meslek hayatında hem kişiliği hem de başarıları ile tebarüz ve temayüz etmiş olan müvekkilimin böylesine asılsız bir suçlama ile kamuoyu nezdinde küçük düşürülmesinin kabûl edilebilir bir yönü bulunmamaktadır.
Konu ile ilgili olarak gerekli hukukî prosedür tarafımızca ayrıca işletilecektir.
Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 4238 defa okunmuştur

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

Su Arıtma

Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Sağlık Aktüel | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0216) 606 17 18 - (0224) 334 1 335 | Faks : (0216) 606 17 19 | Haber Yazılımı: CM Bilişim